نام کاربري رمز عبور

    ثبت نام | فراموشي رمز عبور | راهنماي استفاده از سايت | پشتيباني کاربران | عضويت ويژه کتابخانه ها

شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: 8971
ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور

English Pages

CIVILICA Official Page in Facebook فراخوانها و مقالات را در تویتر دنبال کنید

 

CIVILICA Persian Logo

 

CIVILICA Logo

 

CIVILICA English Logo
7pixel pic
pixel pic
explorer icon لينك‌ها

[ گزارش اشكال در مقاله | بازگشت | جستجو | ليست كنفرانس‌ها ]

info icon اطلاعات مقاله

[ اعتبار مورد نياز: 0 | تعداد صفحات: 2 | 4585 بار مشاهده چكيده ]

عنوان مقاله: بررسي ميزان رضايت بيماران از خدمات ارائه شده در بخش اورژانس بيمارستان امام خميني (ره) تهران
سرفصل مربوط:
سال انتشار: 1386
نوع ارايه:
محل انتشار: [ دومين همايش سراسري طب اورژانس ]
زبان مقاله: فارسي حجم فايل: 156.44 كيلوبايت

report icon نمايش خلاصه مقاله

بررسي ميزان رضايت بيماران از خدمات ارائه شده در بخش اورژانس بيمارستان امام خميني (ره) تهران


نويسند‌گان:


report iconخلاصه مقاله:

هدف مطالعه:
هدف از انجام اين مطالعه تعيين ميزان رضايتمندي بيماران مراجعه كننده به بخش اورژانس بيمارستان امام خميني (ره) از خدمات ارائه شده در آن بخش مي باشد. در اين مطالعه همچنين سعي شده است عوامل مور ب رضايتمندي بيماران و نيز ميزان تاثير هر يك از آنها مورد ارزيابي قرار گيرد.
روش مطالعه:
مطالعه به صورت مقطعي و بر وري يك نمونه 317 نفري از بين بيماراني كه در اصله زماني 15 شهريور ماه 1385 تا آذر ماه 1385 به بخش اورژانس بيمارستان امام خميني (ره) تهارن مراجعه كرده بودند، صورت گرفت. حجم نمونه بر اساس يك مطالعه پايلوت و با خطاي آلفاي 5% محاسبه شد و روش نمونه گيري تصادفي ساده بود. بيماران و يا ( در مواردي كه بيماران قادر به پاسخگويي نبودند)همراهان آنها هنگام ترك بخش اورژانس بيمارستان (اعم از ترخيص ، انتقال و يا فوت بيمار)به صورت رو در رو و توسط پرسشگران آموزشديده مورد سئوال قرار مي گرفتند. و پرسشنامه طراحي شده توسط پرسشگر تكميل مي شد. پرسشنامه علاوه بر مشخصات زمينه اي بيمار شامل 27 سئوال بسته درمورد رضايت از فرايند ها و خدمات مختلف در اورژانس و 2 سئوال باز در مورد نقاط ضعف و قوت اين خدمات بود. به علاوه يك سئوال از بيمار يا همراه وي در مورد "مراجعه مجدد در صورت بروز بيماري يا مصدومين به اين اورژانس" پرسيده مي شد كه پاسخ آن به عنوان معيار رضايت بيمار از بخش اورژانس تلقي ميگرديد.
نتايج مطالعه:
از مجموع 317 بيماري كه در هنگام ترك بخش اورژانس در مورد ميزان رضايتمندي از خدمات ارائه شده در آن بخش مورد پرسش قرارگرفتند، 306 نفر (53/96 درصد) به سئوالات بطور كامل پاسخ دادند. از مجموع بيماران مورد مطالعه ، در 07/46 درصد موارد خود بيماران و در 4/46 درصد موارد همراهان آنها به سئوالات پاسخ دادند . اكثر بيماران در گروه سني 20-40 سال قرار داشتند و متوسط سن بيماران مورد مطالعه 5/42 سال بود. از مجموع بيماران ورد مطالعه 200 نفر (1/63 درصد) تحصيلات زير ديپلم و 71 نفر (4/22 درصد) تحصيلات در حد ديپلم داشتند و تنها 6 درصد بيماران از تحصيلات بالاي ديپلم برخوردار بودند. 6/35 درصد افراد هنگام پاسخگويي به سئوالات از اورژانس ترخيص شده بودند، 6/42 درصد افراد جهت ادامه بستري در يكي از بخش هاي بيمارستان امام خميني (ره) بخش اورژانس را ترك مي كردند. درصد افرادي كه هنگام پاسخگويي به سئوالات در حال انتقال به بيمارستان ديگري بودند 3/1 درصد و درصد افرادي كه عليرغم توصيه پشك و با ميل شخصي اورژانس را ترك مي كردند 3/12 درصد بود. 2/2 درصد بيماران از زمانهاي انتظار ابراز نارضايتي يكردند. 02/30 بيماران از عدم دريافت اطلاعات كافي ناراضي بودند. ميزان رضايت از نحوه برخورد پرسنل درماني منجمله پزشكان 22/89% و ميزان نارضايتي از نحوه عملكرد پزشكان 29/83% برآورده شد. مهمترين مواردي كه در پاسخ به سوالات باز به عنوان نقاط ضعف مطرح شده بود عبارتند از : رفتار و عملكرد پرسنل اورژانس ، لوازم و تجهيزات بخش اورژانس ، سرعت ارائه و خدمات و نظافت و رعايت بهداشت
بحث:
نتايج حاصل دريافت از تحقيق نشان داد كهميزان رضايت كلي بيماران مورد مطالعه از خدمات دريافتي اورژانس بيمارستان امام خميني (ره) 56/61 درصد است و ميزان رضايت از مجموع فرايند هاي مورد بررسي 95/72 درصد مي باشد. نتايج مطالعه همچنين نشان داد كه رضايت بيماران اززمان هاي انتظار ، برخورد پرسنل بيمارستان ، عملكرد پزشكان با ميزان تحصيلات بيمار همبستگي مثبت دارد. هيچ يك از محور هاي اصلي پرسشنامه با جنس بيمار رابطه معناداري نداشت. همچنين هيچ رابطه اي بين رضايت كلي بيماران با متغير هاي مستقل(سن، جنس ، تحصيلات ، و وضعيت بيمار) يافت نشد. بين رضايتمندي بيماران از مجموع فرايند هاي مورد بررسي با رضايتمندي كلي بيماران ارتباط معناداري يافت شد.


كلمات كليدي:

بخش اورژانس ، رضايتمندي ، پرسشنامهمتن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از 5 صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.


[ لينک دايمي به اين صفحه: ]

printable icon نمايش صفحه قابل چاپ خلاصه مقاله

info icon راهنمایی دریافت اصل/فایل مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

pdf icon دريافت مقاله (ویژه اعضا)

شما به صورت کاربر وارد سايت نشده ايد. پس از ورود به سايت با شناسه و رمز عبور خود، لينک دريافت مقاله در اين بخش نمايش داده مي شود.

 

نام کاربري

رمز عبور

ثبت نام و عضویت جدید
رمز عبور را فراموش کرده ايد؟


نحوه استناد به این مقاله
در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:

جلیلی، محمد؛ مرجان مستشار نظامی و مریم سیاه تیر، 1386، بررسی میزان رضایت بیماران از خدمات ارائه شده در بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) تهران، دومین همایش سراسری طب اورژانس، انجمن علمی تخصصی طب اورژانس ایران، http://www.civilica.com/Paper-ICEM02-ICEM02_005.html


در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.

برای بار اول: (جلیلی، محمد؛ مرجان مستشار نظامی و مریم سیاه تیر، 1386)
برای بار دوم به بعد: (جلیلی؛ مستشار نظامی و سیاه تیر، 1386)

برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

table header

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

 
 
 

table header

معرفی مقاله به دوستان:

اعلام علاقه‌مندی در شبکه Google+
اعلام علاقه‌مندی در شبکه LinkedIn
ارسال اطلاعات به ایمیل / معرفی به دوستان

delicious icon digg icon facebook icon google icon linkedin icon redirect icon stumbleupon icon twitter icon

pixel pic

مجموعه ها: سیویلیکا | بانک کنفرانسهای خارجی | پروژه ها و تحقیقات دانشجویی | نمایشگاه صنعت ساختمان | بنانیوز (خبرگزاری مسکن و معماری) | مرجع کتاب | فراخوانهای علمی پژوهشی کشور | مرجع صنعت کنفرانس | سیمپوزیا | بانک اطلاعاتی شرکتهای عمرانی | بانک نمونه قراردادها | افراد مهم علمی

دفتر مرکزی انتشارات بوم سازه (سیویلیکا): تهران، خیابان کارگر شمالی، کوچه پنجم، پلاک 36، واحد 10 (طبقه چهارم). تلفن: 88008044 و 88335451 - کد پستی: 1439613311
تمامي خدمات پایگاه سیویلیکا ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تماس با ما / سامانه پشتیبانی و راهنمایی کاربران | راهنمای کامل کاربران