CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

درمان ومراقبت در سوختگی ها

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۲۶۹۸ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: درمان
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: ICHMCM03_212
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۷۲.۵۲ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله درمان ومراقبت در سوختگی ها

رضا دریابیگی - دانشگاه علوم پزشکی - دانشکده پرستاری ومامایی

چکیده مقاله:

ضایعاتی که در نتیجه تماس مستقیم یا قرار گرفتن در معرض منابع حرارتی , شیمیایی , الکتریکـی وتابـشی ایجـاد مـی شود , سوختگی نامیده می شود . در کـشور مـا ایـن مـشکل از وسـعت وشـدت بـالایی بـر خـوردار اسـت . از کـل سـوختگی هـا 57/1 درصدبه علت آتش سوزی , 30/4 درصد تماس با آبجوش , 8/5 درصدتماس با فلزات ومواد جامد داغ 2/9, درصـد بـه علـت تماس با برق یا مواد شیمیایی و 0/5 درصد به علت تشعشع وآفتاب سوختگی رخ می دهد . امروزه درمان سـوختگی توسـط یـک تیم درمانی به صورت هماهنگ وهدفدارانجام می گیرد . اعضای این تیم هرکـدام در حیطـه تخـصص ووظـایف خـود در جهـت بهبودی این ب یماران می کوشند وعبارتند از : پزشکان با تخصص های مختلف ازجمله جـراح عمـومی , متخـصص داخلـی , جـراح پلاســتیک , روان پزشــک و ....... , پرســتار , روان شــناس , مــددکار اجتمــاعی , فیزیوتراپیــست , کاردرمــان , کارشــناس تغذیــه ومشاورشغلی . متن : سوختگی ها را بر اساس عمق آسیب بافتی به درج ات مختلف تقسیم می کنند . سـوختگی درجـه یـک کـه سبب قرمزی وتورم در خارجی ترین لایه های پوست می شود . سوختگی درجه دوشامل قرمزی , تورم , تاول ودردبوده وآسیب به لایه درم نیز گسترش می یابد وسوختگی درجه سه که به نام سوختگی تمام ضخامت هم نامیده می شودو سـبب اسـکار قابـل توجه می گردد وممکن است آسیب به چربی زیر پوست , عضلات یا استخوان نیز گسترش یابد . سوختگی ها براسـاس وسـعت و شدت آسیب بافتی نیز قابل تقسیم شدن هستند . شدت سوختگی نه تنها تعیین کننده نوع درمان است بلکه مکانی را نیـز کـه بایستی بیمار تحت درمان قرار گیرد مشخص می کند . سوختگی های شدید بسیار جدی بوده و بایستی دربخش ویژه سـوختگی بیمارستان بستری ودرمان شوند . پزشک بر اساس مشاهدات ومعاینات خود سوختگی را تشخیص خواهد داد . همچنین به منظـور تعیین بهترین درمان سئوالاتی نیز از بیمار یا اعضای خانواده وی خواهد پرسید . پزشک همچنین ممکـن اسـت استنـش اق دود , مسمومیت با منواکسید کربن , مسمومیت با سیانید و حوادث دیگر مرتبط با تروما ودرصورت شک شواهد آزار واذیت کودک را مورد بازبینی قرار دهد . اهداف درمان سوختگی عبارتند از -1: پیشگیری -2 انجام اقدامات حیات بخش وبرقراری تعادل آب و الکترولیت -3 جلو گیری از عوارض وتغییر شکل های ناشی از سوختگی -4 نوتوانی پیشگیری در سه مرحلـه صـورت مـی گیرد : الف ) قبل ازبروز حادثه ب ) حین بروز حادثه ج ) بعدازبروز حادثه درمـان : درمـان سـوختگی شـامل تـسکین درد , پیشگیری از عفونت , برقراری تعادل مایع والکترولیت های بدن و فراهم نمودن کالری لازم درزمان بهبود زخم می باشد . درمان
سوختگی های شیمیایی وا لکتریکی تا حدودی با درمان سوختگی های حرارتی متفاوت است ولی اهداف هر دودرمان یکـسان است . درمان سوختگی های حرارتی : اولین مرحله درمان سوختگی های حرارتی عبارت است از : توقـف رونـد سـوختگی , کـه بـا ریختن آب خنک روی ناحیه سوخته یاقراردادن عضو سوخته در ظرف محتوی آب خنک به مدت 10 الی 15 دقیقـه بـه انجـام می رسد . از مالیدن هر نوع پماد وکرم بایستی خودداری کرد و سریعا مصدوم رابه اولین مرکز درمانی انتقال داد . تاول های سالم بهتر است برای چند روز حفظ شوند . روی زخ م باید پانسمان استریل گذاشت . دردبیمار بایستی با تزریق مسکن های مخدر قوی برطرف شود . مایع درمانی وریدی با محلول های الکترولیتی ودر صورت لزوم کلوئیدی طبق فرمول هـای مخـصوص انجـام مـی گیرد . تدابیر قابل اجرا در مورد راه های هوایی شامل : بررسی علائم ادم حنجره و انـسداد راه هـوایی درسـوختگی هـای صـورت وگردن , دادن اکسیژن در صورت لزوم از طریق ماسک دهانی واگر احتمال صدمه استنشاقی هست , لوله گذاری داخـل تراشـه ودر صورت لزوم ساکشن دهان وحلق و ........... وبررسی علایم و نشانه های تعیین کننده صدمات استنشاقی . سـایر درمـان هـا و مراقبت های مورد نیاز در متن کامل مقاله خواهد آمد . بحث ونتیجه گیری : عوامل مختلفی وجوددارند که ممکن است بر پـیش آگهی بیماران مبتلا به سوختگی تاثیر گذارند که عبارتند از : سن - جنس - سابقه پزشکی – درصد سوختگی - محل آسیب - نوع سوختگی - ضایعه تنفسی وسایر ضایعات . در هر صورت سوختگی یک معضل اجتمـاعی اسـت کـه در برخـی مبتلایـان ناشـی از خودسوزی بوده ودر بیش از %50 موارد به دلیل سهل انگاری وعدم رعایت نکات ایمنی وپیشگیری کننده لازم بوقوع می پیوندد , در حالی که %100 قابل پیشگیری می باشدودرمان موثر این مصدومین مستلزم دخالت و هنرنمایی تیم درمان با برنامه ریزی مراقبتی مطلوب ونیز همکاری مددجو وخانواده اش می باشد

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_212.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_212

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
دریابیگی, رضا، ۱۳۸۵، درمان ومراقبت در سوختگی ها، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_212.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (دریابیگی, رضا، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (دریابیگی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.