CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

بررسی فراوانی انسداد راه هوایی ناشی از جسم خارجی در کودکان مراجعه کننده به مرکز اورژانس آموزشی ودرمانی حضرت رسول اکرم ( ص ) درسال 1384 ونحوه درمان این بیماران

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۱۹۴۹ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: درمان
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: ICHMCM03_224
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۳۹.۸۱ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی فراوانی انسداد راه هوایی ناشی از جسم خارجی در کودکان مراجعه کننده به مرکز اورژانس آموزشی ودرمانی حضرت رسول اکرم ( ص ) درسال 1384 ونحوه درمان این بیماران

نیلوفر مقدم - بیمارستان حضرت رسول اکرم ( ص ) - بخش گوش،گلو،بینی وجراحی سروگردن
فرشته الله یاری - بیمارستان حضرت رسول اکرم ( ص ) - بخش گوش،گلو،بینی وجراحی سروگردن
فاطمه ایمن طلب - بیمارستان حضرت رسول اکرم ( ص ) - بخش گوش،گلو،بینی وجراحی سروگردن

چکیده مقاله:

اجسام خارجی راه هوایی یکی از فوریتهای مهم در گوش،گلو،بینی می باشد که می تواند تهدید کننـده زنـدگی باشـد . تشخیص به موقع و درمان سبب جلوگیری از عوارض ومرگ می شود . اجسام هوایی راه خارجی می توانند سایر بیماریهـا ماننـد آسم و پنومونی را تقلید کند . سالانه تعدادی بیـمارباجسم خارجی راه هوا یـی به اورژانس این مرکز مراجعه می کنند که تـابلوی بالـینی این بیماران انسداد راه هوائی می باشد . این انسداد می تواند بصورت ناقص یا کامل باشد . علائم انسداد راه هوائی شامل : استریدور،تـنفس مـشکل،احـساس ترس، واحساس خفگی قریب الوقوع می باشـد . درصـورت انسـداد کــام ل راه هـوائی بــیمار قادر به صـحبت وتنفس نمی بـاشد ودرصد اشـباع اکسـیژن درحـد مغـایر با حـیات افـت می کـند . عـلائم انـسداد راه هــوائی شـامل : اسـتریدور،تنـفس مشکل،احساس ترس، واحساس خفـگی قریب الوقـوع می باشد . درصـورت انـسداد کامـل راه هـوائی بیمار قـادر به صـحبت و تنفس نمی باشـد ودرصد اشـباع اکــسـیژن درحد مغـایر بـا حیــات افــت مـی کــند . روش برخـورد ( تشخیص ودرمان ) بااین بـیماران راههای مختلفی داشته که ازجمله مـی تــوان روش محافظـه کارانـه ویاتحـت نظـر گـرفتن بیمارتا تشخیص قطعی ویا درصـورت علائـم حـاد اقدام تهاجمی تراز جملـه خــا رج کـردن جــسم خارجــی درزیـر بیهوشـی عمـومی می باشـد . درایـن مقـاله آمـار مربوط به جـسم خارجی راه هوائی دربیماران مراجعـه کننـده بـه ایـن مرکـز بـاعلائم مربوط به انسداد راه هـوائی ناشی ازجسم خارجی وروش برخورد این بیماران ارائه خواهد شد .
اهداف :
-1 بررسی میانگین سن کودکان مبتلا به انسداد راه هوائی ناشی از آسپیراسیون جسم خارجی
-2 بررسی برتری جنس کودکان مبتلا به انسداد راه هوایی ناشی از اسپیراسیون جسم خارج
-3 بررسی شیوع محل جسم خارجی راه هوائی
روش تحقیق : مطاله به صورت گذشته نگر روی سی مورد آسپیراسیون جسم خا رجی در بخش گوش وحلق و بینی انجام شـده است که نکاتی مانـند سن، جنس، نوع جسم خارجی ؛نوع درمان ، محل جـسم خارجـی درنظر گرفته شده اسـت . جهـت جمـع آوری اطلاعات ذکرشده بصورت گذشته نگر ازپرونده بیماران مراجعه کننده درسال 1384 واطلاعـات موجود درآن ازجمله شرح حال وعلائم بالینـی وشرح عمل استفاده گردیـدااسـت . یافته های پژوهشی : آسپیراسیون جسم خارجی در پسرها دو برابر شایعتر از دخترها بود . شایع ترین گـروه سـنی 1 تـا 5 سـال وعلامت بالینی آن سرفه بود در %25 موارد برونکوسکوپی منفی بود از نظر محل قرار گرفتن جسم خارجی %15 قسمت فوقـانی راه هوایی %85 قسمت تحتانی راه هوایی است . وشایع ترین نوع جسم خارجی مربوط به سکه های بلع شده ویا اجسام خـارجی کوچک که در دسترس اطفال از جمله اسباب بازی های کوچک بوده است . نوع درمان : رایج ترین روش درمان در آوردن جسم خارجی تحت بیهوشی عمومی می باشد . نتیجه : باتوجه به آمار های ذکر شده درمراجع مربوط به سیستم راه هوائی بیشترین دلیل انسداد راه هوائی فوقانی دراطفال بلع اجسام خارجی ازجمله سکه واسباب بازی های کوچک بوده که یافته های مطالعه فوق ازنـظر نـوع جـسم خـارجی بااطلاعـات ذکر شده درمراجع مختلف همخوانی داشته ولی از نظر سن ابتلا بـه انـسداد راه هـوائی ناشـی از آسپیراسـیون جـسم خـارجی درمراجع وکتب معتبر بیشترین 6 ماه تا 3 سال ذکر شده است که درمطالعه فوق سن ابتلا مختصری از سن ذکر شده درمراجـع بالاتر بوده است ( حدود 1-5 سال ) . تاخیر در تشخیص وعدم درمان به موقع سبب بروز عوارض می شود . فقـدان علائـم بـالینی ورادیوگرافیک نمی تواند آسپراسیون جسم خارجی را رد کند . در هر بیمار باسابقه مشکوک آسپراسـیون برونکوسـکوپی جهـت تشخیص قطعی لازم است .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_224.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_224

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
مقدم, نیلوفر؛ فرشته الله یاری و فاطمه ایمن طلب، ۱۳۸۵، بررسی فراوانی انسداد راه هوایی ناشی از جسم خارجی در کودکان مراجعه کننده به مرکز اورژانس آموزشی ودرمانی حضرت رسول اکرم ( ص ) درسال 1384 ونحوه درمان این بیماران، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_224.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (مقدم, نیلوفر؛ فرشته الله یاری و فاطمه ایمن طلب، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (مقدم؛ الله یاری و ایمن طلب، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.