CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

ضرورت توجه به بهداشت روان در نیروهای مسلح

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۲۳۵۹ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: بهداشت
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: ICHMCM03_090
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۴۳.۹۶ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله ضرورت توجه به بهداشت روان در نیروهای مسلح

حسن رفعتی شالدهی - دانشگاه بقیه الله ( عج)
مینو اسدزنی - دانشگاه بقیه الله ( عج)
سیدداود تدریسی - دانشگاه بقیه الله ( عج)

چکیده مقاله:

نیروهای مسلح علاوه بر پاسداری از سرحدات و مرزکشورها وظیفه همکاری و همراهـی بـا سـازمانهای امـدادگر را در بروز بلایای طبی عی و حوادث غیرمترقبه نیز عهده دار هستند . بر این اساس ضروری است همواره از آمادگی مناسـب و سـلامت کامل برخوردار باشند . از طرفی ماهیت و م أموریتهای خاص نیروهای مسلح ایجاب می کند که سازمان آنها نیز همواره از پویا یی و کارایی مطلوب برخوردار باشند . این امر مستلزم آن است که سازمان آنها بیش از سایر سازمانها در معرض تغییرات قرار داشته باشند که نتیجه آن بروز ناسازگاریها و استرسها ی گوناگون است . لذا ضروری است برای حفظ سلامت و آگاهی کامل ، راههـای مقابله با هیجانات کاذب و استرسها شناسایی شوند . متن : از مهمترین و شایعترین موا رد در زمینه مشکلات روانی، مس أله بروز ایجاد استرس است . اهمیـت توجـه بـه اسـترس بـه خاطر اثراتی منفی است که بر سلامت جسم و روان وارد می سازد وباعث کاهش توانمندی می شود و این امـر بـرای نیروهـای مسلح ، بسیار زیان آورتر از سایر سازمانها است . نتایج تحقیقات مختلف م ؤید آ ن است که احساس آرامـش و بهزیـستی ، باعـث کاهش استرس می شود . بی تردید ت أمین آرامش ، در گرو شناسایی جامع انسان بوده که در انسان بعنوان بعد محـوری معرفـی می شود ، بعد روح یا روان است که اصالت انسان را ت أمین می کند و پایه ای است که تمام موجودیت انسان برآن استوار اسـ ت . براین اساس باید توجه داشت که : -1 روحیات یا نظام حساسیتهای افراد مانع ورود هر کیفیتی به مجموعه فکـر یـا ذهـن مـی شود . به عبارت دیگر تنها مواردی اجازه ورود به ذهن را می یابند که مورد نظر و توجه روحیات یا نظام حـساسیتها باشـند . پـر واضح است که گزینش و جذب کیفیته ا در شکل گیری و ایجاد شخصیت سالم و رفتار مناسب تاثیر بسزائی دارد . -2 ذهن بعـد ار انتخاب کیفیتهای مورد ن ظر نظام حساسیتها ، آنها را به شکل مطلوب سا زماندهی کرده ، نظام فکری را ایجاد می کند . عمده ترین وظیفه نظام فکری نیز طراحی و برنامه ریزی برای زندگی است . -3 طرح ها و برنامه های تهیه شده توسط نظـام فکـری ، مبنای اعمال و رفتارهای گوناگون را تشکیل می دهند . لذا برای تغییر الگوهای رفتاری طراحی شده ، باید نظـام فکـری تغییـر یابد و برای ایجاد تغییر در نظام فکری بایستی روحیات یا حساسیتهای افراد تغییر کند . در شکل گیری روحیـ ات افـراد عوامـل مختلفی دخالت دارند که مهمترین آنها عامل اختیار و اراده است که خود تابع و مت أثر از آرزوهای انسان است .. آرزوهای انـسان نیز در یک رابطه طولی دارای انسجام بوده ، در نهایت به یک آرزوی واحد منتهی می شود . لذا در یـک تقـسیم بنـدی کلـی ، تمامی آرزوهای ان سانها را می توان در دو گروه قرار داد . برای بعضی آرزوی اصلی ، دنیا و دنیا طلبی است ( یرید الدنیا ) و بـرای افراد گروه دوم ، طلب آخرت ، آرزو و یا طلب اصلی است ( یرید الاخره ) . در واقع این طلب یا آرزوی اصلی و اولیـه افـراد اسـت که باعث می شود جه ت گیری خاصی در نظام حساسیتها ایجاد شود و این جهت گیری خاص به عنوان یک فیلتر مانع ورود هر نوع کیفیتی به ذهن می شود . کیفیتهای پذیرفته در ذهن ، سازماندهی شده ، نظام فکری شکل می گیرد و نظـام فکـری نیـز طرح ها و نقشهای مناسب برای زندگی را ایجاد می کنند که مبنای اعمال و رفتار را تشکیل می دهند .
بحث و نتیجه گیری : نیروهای مسلح بواسطه ماهیت و م أموریتهای خود ، می بایست بیـشتر از سـایر سـازمانها بـه آمـادگی و سلامت پرسنل خود توجه داش ته باشد و زمینه ها یی که باعث کاهش این امور می شود را شناسا یی و به حد اقل ممکن برساند . از جمله این موارد بروز استرس به دلایل گوناگون است که با بسیاری از بیماریهای جسمی و روانی ارتباط داشته و یا در ایجاد ، تحول و گسترش آنها نقش دارد . از آنجا که تنها با یاد خدا دلها آرامش و اطمینان می یابد ضروری است که مراکز ذی ربط در نیروهای مسلح با طراحی برنامه های مناسب و دائمی ، آرمان سازی کـرده ، افـراد را روز بـه روز بـه آرمانهـای صـحیح و الهـی نزدیک و نزدیکتر نمایند . بی تردید از این طریق همواره نه تنها آمادگی و سـلامت نیروهـا تـ أمین مـی شـود بلکـه روز بـه روز افزایش نیز خواهد یافت .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_090.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_090

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
رفعتی شالدهی, حسن؛ مینو اسدزنی و سیدداود تدریسی، ۱۳۸۵، ضرورت توجه به بهداشت روان در نیروهای مسلح، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_090.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (رفعتی شالدهی, حسن؛ مینو اسدزنی و سیدداود تدریسی، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (رفعتی شالدهی؛ اسدزنی و تدریسی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.