CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

حمایتهای روانی - اجتماعی در بلایا و حوادث غیر مترقبه

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۲۳۵۷ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: بهداشت
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: ICHMCM03_142
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۴۴.۴۷ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله حمایتهای روانی - اجتماعی در بلایا و حوادث غیر مترقبه

  ماندانا ساکی - دانشگاه علوم پزشکی لرستان - دانشکده پرستاری و مامائی
  پروین أستی - دانشگاه علوم پزشکی لرستان - دانشکده پرستاری و مامائی
  مژگان جاریانی - دانشگاه علوم پزشکی لرستان - دانشکده پرستاری و مامائی

چکیده مقاله:

حوادث غیر مترقبه از جمله معضلات بزرگ جوامع انسانی هستند که به رغم پیشرفتهای علمی و صنعتی هنوز بـشر نتوانـسته بـر این فجایع و کاهش آمار مرگ و میر و خسارات ناشی از آنها تسلط یابد . بروز بلایای طبیعی و پیامدهای روانی اجتمـاعی ناشـی از آن به طور مستقیم حفظ نظام و سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد . آشنایی با واکنش های روانشناختی افراد می تواند به
عنوان مهمترین عامل در تدوین برنامه های کمک رسانی باشد . به دلیل اهمیت موضوع حمایتهای روانی اجتماعی در بلایا ، با اعلام دهه 1990-2000 به عنوان دهه بین المللی کاهش اثرات بلایای طبیعی از سوی سـازمان ملـل و تـشکیل کمیتـه ملـی کاهش اثرات بلایای طبیعی در مردادماه 1370 ، کمیته فرعی تخصصی بهداشت و درمان در سال 1376 برنامه ریـزی خـود را برای تهیه طرح » نحوه ارائه خدمات بهداشت روانی به آسیب دیدگان ناشی از بلای ای طبیعی « آغاز نمود . اهداف تشکیل ایـن کمیته عبارت بود از : کاهش شیوع و پیشگیری از پیشرفت و تشدید عوارض روانی در حـوادث ، افـزایش تـوان انطبـاق و آمـاده سازی بازماندگان، تقویت مهارتهای اجتماعی بازماندگان و کمک به جامعه بـرای سـازماندهی مجـدد ، خـود یـاری و بازسـازی جامعه، ارتقاء سطح سلامت روان مثبت در جامعه آسیب دیدگان ب ه طور معمـول در سـاعات و روزهـای اول بعـد از حادثـه . از مراحل روانی مختلفی عبور می کنند این مراحل عبارتند از : -1 اثر یا ضربه : این مرحله طی چند دقیقه اول پس از سانحه رخ می دهد . طی این دقایق افراد دچار ر عب و وحشت می شوند گاه نیز حالتهایی همچون بهت زدگی و درمانـدگی مـشاهده مـی گردد -2. قهرمان گرایی : این مرحله در ساعات اولیه رخ می دهد . مردم سعی می کنند به کمک هم کارها را انجام دهند . آنها احساس مسئولیت کرده و به طور داوطلبانه در امدادرسانی شرکت می نمایند . نکته مهم در این مرحله این است کـه تحریـک پذیری افراد در این مرحله بالاست . -3 امیدواری و فراموشی غم : این مرحله یک هفته تا چند ماه پس از حادثه بروز می کند . توزیع کمکها در پیدایش تعادل روانی ، کاهش اختلالات شدید ع اطفی و حس خـش م و انتقـام جـویی موثرنـد - رویـاروی ی بـا واقعیت : این مرحله حدود 2 تا 3 ماه بعد از وقوع فاجعه آغاز می شود . در این مرحله بازماندگان متوجـه عمـق خـسارت هـا و جبران ناپذیری میزان زیادی از خسارات می گردد . در این مرحله باز ماندگان نیازمند حمایت های روانی ب یشتری هستند . چـرا که ًمجددا روحیه خود را از دست می دهند و افسرده و مضطرب می شوند و احساس تنهایی شدیدی می کنند . ایجـاد روحیـه امید و اعتماد و دقت در توزیع عادلانه امکانات در این مرحله از اهمیت بسزایی برخوردار است -5 تجدید سازمان : در این مرحله بین 6 ماه تا یکسال پس از فاجعه رخ می دهد . بازماندگان شروع به بازسازی روانی و از سر گرفتن زندگی روزمره خـود مـی کننـد . هدف نهایی ما رسیدن هر چه سریعتر باز ماند گان به مرحله تجدید سازمان است . به دنبال بلایا و حـوادث دسـته ای از علایـم و اختلالات روانی در افراد بوجود م ی آید ک ه این واکنشها می تواند تأ ثیر معکوسی بر عملکرد فرد داشـته باشـد . در صـورت عـدم مداخله به موقع این اختلالات سیر مزمن را در پیش گرفته و شرایط فرد را بغرنج می نماید . میزان تأ ثیر افراد از وقایع بـستگی به میزان آسیب پذیری قبلی ، عمق و وسعت فاجعـه ، میـزان تخریـب و فقـدا ن منـابع حمـایتی دارد . علایـم شـایعی کـه در بازماندگان فجایع دیده می شود عبارتند از : افکار مزاحم ، بیش برانگیختگی ، اجتناب ، اختلال خواب و واکنش سـوگ . اغلـب
واکنش های روانی به دنبال بروز فجایع و بلایا عکس العملی طبیعی به یک حادثه کاملاً غیـر طبیعـی مـی باشـد . از اهـداف کلـی حمایتهای روانی اجتماعی در بلایا و حوادث غیر مترقبه توانمند سازی آسیب دیدگان و ارتقاء مکانیسمهای انطباقی آنـان اسـت . در صورت عدم مداخله به موقع در واکنش های روانی بحران ، اختلالات شایعی در بیمار ایجاد می شود ،اختلالاتی نظیر : اختلال استرس حاد ، اختلال استرس بعد از سانحه ، سوگ عارضـه دار ، افـسردگی اساسـی ، افکـار خودکـشی ، انـواع اخـتلالات اضطرابی و اختلالات شبه جسمی . در صورت عدم تشخیص به موقع و عدم شـناخت علایـم هـر یـک از اخـتلالات ذکـر شـده بیماری در افراد بازمانده تثبیت شده و سیر درمان به سختی صورت م ی گیرد . با توجه به ایـن امـر کـه مداخلـه بـه موقـع در حوادث و بلایا از عوارض روانی اجتماعی آن می کاهد و وجود آمادگی قبلی برای تروما نقش حفاظتی در مقابل استرس ایفا می کند ، لذا توصیه می شود برنامه های آموزشی حهت اقشار مختلف جامعه و دست اندر کاران امر بهداشت و درمان انجام گیرد .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_142.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_142

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
ساکی, ماندانا؛ پروین أستی و مژگان جاریانی، ۱۳۸۵، حمایتهای روانی - اجتماعی در بلایا و حوادث غیر مترقبه، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_142.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (ساکی, ماندانا؛ پروین أستی و مژگان جاریانی، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (ساکی؛ أستی و جاریانی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

علم سنجی و رتبه بندی مقاله

مشخصات مرکز تولید کننده این مقاله به صورت زیر است:
در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.