CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

مروری بر خصوصیات شناورهای امدادی و بیمارستانهای دریایی

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۱۳۲۹ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: امداد و نجات
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: شفاهی
کد COI مقاله: ICHMCM03_005
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۴۲.۷۲ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله مروری بر خصوصیات شناورهای امدادی و بیمارستانهای دریایی

محمد نوبخت - ستاد نیروی دریایی سپاه - مرکز پژهشهای طب دریا

چکیده مقاله:

عبارت » پزشکی دریایی « و » امدادرسانی در دریا « که در چندین سـال اخیـر در ادبیـات علـوم پزشـکی جهـان کاربردهـای فراوانی یافته است در واقع شاخه ای از علوم پزشکی است که منحصراً در حوزه دریا به فعالیـت پرداختـه ، رابطـه بیمـاری هـا و مشکلات زیستی مرتبط با فضای آب و دریا ، و نجات مصدومان و مجروحان در این اقلیم را به چالش کشیده است . با ایـن همـه
پزشکی دریایی و امدادرسانی به مصدومان حوادث دریایی علمی نوپا نیست و از گذشته های دور، مردمان ، به خصوص آنانی کـه در سرزمین های ساحلی می زیستند، به طور اختص اصی به آن می پرداختند . طبیعی است که کار و زندگی در هر محیط، خطرات و مشکلات خاص همان محیط را در پی خواهد داشت . دریانوردان و مردمانی که در سواحل دریاها زندگی می کنند نیـز، چـه از
لحاظ سبدغذایی و چه از لحاظ اقلیم زیست و کار شرایط و مخاطرات خاص خود را دارند . در ع رصه پزشکی دریایی آنچه قبل از درمان مصدومان بایستی مورد توجه قرار گیرد ، نجات آسیب دیدگان از اقلیم آب و خطرات مرتبط با آن است . از این رو مباحثی نظیر جستجو، نجات ، عملیات امداد و انتقال دریایی ، مدیریت بحران در امدادرسانی دریایی ، شناورهای امـدادی ، بیمارسـتانهای
دریایی، غواصی امدادی و ... بخصوص در چند دهه ی اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و کشورهای دارای نیـروی دریـایی باقدرت . توان و توجه خاصی را معطوف این عرصه نموده اند . ایران به عنوان کشوری که در مرزهای جنوبی و شمالی خود صاحب آبراه های بسیار استراتژیک است نیز لازم است تا از دو منظر به پدیده شـناورهای امـدادی توجـه نمایـد : امدادرسـانی نظـامی و غیرنظامی، که هر یک از این مقولات مقتضیات خاص خود را می طلبند . به واسطه اینکـه محـیط دریـا، محـیط طبیعـی زیـست انسان نیست، لذا شرایط و مقتضیات خاص خود را طلب می کند . نخستین و مهمترین این مقتضیات آن است که فـرد مـصدوم هم باید از صدمه ای که دیده نجات یابد و هم زندگی اش در محیط آب به خطر نیفتد . به بیان دیگر امدادرسان در دریا بایستی فردی مصدوم را ، جدای از اینکه دچار چه ترومایی شده، نخست از خطر خفگی نجات دهد . غیر از این در محـیط خـشکی فـرد مصدوم در ن قطه ای زمین گیر شده، منتظر امـدادگر مـی مانـد . امـا در محـیط دریـا بواسـطه حرکـت آب، معمـولاً مـصدومان مصافتهای قابل ملاحظه ای جابجا می شوند . همین نکته به ظاهر ساده می توانـد پدیـده امدادرسـانی دریـایی را بطـور جـدی پیچیده نماید . لذا آنچه پیش از درمان مصدومان مطرح می شود، امداد و نجاتی کارآمد و منطبق بر استاندارهای پزشکی اسـت . بطور کلی مراتب پنجگانه امداد عبارت خواهند بود از جستجو، نجات از منطقـه خطـر ) ) Hot Zone ، حفـظ شـرایط مـصدوم و انتقال تا نقطه امداد، پست امداد و ارائه کمک اولیه و انتقال به مرکز درمانی مجهزتر، که به تمام ایـن پـنج مرحلـه بایـد اصـل نجات از آب و خطرات ناشی از آن ( از خفگی تا حیوانات خطرناک دریا ) را نیز افزود . اگرچه در برآورهای حوادث غیرمترقبـه در کشور، به واسطه این که سوانح دریایی در ایران انگشت شمارند ، کمتر به حوادث دریایی اشاره و توجه شده است، اما بروز زمین لرزه سال گذشته در جزایر لارک و قشم، و تبعات سونامی در سواحل جنوبی ایران، باعث شد که گروه های تحقیقاتی کشور بـه پدیده امداد و انتقال دریایی و حوادث غیرمترقبه آن، اهم از تصادفات شناوری، طوفانها، زلزلـه هـای دریـایی و ... توجـه بیـشتر نمایند و به سیاستگ ذاران این عرصه متذک ر شوند . بخصوص اینکه علی رغم وسعت مرزهـای سـاحلی و تعـدد جزا یـر کوچـک و بزرگ در خلیج فارس، متأ سفانه هنوز کار دقیق و دستورالعملی علمی برای برخورد با حـوادث دریـایی وجـود نـدارد یـا بـسیار محدود است . این کمبود علاوه بر حوزه نظری، حوزه تجهیزاتی را نیز در بر می گیرد . به هر تقدیر چه در خشکی و چه در دریـا، استفاده از یک وسیله نقلیه مناسب به منظور جستجو، نزدیک شدن به مصدوم، نجات وی و انتقال او به مراکز درمـانی ضـروری می نماید . هر چه محیط و میدان عمل گروه امدادرسان پیچیده تر باشد، وسیله نقلیه، که در این عرصه آمبولانس نامیـده مـی سود، باید از توانمندی های بیشتری برخوردار باشد . این آمبـولانس ممکـن اسـت یـک اتومبیـل ، یـک بـالگرد و یـا یـک قـایق باشد . آمبولانسهای دریایی دارای کلاسها و گروه بندی های متنوعی هستند که در این مقاله به ذکـر یـک نمونـه از هـر کـلاس
اشاره خواهد شد و در نهایت بر اساس جغرافیای در یایی خلیج فارس و دریای خـزر، یـک سـاختار مناسـب بـرای آمبولاسـهای دریایی ایرانی پیشنهاد می شود .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_005.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_005

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
نوبخت, محمد، ۱۳۸۵، مروری بر خصوصیات شناورهای امدادی و بیمارستانهای دریایی، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_005.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (نوبخت, محمد، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (نوبخت، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.