CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

بررسی نقش تکنولوژیهای تله مدیسین در مراحل مختلف امداد رسانی به آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۷۹۳ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: درمان
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: ICHMCM03_241
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۷۱.۰۳ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی نقش تکنولوژیهای تله مدیسین در مراحل مختلف امداد رسانی به آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه

  سمیه مهدیان - دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
  محمد نصراصفهانی - دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

چکیده مقاله:

حوادث غیر مترقبه شامل حوادثی است که در اثر رخدادها و عملکردهای طبیعی و انسانی به طور ناگهانی به وجود می آید و موجب تلفات بسیار جانی و مالی می گردد و چنانچه در مواجه با این گونه حوادث ارائه خدمات درمانی به آسیب د یدگان و مصدومان به موقع صورت نگیرد، خسارتهای وارده چندین برابر خواهد بود . از طرفی این نکته را نیز باید مد نظر داشت که در رویارویی با برخی از حوادث غیر مترقبه، به دلیل عدم ایمنی منطقه آسیب دیده ، تعداد کم پزشکان، عدم سهولت دسترسی به منطقه ، امکان حضور پزشکا ن متخصص جهت انجام خدمات پزشکی و درمانی به به آسـیب دیـدگان وجـود نـدارد . امـروزه بـا پیشرفت تکنولوژی این مشکل تا حدودی رفع گردیده است و تله مدیسین به عنوان یکی از زیرسیستم های فـن آوری اطلاعـات بالینی جهت سهولت دسترسی مصدومان به مراقبت بهداشتی و درمانی ، تـسریع در ارایـه مراقبتهـای کلینیکـی و سرویـسهای مراقبت بهداشتی و درمانی بدون در نظر گرفتن محدودیتها و شرایط جغرافیـایی ،کاهــش هزینـــه هـای درمـانی و مراقبتـی، دست یابی آسان به بهترین مهارت تخصصـی و در نهایت افـزایش همـــه جانبه کیفیت خدمات مورد توجه قـرار مـی گیـرد . در حقیقت استفاده از امکانات پزشکی از راه دور بهترین گزینه به نظر می رسد که این امکان را فراهم کنـد تـا پزشـکان بـه دور از شرایط جغرافیایی و منطقه ای از وضعیت سلامت مصدومان در مناطق آسیب دیده مطلع گردنـد و بـسیاری از مراحـل کنتـرل علائم ،تشخیص و درمان بدون نیاز به مراجعه به پزشک و توسط سیستم های خودکار انجام گردد،به این ترتیـب در عـین حـال کیفیت مراقبت افزایش و هزینه ها و میزان نیاز پزشک به حضور در منطقه کاهش می یابد . بنابراین استفاده بهینـه و صـحیح از فن آوری پزشکی از راه دور ) ) telemedicine یکی از مهمترین ابزار نجات بـشر در زمـان و قـوع حـوادث غیـر مترقبـه محـسوب گردیده و زمینه مناسبی جهت افزایش سطح کیفی خدمات درمانی به آسـیب دیـدگان حـوادث غیـر مترقبـه را فـراهم گـردد . همانطور که می دانیم امداد رسانی به مصدومان و آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه به ترتیب در سـه مرحلـه زیـر انجـام مـی گیرد : -1 خدمات اورژ انسی از قبیل عملیات احیاء و برگرداندن علائم حیاتی بیمار -2 اقدامات درمانی غیر اورژانسی -3 نوتوانی
و توانبخشی به منظور امدادرسانی بـه آسـیب دیـدگان در هریـک از مراحـل فوق،تلـه مدیـسین نقـش مهمـی ایفـا کـرده و از تکنولوژیهای مختلفی جهت ارائه خدمات درمانی استفاده می نما ید . در این مقاله به توضیح مختصری در زمینه مراحـل مختلـف امداد رسانی به مصدومان پرداخته و پس از معرفی انواع تکنولوژیهای تله مدیسین ،مزایا وکاربرد هریک از آنهـا را طـی مراحـل ذکر شده شرح خواهیم داد . روش کار : مقاله حاضر به روش مروری و با استفاده از مطالعات کتابخانه ای،جـستجو در اینترنـت و بهره گیری از منابع متعدد علمی تهیه شده است . نتیجه گیری : کاهش تلفات و زیانهای ناشی از حوادث غیر مترقبه بـا تـسریع در زمان ارائه خدمات درمانی و پاسخ گویی به موقع در نجات جان آسـیب دیـدگان میـسر مـی باشـد . ایـن امـر بـا اسـتفاده از تکنولوژیهای ارتباط از راه دور و تکنولوژی های اطلاعاتی میسر می باشد و در این میان بکـارگیری تکنولوژیهـای مختلـف تلـه مدیسین با هدف ارائه خدمات درمانی و مراقبتی با کیفیت بالا به مصدومان و مجروحان و درمان بهینه آنها مفید می باشـد . در این مقاله ضمن معرفی برخی از تکنولوژیهای مورد ا ستفاده در پزشکی از راه دور به بیان کاربرد های مختلف انواع تله مدیـسین در حوادث غیر مترقبه در سه مرحله پاسخ دهی و برشمردن مزایای هریک از آنها پرداخته ایم . تکنولوژیهای معرفی شده عبارت بودند از : .1 فناوری بی سیم ( ماهواره ای و ارتباط زمینی ) . Satellite) 2 & Wireless(Terrestrial پردازش دیجیتـالی سـیگنالSignal Processing 3 Digital اینترنــت و صــفحات وب Internet and World Wide Web 4 . بانکهــای اطلاعــاتی Integrated Information System 5 سیـستمهای پزشـکی جهـت ارسـال فـوری انـواع اطلاعـات حیـاتی بیمـار Medical . bioinformation systems for rapid transmission of many types of موبایل،سیـستمهای چنـد رسـانه ای،آخـرین روشهای ارسال علائم حیاتی Mobile,Multi-Media,Biosignal End-User devices زیر سیـستمهای ارتبـاطی مـاهواره ای Wireless Communication Subsystemپــس از بررســی جایگــاه تکنولوژیهــای فــوق الــذکر در مراحــل مختلــف امــداد رسانی،مزایا و منافع بکارگیری هریک از آنها بیان گردید .

کلیدواژه‌ها:

تله مدیسین،امداد رسانی،حوادث غیر مترقبه

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_241.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_241

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
مهدیان, سمیه و محمد نصراصفهانی، ۱۳۸۵، بررسی نقش تکنولوژیهای تله مدیسین در مراحل مختلف امداد رسانی به آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_241.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (مهدیان, سمیه و محمد نصراصفهانی، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (مهدیان و نصراصفهانی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش ۱ مقاله استفاده شده است.

علم سنجی و رتبه بندی مقاله

مشخصات مرکز تولید کننده این مقاله به صورت زیر است:
در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.