CIVILICA We Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
عنوان
مقاله

لزوم رعایت و بکارگیری ضوابط و مقررات ایمنی و بهداشت در بخش اورژانس

اعتبار موردنیاز : ۰ | تعداد صفحات: ۲ | تعداد نمایش خلاصه: ۶۸۶۰ | نظرات: ۰
سال انتشار: ۱۳۸۶
کد COI مقاله: ICEM02_066
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۲۶.۰۳ کیلوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده و درپایگاه سیویلیکا موجود نمی باشد.

منبع مقالات سیویلیکا دبیرخانه کنفرانسها و مجلات می باشد. برخی از دبیرخانه ها اقدام به انتشار اصل مقاله نمی نمایند. به منظور تکمیل بانک مقالات موجود، چکیده این مقالات در سایت درج می شوند ولی به دلیل عدم انتشار اصل مقاله، امکان ارائه آن وجود ندارد.

خرید و دانلود فایل مقاله

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد

مشخصات نویسندگان مقاله لزوم رعایت و بکارگیری ضوابط و مقررات ایمنی و بهداشت در بخش اورژانس

علی فقیهی -
سعید منصوری -

چکیده مقاله:

خدمات درمانی جزء اساسی ترین نیازهای جوامع بشری است و در میان آنها فوریت های پزشکی از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار است چرا که در حقیقت مرگ و زندگی انسان و یا انسان هایی را تحت تاثیر کیفیت خود قرار می دهند. معمولا نیاز به خدمات اورژانس بدون هیچ گونه برنامه ریزی و یا هشدار قبلی بروز می نماید و در صورت عدم ارائه خدمات درمانی مطلوب در زمان مناسب ، عوارض و نتایج جبران ناپذیری را به با خواهد آورد . از سوی دگر اورژانس های بیماستای به عنوان اولین نقطه تماس بیمار با سیتم خدمات درمانی کشور و ورودی اصلی بیمار به نظام ارائه خدمات بیمارستانی و به جهت ماهیت ویژه فرایند های عملکردی از نظر پیچیدگی ، تعدد ، فوریت زمانی خدمات و ... نقش بسزایی در کاهش مرگ و میر ، اعاده سلاکمتی به مردم و ایجاد رضایتمندی از نظام خدمات درمانی کشور دارا می باشد. با عنایت به ویژگی های بر شمرده ، ساماندهی و بهینهسازی اورژانس بیمارستانی و همچنین رعایت اصول بهداشت و ایمنی به عنوان اصلی قانونمند در ارتقاء کیفی خدمات درمانی اورژانس ، اجتناب ناپذیر می باشد. رعایت اصول ایمنی و بهداشتی در بیمارستان ها منجر به افزایش اثر بخشی ، کارایی و در نهایت بهره وری آنها برای بیماران کارکنان و ... ایجاد کند . از سوی دیگر اهمیت ایمنی در بیمارستان از زوایای گوناگونی قابل بررسی است. زیرا بیمارستان جای حساسی برای بروز حادثه است. در دنیای پیشرفته امروز که همه امور متکی به تکنولوژی پیشرفته ، پیچیده و پر مخاطره می باشد. «هیچ چیز ایمن نیست» و همواره بیم آن می رود که بر اثر حوادث و وقایع دردناک ناشی از کار ، خسارات جبران ناپذیری به بار آید. بیمار در بیمارستان به دلیل ضعف قوای جسمی و کاهش مقاومت و گاه به دلیل ندئاشتن تحرک کافی به حمایت های اضافی و همه جانبه نیازمند است . حفظ جان و ایمنی بیماران و نیز ضرورت آمادگی مراکز درمانی در موارد بروز اتفاقات قرار داده است. ایمنی در واقع کلامی بیش نیست ، لیکن وقتی مؤثر و واقعی است که با برنامه ریزی تخصصی و بازرسی و وجود طرح ایمنی ، آموزش و تمرین در مقابله با سوانح و برنامه های بهداشتی هدفنمد و مستمر توام با آموزش های لازم همراه گردد. چنانچه مسئولین به اهمیت موضوع بحث به ویژه در بخش اورژانس واقف نگردیده و مسائل ایمنی و بهداشتی و مقابله با حوادث اضطراری در مراکز درمانی را به علت تراکم کار روزانه با خوش بینی یا غفلت توجه کافی ننماید طرح جامع برای پیشگیری ، کنترل و کاهش عوامل خطر آفرین و مقابله با موقعیت های استثنائی نتظیم نکنند ، بدون تردید کمترین حادثه و پیشامد بزرگترین صدمه و آسیب را به جان بیماران ، کارکنان و محیط فیزیکی وارد خواهد ساخت. حال آنکه با بکار گیری فنون و اصول علمی می توان با پیشگیری منطقی از حوادث احتمالی علاوه بر حفظ جان بیماران ، پرسنل و مراجعین موجبات صرفه جویی در هزینه و جلوگیری از خسارات مادی و مالی را در مراکز درمانی فراهم نمود . هزینه بسیار بالای تولید و ارائه بهداشتی و درمانی اهمیت ایمنی و نگهداری آن را دو چندان می کند. بنابراین وظیفه مسئولین امر است که به طورفعال در زمینه کنترل خطرات فعالیت نمایند و تلاش کنند تا دستورالعمل های ایمنی کاملا اجرا و به توصیه و تقاضای های سازمانهای بیمه ، پلیس محل ، واحد آتش نشانی و سایر مؤسسات بازرسی و قانونگذاری عمل نمایند. زیرا عدم رعایت حداقل استاندارها ممکن است به معنی مسئولیت خطیر حادثه ناگوار تلقی شود.
روش مطالعه:
این مطالعه به صورت مروری – کتابخانه ای با هدف سنجش میزان رعایت و کاربرد ضوابط و مقررات ایمنی در بیمارسان ها صورت گرفته است و داده ها و اطلاعات مورد نیاز عمدتا از کتاب ، مجلات ، اینترنت جمع آوری شده است. (البته از نظرات بعضی از کارشناسان مربوطه نیز استفاده شده است).
بحث و نتیجه گیری:
نتیجه این پژوهش ضرورت و اهمیت ایمنی و رعایت ضوابط مربوطه را در بخش اورژانس بیمارستان ها به عنوان یکی از مهمترین بخش های بیمارستان و از مؤلفه های رضایتمندی مردم از کیفیت خدمات بیمارستانی تایید نموده و بررسی های انجام شده در این زمینه نشان می دهد که بایستی با در نظر گرفتن برنامه های دقیق بازرسی و نظارت ، طرح و انجام ایمنی صحیح ، آموزش ،تمرین و ممارست کارآمد در مقابله با سوانح بهداشت ، حفظ ایمنی و کارایی بخش اورژانس که گامی موثر برداریم . از سوی دیگر بایستی به این مهم نیز توجه داشته باشیم که ضوابط و مقررات ایمنی علاوه بر داشتن پشتوانه قانونی باید با شرایط محیط کاری ، ابعاد موسسه درمانی ، نوع تجهیزات و تاسیسات آنمنطبق باد تا از کارایی لازم برخوردار شود چرا که در غیر اینصورت با مشکلات عدیده مواجهه خواهیم شد. ضوابط قانونی هر چند حامی انسانها ، کارکنان و مراجعه کنندگان به بیمارستان به شمار می روند ، ولیکن دانش ، فراست به ویژه و انسان دوستی را نیز اقتضا می نماید. لذا برنامه ایمنی باید قابل انعطاف و عملی باشد . آموزش ادواری کارکنان در این زمینه باید به نحو جدی و پیگیر تحقق یابد . زیرا هر گونه غفلت دراین مورد به فاجعه ای جبران نا پذیر می انجامد که نه تنها مدیریت بخش و بیمارستان را درگیر پیگرد های قانونی می نماید بلکه اعتبار مراکز درمانی و فلسفه وجودی آن را در مورد مفید بودن و ارتقاء سلامت افراد جامعه مخدوش می سازد. سودمندترین رویکرد به پیشگیری از حوادث در بیمارستان نوع متعارف آن است که این رویکرد تلاش در برقراری حداکثر کنترل نسبت به محور های فیزیکی و تجهیزات و بر رفتار مردمی که کار را انجام می دهند.(کارکنان بیمارستان)می نمایدو باید برنامه ایمنی بیمارستان توسط پرسنل و کارکنان بخش های اورژانس به عنوان یکی از حساسترین بخش های بیمارستان در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد. بنابراین با توجه به اهمیت لزوم رعایت و کاربرد ضوابط و مقررات ایمنی وبهداشتی مربوطه در بخش های اورژانس بیمارستانها مقاله حاضر به بررسی نسبتا جامع موارد ذیل می پردازد:
- ضرورت کاربرد اصول ایمنی در بخش اورژانس بیمارستان
- ضرورت رعایت موازین بهداشتی در بخش اورژانس بیمارستان
- نقش مدیریت در کنترل و اعمال ضوابط ایمنی و بهداشتی همه جانبه و کارامد در اورژانس

کلیدواژه‌ها:

اورژانس ، ایمنی ، بهداشت ، ضوابط و مقررات

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICEM02-ICEM02_066.html
کد COI مقاله: ICEM02_066

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
فقیهی, علی و سعید منصوری، ۱۳۸۶، لزوم رعایت و بکارگیری ضوابط و مقررات ایمنی و بهداشت در بخش اورژانس، دومین همایش سراسری طب اورژانس، انجمن علمی تخصصی طب اورژانس ایران، https://www.civilica.com/Paper-ICEM02-ICEM02_066.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (فقیهی, علی و سعید منصوری، ۱۳۸۶)
برای بار دوم به بعد: (فقیهی و منصوری، ۱۳۸۶)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:
 • مدیریت بحران > اورژانس
 • علوم پزشکی > طب اورژانس
 • اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر درباره COI

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.