CIVILICA We Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
عنوان
مقاله

بررسی مهارت مدیریت اورژانس پرسنل اورژانس مرکز آموزشی و درمانی شفا یحیائیان ، اسفند 1385 و فروردین 1386

اعتبار موردنیاز : ۰ | تعداد صفحات: ۳ | تعداد نمایش خلاصه: ۳۱۳۹ | نظرات: ۰
سال انتشار: ۱۳۸۶
کد COI مقاله: ICEM02_043
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۲۰.۱۶ کیلوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده و درپایگاه سیویلیکا موجود نمی باشد.

منبع مقالات سیویلیکا دبیرخانه کنفرانسها و مجلات می باشد. برخی از دبیرخانه ها اقدام به انتشار اصل مقاله نمی نمایند. به منظور تکمیل بانک مقالات موجود، چکیده این مقالات در سایت درج می شوند ولی به دلیل عدم انتشار اصل مقاله، امکان ارائه آن وجود ندارد.

خرید و دانلود فایل مقاله

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی مهارت مدیریت اورژانس پرسنل اورژانس مرکز آموزشی و درمانی شفا یحیائیان ، اسفند 1385 و فروردین 1386

آتی آساطورمارگوسیان - کارشناس ارشد آموزش داخلی و جراحی – سوپروایزر آموزشی – مرکز آموزشی و در
زرین تاج ابوطالب زاده - مدیره پرستاری – مرکز آموزشی درمانی شفا یحیائیان
ایران فرزانه رشید - سرپرستار اورژانس – مرکز آموزشی درمانی شفا یحیائیان
نیما احمدیان - پرستار اورژانس – مرکز آموزشی درمانی شفا یحیائیان

چکیده مقاله:

محیط امروزه سازمانها ، مدیران را با چالشهای جدیدی روبه رو می سازد و هر روز پویا تر از قبل می شود. رقابت جهانی و انتظارات جوامع در حال تحول، نیازهای مدییتی جدیدی را مطرح می کند. مفاهیم مشارکت ، توانمندی سازی ، کار گروهی ، انعطاف و نظیر این ها به منزله مسائل روز سازمان ها ، مدیران را به خود مشغول کرده است.
بیان مسئله پژوهش:
اورژانس های مراکز درمانی به عنوان مراکز ثابت و تخصصی ارائه خدمات درمانی و مراقبتی با در اختیار داشتن امکانات و پرسنل مجرب یکی از اجزای مهمم فرایند پاسخ به نیاز های اورژانسی بیماران و پاسخ به حوادث غیر مترقبه محسوب می شود. لذا برای رهبری و مدیریت این واحد مهم علاوه بر فضای فیزیکی و تجهیزات مدرن و کامل ، توجه به ارزش های والای نیروی انسانی ، و مهارت و قدرت مدییتی افراد جهت تلاش برای رسیدن به رسالت و اهداف سازمان ضروری بنظر می رسد.
بخشی از دانش مدیریت از طریق آموزش فرا گرفته می شود ولی بخشی دیگر از آن باید ضمن کار آموخته شود. به این ترتیب مدییت هم علم است و هم هنر برای بررسی مهارت مدیریت اورژانس پرسنل ، سنجش مهارت مدیریتی آ ها قبل از ارتقاء انجام و سپس آموزش تئوری و تمرین علمی در محیط بالینی و نظارت مستمر جهت تثبیت مهارت جدید انجام گردید و مجددا مهارت مدیریت اورژانس پرسنل سنجیده شد.
هدف پژوهش :
تعیین مهارت مدیریت اورژانس پرسنل اورژانس مرکز آموزشی و درمانی شفا یحیائیان ، اسفند سال 1385 و فروردین سال 1386.
روش پژوهش :
نوع پژوهش :
این پژوهش یک تحقیق توصیفی است که به بررسی مهارت مدیریت اورژانس در پرستاران قبل و بعد از ارتقاء می پردازد.
جامعه پژوهش :
کلیه پرستاران شاغل در اورژانس این مرکز را تشکیل می دهد.
نمونه پژوهش :
نمونه های مورد بررسی همان جامعه پژوهش می باشند . با توجه به مشخصات نمونه های پژوهش انتخاب شدند.
روش نمونه گیری :
نمونه گیری مبتنی بر هدف صورت گرفت و 16 نفر از پرسنل شاغل در اورژانس مرکز آموزشی و درمانی شفا یحیائیان در طی دو ماه قبل و بعد از آموزش تئوری و عملی در بالین مرد ارزیابی قرار گرفتند.
محیط پژوهش:
اورژانس مرکز آموزشی و درمانی شفا یحیائیان می باشد.
روش گرد آروری داده ها:
ابزار گرد آوری داده ها چک لیست سنجش مهارت عملکردی پرسنل در مدیریت اورژانس ها می باشد که شامل 30 سؤال مدیریتی است و با توجه به آخرین رفرنس ها و دستورالعمل های مدیریت اورژانس های وزارت بهداشت و چک لیست ها ومعیارهای ارزشیابی اورژانس های مراکز آموزشی و درمانی تهیه گردید. سپس در کمیته آموزش و نظارت و ارزشیابی پرستاری بیمارستان مورد تاکید قرار گرفت.
یافته ها:
نتایج نشان میدهد مهارت پرسنل اورژانس در مدیریت اورژانس قبل از ارتقا 75 درصد در حد نسبتا مطلوب می باشد که بعد از آموزش های تئوری و بالینی ضمن انجام کار و نظارت مستمر جهت تثبیت مهارت جدیدی و سنجش اثر بخشی و ایجاد تغییر مثبت ، مهارت پرستاران اورژانس به 93 درصد ارتقاء پیدا کرد که با توجه به نمره قبل از آموزشها و ارتقاء 18 درصد پیشرفت در مهارت مشاهده گردید.
بحث و نتیجه گیری:
یافته های این پژوهش و پژوهشهای مشابه بیانرگ این مسئله است. که برای مدیریت موفق و موثر در همه زمینه ها از جمله مدیریت اورژانس ها ،بهره مندی از توانایی های ذاتی و اکتسابی نیروی انسانی ضرورت دارد . و این امر زمانی امکان پذیر است که با توجه به پیشرفت های روز افزون در همه ابعاد ، افرادشاغل در سازمانها نیز با برنامه ریزی صحیح و مستمر مدیران سطوح عملیاتی میانی و عالی تحت آموش و نظارت قرار گیرند و مهارت مدیریتی آنان منطبق بر نیازهای سامان و جهت کاراتر کردندعملیات ارائه خدمات کیفی و جلب رضایت مشتری و ارباب رجوع باشد.

کلیدواژه‌ها:

مهارت پرسنل ، مدیریت اورژانس

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICEM02-ICEM02_043.html
کد COI مقاله: ICEM02_043

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
آساطورمارگوسیان, آتی؛ زرین تاج ابوطالب زاده؛ ایران فرزانه رشید و نیما احمدیان، ۱۳۸۶، بررسی مهارت مدیریت اورژانس پرسنل اورژانس مرکز آموزشی و درمانی شفا یحیائیان ، اسفند 1385 و فروردین 1386، دومین همایش سراسری طب اورژانس، انجمن علمی تخصصی طب اورژانس ایران، https://www.civilica.com/Paper-ICEM02-ICEM02_043.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (آساطورمارگوسیان, آتی؛ زرین تاج ابوطالب زاده؛ ایران فرزانه رشید و نیما احمدیان، ۱۳۸۶)
برای بار دوم به بعد: (آساطورمارگوسیان؛ ابوطالب زاده؛ فرزانه رشید و احمدیان، ۱۳۸۶)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:
 • مدیریت بحران > اورژانس
 • علوم پزشکی > طب اورژانس
 • اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر درباره COI

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.