CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

دورنمایی ازمدیریت و برنامهریزی نیروهای انتظامی ونظامی در پاسخ به اورژانسهای حملات هستهای و رادیولوژیک

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۵۴۱ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: مدیریت
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: ICHMCM03_288
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۴۳.۲۶ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله دورنمایی ازمدیریت و برنامهریزی نیروهای انتظامی ونظامی در پاسخ به اورژانسهای حملات هستهای و رادیولوژیک

  محمدرضا جهانی - دانشگاه علوم انتظامی - دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم
    هادی شیرزاد (شناسه پژوهشگر - Researcher ID: ۵۷۲۹)
دانشگاه علوم انتظامی - دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم

چکیده مقاله:

پاسخ به اورژانسهای حملات هسته ای ممکن است همراه با درگیری با انواع خطرات مختلف از جملـه خطـرات طبیعـی ( ماننـد طوفان ) ، تکنولوژیکی ( مانند رادیاسیون ) و فعالیت ب یولوژیک یا جنایی ( مانند سـرقت، کارشـکنی و حمـلات تروریـستی ) باشـد . پاسخ به هر یک از این خطرات توسط سازمانهای و ارگانهای پاسخگوی مختلف صورت می گیـرد کـه هـر یـک دارای قـوانین و برنامههای خاص خود هستند . نیروهای انتظامی و نظامی به همراه امدادگران و نیروهای پزشکی و بهد اشتی نقش بسیار مهـم و انکار ناپذیری در این زمینه دارند . برای مدیریت بهینه و برنامه ریزی روشهای پاسخ به این خطرات، این سازمانها و نیروهـا بایـد درون یک سیستم همراه و هماهنگ گنجانده شوند . ترکیب و اندازه سازمانها و ارگانهای پاسـخ دهنـده در اورژانـسهای مختلـف،
تفاوت قابل توجهی دارند که از تفاوت عناصر در سطوح استانی و کشوری وسازمان های پاسخگوی غیر اتمی مانند نیروی پلیس ناشی می شود . باید در برنامه آماده سازی اورژانس امکان هماهنگی، همراهی و همبستگی سریع تمام این سطوح و سـازمان هـا به منظور برطرف نمودن نیازهای اورژانس های ویژ ه فراهم گردد . در نتیجه، برنامه های موجود در تمام این سطوح باید بـا هـم قابل قیاس باشد : (1 ترمینولوژی ( تعاریف و مفاهیم ) (2 مفهوم عملیات (3 مدیریت عملیات اورژانس (4 توصیفات عملکـردی و سازمانی (5 هماهنگی، فعال سازی و یکپارچگی (6 مراکز و ارتباطات (7 رویکردها، رو شها و تجهیزات مورد استفاده برای اجرای فعالیتهای مشترک یا یکپارچه شده (8 آموزش و تمرین (9 حفظ و تضمین کیفیت موارد ذیل دور نمایی از برنامـه هـای مـورد
نظر فوق و مدیریت روش های اجرایی آن را شامل می گردد . این برنامه، در واقع یک رویکرد » پردازشی « بـرای تـشکیل برنامـه اورژانس، پاسخ به اورژانس و ایجاد و حفظ توانایی پاسخ دهی است . این برنامه ها باید شـامل اطلاعـات مـورد نیـاز بـرای سـایر عناصر سازمانی در ایجاد توانایی پاسخ دهی موثر بوده و باید با هم قابل مقایسه باشند . سایر چهـارچوب هـا یـا سـاختارها مـی
توانند کاملا مناسب باشند که حا کی از جامع بودن آنها در قسمتهای بالا و قابل قیـاس بـودن بـا سـایر برنامـه هـای اورژانـس کشوری است . برنامههای نیروهای انتظامی کشور می تواند اساس آماده سازی اورژانس توسط سازمان های پاسـخگوی اسـتانی و کشوری را تشکیل دهد . این برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که شامل تم ام سازمان ها در سـطوح کـشوری و اسـتانی بـوده و همچنین سازمان های غیر دولتی ) NGO ها ) را که در پاسخ به اورژانس ناشی از خطر رادیاسـیون نقـش چـشمگیری دارنـد و تمام سازمان هایی را که مسئول پاسخ به اورژانسهای غیر اتمی و فعالیتهای جنایی هستند نیز در بر بگیـرد . ایـن برنامـه ریـزی باید حوزه فعالیت اقدامات را توصیف کند . به عنوان مثال پاسخ به خطر رادیاسیون واقعی یا فرض شده دستیابی به موارد زیر را مطرح می سازد : (1 هماهنگ ساختن جریان پاسخ در چندین حوزه کشوری یا در مسئولیت های ملی حائز اهمیت . (2 حمایت ملی از نیروهای کشور . این برنام ه، جزئیات کافی برای یک پاسخ مناسب را ارائـه نمـی دهـد . اینگونـه جزئیـات کامـل بایـد در روشهایی که بر اساس برنامه تدوین می شوند، گنجانده شود . این برنامه باید قوانین کـشوری، کـدها یـا وضـعیتهایی را کـه بـه تعریف مسئولیتها در برنامه ریزی، تصمیم گیری و اجرای فعالیتهای پاسخ به اورژانس های رادیاسیون، غیـر اتمـی و فعالیتهـای جنایی می پردازند را فهرست نماید . در اصل مقاله به توصیفاتی در مورد انواع تهدیدهای رادیاسیون در برنامه ریـزی نیروهـای انتظامی و . . . پرداخته شده است . در مجموع مراتب اتخاذ شده فوق در راستای تضمین در دسـترس بـودن ح مایـت تـدارکاتی لازم برای برنامهریزی و مدیریت نیروهای انتظامی و نظامی در پاسخ به اورژانسهای حملات هسته ای و رادیولوژیـک مـی باشـند . نیروهای انتظامی و نظامی به همراه امدادگران و نیروهای پزشکی و بهداشتی نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند . در نتیجـه، برنامه ها و روشهای پاسخ به تمام خطرات باید درون یک سیستم همراه و هماهنگ گنجانده شود . بدیهی است که مراتب فـوق پس از تصویب نهایی باید پس از آموزش کافی کارکنان اجرا گردند و تدابیری اندیشیده شود تا هماهنگی لازم برای در دسترس بودن و قابلیت اعتماد به تمام پرسنل، آموزشها، ذخا یر، تجهیزات، سیستمهای ارتباطی و مراکز لازم برای انجام فعالیتهـای ذکـر شده در برنامه و اتخاذ مراتب برای حفظ، مرور و به روز کردن برنامه ها، روشها و سایر مراتب و در نظر گرفتن درسهای آموخته شده از تحقیقات و انجام مانور ها ( مانند پاسخ به اورژانس ) صورت گیرد .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_288.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_288

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
جهانی, محمدرضا و هادی شیرزاد، ۱۳۸۵، دورنمایی ازمدیریت و برنامهریزی نیروهای انتظامی ونظامی در پاسخ به اورژانسهای حملات هستهای و رادیولوژیک، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_288.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (جهانی, محمدرضا و هادی شیرزاد، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (جهانی و شیرزاد، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

علم سنجی و رتبه بندی مقاله

مشخصات مرکز تولید کننده این مقاله به صورت زیر است:
در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.