CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

رویکرد جامعه محور در کاهش اثرات مهلک انسانی ناشی از وقوع بلایای طبیعی

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۹۵۷ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: امداد و نجات
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: شفاهی
کد COI مقاله: ICHMCM03_001
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۲۹.۹۲ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله رویکرد جامعه محور در کاهش اثرات مهلک انسانی ناشی از وقوع بلایای طبیعی

  شهرام علمداری - موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران - تهران
  فرهاد صدیق تنکابنی - موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران - تهران
  اسماعیل شعبانزاده زیدهی - موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران - تهران

چکیده مقاله:

بیان مسئله و ضرورت ها : درطول دو دهه گذشته حوادث غیرمترقبه طبیعی درسراسر دنیـا منجربـه مـرگ حـداقل 3 میلیـون نفرشده است و 800 میلیون انسان دیگر را به نحوی مبتلا ساخت ه است . دررابطه با بروز حوادث غیرمترقبه طبیعی، ایران پـس از هند، بنگلادش و چین مقام چهارم را درقاره آسیا دارا می باشد چنانکه سهم ایران از پدیده های نامطلوب طبیعی %6 کل بلایا درسطح جهان را شامل می شود . بررسی روند حوادث درسال های اخیر نشانگر آن است که بشر با روند روبه رشد وقوع بلایـای طبیعی مواجه است . ] بر اساس آمارهای بین المللی در 27 سال گذشته 3/6 میلیون نفر بر اثر بلایای طبیعی جـان باختـه انـد و بیش از سه میلیارد نفر آسیب دیده اند و بیش از 240 میلیارد دلار خسارت وارد شده است . در بـین سـالهای 1990 تـا 2002 شدت بلایا 4/1 برابر شده است نسبت جان باختگان 6/9 و آسیب دیدگان 5/2 و خسارت مالی 38 برابر شده است و بـه طـور متوسط در هر سال از هر 31000 نفر یک نفر در اثر بلایای طبیعی جان خود را از دست داده اند [ بروز یک بلا درحیطه وسیع، ضمن ایجاد خسارات مادی وآسیب به اقتصاد کشور، خ سارات جبران ناپذیر جانی را درپی دارد حال آنکه انسان وجامعـه مـدنی خود به عنوان بزرگترین وبهترین سرمایه می تواند نقش کلیدی درکاهش خسارات را داشته باشد . توجه به این نکته اخیر لـزوم ایجاد یک بینش ونگرش صحیح و ضرورت توجه ویژه در زمینه نقش جامعه مدنی و ظرفیت هـا وپ تانـسیل هـای موجـود آن را درکاهش خسارات ناشی از بلایا بیش از پیش خاطر نشان می سازد . چنانکه اهمیت مشارکت های مردمی درامرکـاهش اثـرات بلایای طبیعی برکسی پوشیده نیست . علاوه براین رویکرد مذکور بایـد کلیـه جنبـه هـای مختلـف مـدیریت بلایـا ( پیـشگیری، آمادگی، مقابله، بازساز ی وبازتوانی ) را مد نظر قرارداده و زمینه های لازم درخصوص پیشگیری وآمادگی قبل از وقوع بلا وانجام واکنش سریع را ایجاد نماید . نگاهی به محورهای اصلی کنفرانس جهانی کاهش بلایا ) ) WCDR در ژانویه 2005 در شهرکوبه ژاپن مشخصاً به فاز پیشگیری تاکید دارد وبا توجه به او لویت های تعیین شده برای اقدامات ده ساله تا 2015 به نقش محـوری جامعه مدنی به عنوان زیرساخت مدیریت بحران و آمادگی ملی و بین المللـی اشـاره دارد . از آنجـا کـه برنامـه توسـعه وبحـران کشورها به موازات هم ودر ارتباط تنگاتنگ با هم می باشند درهنگام برنامه ریزی نگاه واحدی به این دو موضوع از نظر اهمیـت و جایگاه بایستی داشت ودراین راستا جامعه مدنی یکی ازعناصر اصلی دربرنامه ریزی می باشد . راهبردهای مختلفی وجـود دارد که می توان با اتخاذ آنها در فرآیند برنامه ریزی، اثرات مخرب عوامل آسیب رسان را درجریان بروز بلایا وحوادث غیرمترقبه بـ ه حداقل کاهش داد . این پژوهش درنظر دارد تا ضمن بیان اهمیت سرمایه گذاری در بخش جامعـه مـدنی و توانمندسـازی افـراد وتوجه به ظرفیت های انسانی درکاهش اثرات مخرب در هنگام وقوع بلایا، راهکارهـای مناسـبی را بـه مـسئولین امـر پیـشنهاد نماید . برخی از این راهکارها عبارتند از : درنظر گرفتن جایگاه جامعه مدنی دربرنامه های توسعه ملی - سازماندهی تـشکل هـای
مردم نهاد و NGO ها - ارائه الگوهای مشارکت جامعه مدنی ودولت در برنامه های مدیریت بحران وبـلا – تهیـه وتـدوین بـسته های آموزشی عمومی با رویکرد عملیاتی - انجام آموزش های تصادفی ومدون – حمایت و استقبال از برنامه هـای توانمندسـازی مردم و آموزش همگانی درقالب های مختلف توسط دولت ودرنظرگرفتن بودجه مشخص دراین خصوص . این پـژوهش بـه روش
مروری ومطالعه تطبیقی و با بررسی متون و بهره گیری از منابع کتابخانه ای ، اینترنتی و مستندات موجود انجام می شود . بحث ونتیجه گیری : با توجه به اینکه کشور ایران جزء 10 کشور اول دنیا از نظر وقوع بلایای طبیعی محسوب می شـود و از 40 نـوع بلایای طبیعی 31 نوع آن درایران اتفاق می افتد و درزمینه مرگ ومیر ناشی ازحوادث رتبه دوم را دردنیا داراست و %90 مـردم
ایران در معرض حوادث ناشی از بلایای طبیع ی هستند و از طرفی با این پیش فرض که وقـوع بلایـای طبیعـی اجتنـاب ناپـذیر است بدین معنی که قابل تغییر نیستند اما قابل تدبیرند می توان با بهره گیری از شیوه های علمی وتجـارب ارزشـمند موجـود درسطح ملی وبین المللی ضمن تحلیل دقیق و صحیح بلایایی که در کشورمان روی داده است و تهیه نقشه خطرپذیری جامعـه ( شناسایی، ارزیابی وپایش خطرپذیری کشور و پاسخگویی سریع و موثر به حوادث و سوانح و بحران ها که جز بـا کمـک مـردم وتشکل های مردم نهاد امکان پذیر نمی باشد . ) با تعیین نیازها و اولویت هـای موجـود وترسـیم وضـعیت مطلـوب وبـا انجـام مداخلات مناسب و فرهنگ سازی لازم درسطوح مختلف و با ارج نهادن به جایگاه جامعه مدنی دربرنامه ریزی وتـصمیم گیـری کلان دراین زمینه و سرمایه گذاری وحمایت وتوجه دراین بخش با رویکردجامعه محور بتوان درکاهش خـسارات ناشـی از بلایـا گامی موثر برداشت .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_001.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_001

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
علمداری, شهرام؛ فرهاد صدیق تنکابنی و اسماعیل شعبانزاده زیدهی، ۱۳۸۵، رویکرد جامعه محور در کاهش اثرات مهلک انسانی ناشی از وقوع بلایای طبیعی، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_001.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (علمداری, شهرام؛ فرهاد صدیق تنکابنی و اسماعیل شعبانزاده زیدهی، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (علمداری؛ صدیق تنکابنی و شعبانزاده زیدهی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش ۱ مقاله استفاده شده است.

علم سنجی و رتبه بندی مقاله

مشخصات مرکز تولید کننده این مقاله به صورت زیر است:
نوع مرکز:
تعداد مقالات: ۵۵۹۰
در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.