CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

بررسی موانع و عوامل تسهیل کننده موثر در ارائه مراقبتهای استاندارد از مصدومین ( تریاژ ) از دیدگاه پرستاران بیمارستان آموزشی شهدای عشایر

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۱۰۰۳ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: درمان
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: ICHMCM03_229
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۴۱.۰۲ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی موانع و عوامل تسهیل کننده موثر در ارائه مراقبتهای استاندارد از مصدومین ( تریاژ ) از دیدگاه پرستاران بیمارستان آموزشی شهدای عشایر

فریده ملکشاهی - دانشکده پرستاری و مامایی گلدشت خرم آباد
زینب رحمانشاهی - دانشکده پرستاری و مامایی گلدشت خرم آباد
مژگان ملکشاهی - دانشکده پرستاری و مامایی گلدشت خرم آباد

چکیده مقاله:

مقدمه و هدف : تریاژ یکی از مهمترین مفاهیم در بخش اورژانس است . پرستار باید در شرایط اورژانس فـورا میـزان مراقبتهـای ( terrior ( لازم از بیمار را تعیینن و بسرعت تواناییهای خود را برای حفظ حیات فرد مصدوم بکار گیرد . واژه تریاژ لغت فرانسوی به معنی دسته بندی یا طبقه بندی کردن است . که منظور آن اولویت دادن به نقل و انتقال یا درمان مصدومین است . تریـاژ در
صحنه وقوع حادثه یا بخش اورژانس مراکز درمانی امکان پذیر میباشد . اجزائ یک سیستم تریاژ شـامل کارکنـان , فـضای تریـاژ , لوازم و تجهیزات , وسایل ارتباطی و سیستم ثبت اطلاعات و ... میباشد داشـتن دانـش کـافی جهـت تـشخیص و طبقـه بنـدی فوریتها , جمع آوری اطلاعات صحیح هنگام مراقبت های لازم جهت برطرف کردن مشکلات و یا مسایل ناشی از تروماها , لازمـه کار آنهاست . عدم کفایت هر کدام از عوامل فوق در بیمارستان به عنوان یک مـانع در ا رائـه مراقبتهـای اسـتاندارد از مـصدومین جهت دریافت مداخلات حفظ حیا ت موتر است . بنابر این بررسی و شناسایی و گزارش موانع موثر بر روند ارائه مراقبت ضروری است , تا مسئولان پرستاری بتوانند در جهت رفع موانع فوق اقدام نمایند . در این راسـتا مطالعـه ای توصـیفی تحلیلـی بـا هـد ف تعیین موانع موثر بر روند مراقبتهای استاندارد ازبیماران از دیدگاه پرستاران شاغل در بیمازستان شهدای عشایر صورت گرفـت . موادوروش : پژوهش فوق توصیفی،تحلیلی، مقطعی است که 110 پرستار به روش تصادفی ساده انتخاب شـدند . ابـزار گـردآوری داده ها پرسشنامه دو قسمتی , بخش اول مشخصه های فردی و بخش دوم سوالات موانع موثر بر روند تریاژ ( محیطی , ارتبـاطی , تجهیزات و .......) بودپایایی و روایی پرسشنامه با استفاده از اعتبار محتوا کسب گردیـد اطلاعـات در یـک مرحلـه جمـع آوری و موردتجزیه وتحلیل قرار گرفت . نتایج : نشان داد که اکثریت واحدها در گرو ه سنی 30 – 39 سال با میانگین سنی 37/2 سـال قرار داشتند . که %72/7 مونث و % 81/6 کارشناس با سابقه 10-15 سال بودنـد %46/9. صـبحکار ثابـت و از نظـر درآمـد %38/3 درآمد زیر 200 هزار توما ن داشتند . و % 81/6 نسبت به تریاژ نگرش مثبت داشتند ... در مورد موانع تریاژ اکثریت نمو نـه هـا ) %(80/9 به اشکال در برقراری ارتباط , ) ) %90 به کمبود امکانات و تجهیزات ) %91/8), به ازدحام بیماران , بعنوان موانع مـوثر بر تریاژ اشاره داشتند همچنین تماس مکرر پرستاران مختلف با مصدوم , بکار گیری افراد کم تجربه ( طرحی ) در بخش فوریتها , تاخیر در جوابهای آزمایشگاه یا رادیو لوژی و تعطیل بودن آنها در بعضی ساعات مخصوص , سروصدای زیاد و ...... را بعنوان موانـع بسیار موثر و انگیزه بالا برای ارائه مراقبت، مسئولیت پذیری و ....... را بعنوان عوامل تسهیل کننده موثر بر تریاژ اشاره نمودند .. بحث و نتیجه گیری نهایی : نتایج نشان داد که موانع و عوامل تـسهیل کننـده متفـاوتی در بیمارسـتان ( تجهیـزات , پرسـنل , ارتباطات و ....) بر روند تریاژ موثر است . با توجه به اینکه بخش اورژانس هربیمارستان نزدیکترین قسمت جهت ورود مـددجویان و اولین محل تماس او با مراکز درمانی محسوب میشود . لذا در این شرایط ا مکان نجات جان بیمـار هنگـامی بیـشتر اسـت کـه بخش فوریتها از امکانات و تجهیزات درمانی وخدمات پرستاری استاندارد بر خوردار باشـند . بنـابرا یـن پیـشنهاد مـی شـود کـه
مدیران خدمات پرستاری جهت ارائه خدمات به موقع ، کاهش مرگ ومیر , معلولیتها و هزینه ها , استفاده بهینه از تجهیـ زات و امکانات و .... موانع موثر بر تریاژ را شناسایی , و در جهت رفع موانع فوق اقـدامات لازم را انجـام دهنـدهمچنین در ایـن راسـتا جهت ارتقاء سطح آگاهی پرستاران با آموزشهای ضمن خدمت و بهسازی نیروی انسانی بـه صـورت مـستمر و کـاربردی توجـه بیشتری مبذول نمایند . . تا حیات بیمار حفظ و از اتلاف هزینه ها ( مالی و ....) پیشگیری گردد .

کلیدواژه‌ها:

بررسی , موانع , عوامل تسهیل کننده ،تریاژ , مراقبت استاندارد، پرستاران , دیدگاه

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_229.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_229

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
ملکشاهی, فریده؛ زینب رحمانشاهی و مژگان ملکشاهی، ۱۳۸۵، بررسی موانع و عوامل تسهیل کننده موثر در ارائه مراقبتهای استاندارد از مصدومین ( تریاژ ) از دیدگاه پرستاران بیمارستان آموزشی شهدای عشایر، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_229.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (ملکشاهی, فریده؛ زینب رحمانشاهی و مژگان ملکشاهی، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (ملکشاهی؛ رحمانشاهی و ملکشاهی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.