CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

گروه مدیریت بحران محله Community Emergency Response Team (CERT))

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۱۴۳۹ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: امداد و نجات
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: شفاهی
کد COI مقاله: ICHMCM03_004
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۴۰.۷۳ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله گروه مدیریت بحران محله Community Emergency Response Team (CERT))

مژگان صمدی - مرکز تحقیقاتی، آموزشی، درمانی قلب وعروق امام علی ( ع ) کرمانشاه
روشنک پارساپور - مرکز تحقیقاتی، آموزشی، درمانی قلب وعروق امام علی ( ع ) کرمانشاه
فاطمه حاجیان - مرکز تحقیقاتی، آموزشی، درمانی قلب وعروق امام علی ( ع ) کرمانشاه
زهره زاهدی - مرکز تحقیقاتی، آموزشی، درمانی قلب وعروق امام علی ( ع ) کرمانشاه

چکیده مقاله:

افراد داوطلبی هستند که آموزشهای پایه لازم در زمینه مدیریت بحران بخصوص در موارد آمادگی و مقابله بـا آن ماننـد نحـوه خاموش کردن آتش ،جستجو و نجات مجروحان و ارائه کمکهای اولیه می بیننـد و در مواقـع بحرانـی قبـل از رسـیدن و یـا در کنارتیم های اصلی مدیریت بحر ان در محلات خود به فعالیت مشغول می شوند . با آن که داوطلبـان از گذشـته تـاکنون نقـش مهمی در این زمینه ها ایفا می کرده اند ولی تشکیل گروهها ی داوطلب محله ای مدیریت بحران پدیده نسبتاً جدیدی است که تاریخچه آن تقریبا به اواسط دهه 80 میلادی بر می گردد . اداره آتش نشانی لوس آنجلس برای اولین بار در آمریکا این گروههـا را تشکیل داد و سازمان مدیریت بحران فدرال ) ) FEMA این پدیده را به سراسر آمریکا گسترش داد و اکنون در بـیش از 45 ایالت آمریکا و بسیاری از کشورها ی دیگر این گروهها وجود دارند . دلیل اصلی ایجاد این گروهها استفاده از تجربیات بحرانهـای گذشته است و اصولاً مبتنی بر دو اندیشه است . اول اینکه این افرادی که در این گروهها عضو می شوند در پی آموزشهای ارایـه شده آمادگی بیشتری در برابر سوانح پیدا خواهند کرد . - دوم اینکه این افراد قادر خواهند بود به عنـوان نیـرو هـای کمکـی در هنگام بحران ها به خود و خانواده خود وهمسایگان کمکهای امداد و نجات را تا رسیدن کمکها از سازمانهای متولی ارایه دهنـد . این گروهها معمولا توسط شهرداری ها و با کمک سازمانهای مدیریت بحران وسازمانهای امدادی مانند هـلال احمـر یـا صـلیب سرخ در هر محله ایجاد می شوند . معمولا یک نفر هماهنگ کننده در شهرداری ها ارتباط آنها با شهرداری و یا سازمان مـسئول مدیریت بحران را بر قرار میکند . اداره داخلی گروهها اصولا بر عهـده اعـضاء گـروه گذاشـته مـی شـود ولـی آمـوزش , تـدارک و هماهنگی آنها با سازمانهای دیگر بر عهده شهرداری یا نهاد مربوطه است . با توجه به اینکه این افراد ممکن است در حـین انجـام کار دچار مشکلات و صدمات شوندقوانین حمایتی برای پشتیبانی حقوقی این افراد نیز وضع میشود ویـا تحـت پوشـش قـوانین مربوط به بکارگیری نیروهای داوطلب می شوند . از نظر تعداد افراد و ترکیب هر تیم استاندارد خاصی وجـود نـدارد ولـی توصـیه شده است که این تیمها در گروههای 10 نفره با ترکیب زیر باشند : _ رهبر گروه 1) نفر ) _ تیم آتش نشانی 2) نفر ) تیم جـستجو و نجات 2) نفر ) _ تیم معاینات پزشکی 2) نفر ) تیم ارایه کمکهای پزشکی 2) نفـر ) رهبـر تـیم در هنگـام بحـران بـه عنـوان فرمانـده عملیات محلی است تا زمانی که مسئولین و سا زمانهای اصلی در محل مستقر شوند . وظیفه او انجام ارزیابی اولیه وضعیت , تعیین اقدامات قابل انجام , فراخوانی افراد اطمینان از صحت و سلامت آنها وداشتن وسایل وتجهیزات لازم , تقسیم کار , نحوه استفاده از نیروهای داوطلب مردمی در محل , تهیه گزارش , ارتباط با سازمانهای مسئول و بطور کلی هدایت عملیـات طبـق دسـتورالعملهای داده شده و تشخیص فردی است . گروه آتش نشانی اقدام به خاموش کردن اتش سوزیهای کوچک احتمالی در محل وکمـک بـه سایر افراد تیم و تخلیه اضطراری افراد ومجروحان و مانند آنها می باشد . افراد جستجو ونجات اقدام بـه شناسـایی افـراد آسـیب
دیده نموده و در صورت امکان بـه کمـک افـ راد دیگـر موجـود در تـیم مطـابق بـا آ موزشـهای ارایـه شـده بـه انهـا اقـدام مـی نمایند . گروههای پزشکی نیز اقدام به شناسایی مشکلات افراد آسیب دیـده و د رمـان مـوقتی آنهـا تـا حـد امکـان و انتقـال بـه بیمارستان می نمایند . آموزش گروههای داوطلب کار چندان دشواری نیست . کلاسها را می توان در مقیاسهای بزرگ و با شرکت تعداد زیـادی از افـراد انجام داد . کلاسها معمولاً شامل سخنرانی افراد متخصص و تشریح دستورالعملهای انجام عملیات امداد و نجات می شـوند . بـرای تشکیل گروهها و جذب افراد از روشهای مختلف تشویقی و تبلیغی می توان کمک گرفت . در ارایه آموزشها نیز می توان از افراد داوطلب و یا کسانی که قبلا این آموزشها را دیده اند استفاده کرد . سازماندهی افراد و گروههایی که آمـوزش مـی بیننـد بـسیار
مهم است . با امید به اینکه هر چه زودتر این گروهها با کیفیت عالی در تهران و سپس سایر شـهرهای ایـران ایجـاد شـوند و در بحرانهای احتمالی بعدی با حضور این گر وهها شاهد کاهش تلفات انسانی و تأ ثیر گذاری آنها باشیم . بـا توجـه بـه قـرار گـرفتن کشور عزیزمان ایران در منطقه زلزله خیز ، ایجاد گروههای مدیریت بحران محله در حوادث غیر مترقبه در سراسر کشور ضروری
به نظر می رسد . لذا با هماهنگی سازمان مدیریت بحران با تشکیل این گروهها می توان گام اساسی و موثری در جهـت کـاهش تلفات انسانی و تاثیرگذاری عوامل بحران ساز در جامعه بر داشت .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_004.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_004

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
صمدی, مژگان؛ روشنک پارساپور؛ فاطمه حاجیان و زهره زاهدی، ۱۳۸۵، گروه مدیریت بحران محله Community Emergency Response Team (CERT))، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_004.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (صمدی, مژگان؛ روشنک پارساپور؛ فاطمه حاجیان و زهره زاهدی، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (صمدی؛ پارساپور؛ حاجیان و زاهدی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.