CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

حذف بیولوژیکی هیدروکربنهای نفتی از خاک با استفاده از بیوسورفکتانت رامنولیپید در مقیاس آزمایشگاهی

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۲ | تعداد نمایش خلاصه: ۴۱۶۵ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: خاک
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: شفاهی
کد COI مقاله: CEE01_538
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۶۰.۵۳ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله حذف بیولوژیکی هیدروکربنهای نفتی از خاک با استفاده از بیوسورفکتانت رامنولیپید در مقیاس آزمایشگاهی

امیر خاکپور -
روانبخش شیردم -
  ناصر مهردادی (شناسه پژوهشگر - Researcher ID: ۱۶۰)

چکیده مقاله:

با توجه به رخداد آلودگی وسیع خاکهای حومة پالایشگاه نفت تهران، طی سالهای 84-1383، طرح تحقیقاتی حذف هیدروکربنهای نفتی، با استفاده از بیوسورفکتانت رامنولیپید که روشی بیولوژیکی (زیستی) با مزایای فراوان زیست محیطی است، در قالب همکاری مشترک علمی دانشکدة محیط زیست دانشگاه تهران با سازمان حفاظت محیط زیست مطرح و در مقیاس پایلوت آزمایشگاهی پیاده¬سازی گردید. بخشی از دستاوردهای علمی این پژوهش به شرح ذیل ارائه می‌گردد:
1. در مرحلة نخست این تحقیق، نمونه های مختلف از خاکهای آلودة پالایشگاه به آزمایشگاه مرکزی سازمان انتقال و قبل از شروع عملیات حذف ترکیبات نفتی، غلظت 16 هیدروکربن آروماتیک چند حلقه‌ای PAHs ) (، 22 ترکیب آلیفاتیک و مقدار کل هیدروکربنهای نفتی( TPH )، به ترتیب با استفاده از دستگاههای HPLC، GC-FID و اسپکتروفلئوروفتومتر در آزمایشگاه هیدروکربنهای نفتی مورد اندازه گیری قرار گرفت.
2. در مرحلة دوم پژوهش، تهیه سوش خالص میکروارگانیسم سودوموناس ائروجینوسا و کشت آن به منظور تولید بیوسورفکتانت رامنولیپید در آزمایشگاه بیوتکنولوژی انجام شد تا بتوان از آن در حذف ترکیبات نفتی استفاده نمود.
3. در مرحلة سوم که طراحی و ساخت نمونه‌های مختلف در مقیاس آزمایشگاهی را به خود تخصیص می‌داد، دستیابی به سه هدف ذیل مورد نظر قرار گرفت:
• بررسی میزان حذف ترکیبات نفتی صرفا با تنظیم شرایط بهینة فیزیکی-شیمیایی (دما،pH، رطوبت و مواد مغذی بهینه) که برای این منظور نمونة خاک A تحت این شرایط ساخته شد و سپس در دمای بهینه در انکوباتور قرار داده شد.
• یافتن درصد بهینة بیوسورفکتانت مورد مطالعه (بهینه‌سازی شرایط بیولوژیکی) که برای این منظور، ابتدا سه نمونة خاک در شرایط بهینة فیزیکی-شیمیایی فوق الذکر ساخته شده و سپس مقادیر 1%، 2% و 3% بیوسورفکتانت به ترتیب به هر یک از نمونه های C، D و E اضافه گردید و در دمای بهینه در انکوباتور قرار داده شد.
• تعیین تفاوت میزان حذف ترکیبات نفتی بدون استفاده از بیوسورفکتانت (تحت شرایط فیزیکی-شیمیایی بهینه) و با استفاده از بیوسورفکتانت (تحت شرایط فیزیکی-شیمیایی و بیولوژیکی بهینه).
4. در آخرین مرحله، جهت بررسی روند حذف آلودگیها، غلظت PAHs ، آلیفاتیکها و TPH در 4 نمونة خاک A، C، D و E پس از 7 و 30 روز مورد اندازه‌گیری قرار گرفت.
نتایج بدست آمده از نمونه‌های C، D و E نشان می‌دهد که غلظت بیوسورفکتانت مورد استفاده در خاک C (2%)، در مقایسه با دو غلظت دیگر، بهینه میباشد. زیرا بیشترین کاهش ترکیبات نفتی در این نمونه مشاهده می‌شود.
نتایج آنالیز TPH برای نمونة A که تنها تحت شرایط بهینة فیزیک-شیمیایی ساخته شده بودند، پس از 30 روز‌، کاهشی معادل 69 درصد را نشان می‌دهد. اما در گروه C که علاوه بر فراهم آوردن شرایط بهینة ذکر شده، 2% بیوسورفکتانت اضافه شده است، کاهش TPH به میزان 84 درصد حاصل شده است. همچنین، در خاک A به ترتیب پس از 7 و 30 روز مقدار 58 و 76 درصد کاهش در غلظت هیدروکربنهای آلیفاتیک و 12 و 19 درصد کاهش در غلظت هیدروکربنهای آروماتیک PAHs بدست آمده است که نشان دهنده دشوار بودن شکستن حلقه‌های آروماتیکها و نهایتا حذف PAHs توسط میکروارگانیسم‌های خاک می‌باشد. این در حالیست که، پس از افزودن 2% بیوسورفکتانت به خاک، میزان کاهش آلیفاتیکها، در روزهای هفتم و سی‌ام، به ترتیب، به 92 و 95 درصد و برای PAHs، به 74 و 97 درصد می رسد.
اگرچه صرفا، تحت شرایط فیزیک-شیمیایی بهینه، می‌توان بخش مهمی از آلاینده‌های نفتی، بویژه آلیفاتیکها را حذف نمود اما با رویکرد کاهش PAHs به غلظتهای پایین تر از حد مجاز آنها در خاک، ضروری است تا با اضافه کردن بیوسورفکتانت، شرایط بیولوژیکی خاک را هم بهینه نماییم که این امر تجزیة سریعتر PAHs ، توسط میکروارگانیزمهای خاک را موجب خواهد شد.

کلیدواژه‌ها:

حذف آلودگی نفتی، بیوسورفکتانت، بهینه‌سازی، آلیفاتیکها، PAHs، TPH، Bioremediation

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-CEE01-CEE01_538.html
کد COI مقاله: CEE01_538

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
خاکپور, امیر؛ روانبخش شیردم و ناصر مهردادی، ۱۳۸۵، حذف بیولوژیکی هیدروکربنهای نفتی از خاک با استفاده از بیوسورفکتانت رامنولیپید در مقیاس آزمایشگاهی، اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست، تهران، دانشگاه تهران، دانشکده محیط زیست، https://www.civilica.com/Paper-CEE01-CEE01_538.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (خاکپور, امیر؛ روانبخش شیردم و ناصر مهردادی، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (خاکپور؛ شیردم و مهردادی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.