CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

بررسی نظرات مادران نسبت به آموزش قبل از بروز حادثه به کودکان

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۸۱۸ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: مدیریت
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: ICHMCM03_290
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۲۳.۰۱ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی نظرات مادران نسبت به آموزش قبل از بروز حادثه به کودکان

فرحناز جوکار - مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد گیلان - بسیج جامعه پزشکی گیلان
کبری سلامی کهن - مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد گیلان - بسیج جامعه پزشکی گیلان
زهرا طاهری ازبرمی - مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد گیلان - بسیج جامعه پزشکی گیلان
فریبرز منصور قناعی - مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد گیلان - بسیج جامعه پزشکی گیلان

چکیده مقاله:

تطــابق کودکــان بــا حــوادث غیــر مترقبــه اغلــب مــشکل بــود، و معمــولا ایــن حــوادث بــه حــدی ســری ع رخ می دهند که ترس زیادی را در کودکان ایجاد می کنند اگر در چنین شرایطی کودک در مورد آنچه رخ داده و آنچه باید انجـام دهد اطلاع نداشته باشد صدمه دیده و به احتمال زیادی دچار فقدان می شود . منابع مختلف بیانگر ایـن امـر اسـت کـه برنامـه ریزی قبل از بروز حوادث به منظ ور رویارویی مناسب کودک با حوادثی همچون زلزلـه عملـی بـوده و نـه تنهـا موجـب کـاهش عوارض روانی و بعد از بروز حوادث می گردد بلکه در پیشگیری و کاهش بـروز صـدمات جـسمانی ناشـی از حـوادث نیـز تـاثیر بسزایی دارد و نقش خانواده در این خصوص غیر قابل انکار می باشد . آموزش به کودک در مورد نحوه برقراری ارتباط بـا مراکـز کمک رسانی، شناخت علائم خطر متناسب با گره سنی کودک، تمرین با کودک در مورد به یادآوردن اطلاعات دربـاره خـانواده مانند نام و نام خانوادگی ، آدرس، شماره تلفن و حتی تهیه کارت برای کودکانی که قـادر بـه حفـظ مطالـب نیـستند از جملـه راهکارهای مناسب جهت رویارویی با یک حادثه طبیعی مانند زلزله می باشد . در صورتی که این امر به خـانواده تفهـیم شـود از بسیاری از مشکلات پس از حادثه پیشگیری خواهدشد . با توجه به مطالب فوق پژوهشگران بر آن شدند تحقیقی با هدف تعیین نظرات مادران نسبت به آموزش موارد مورد نیاز به کودکان قبل از بروز حادثه انجام دهند .
مواد و روش ها : در یک مطالعه توصیفی با هدف تعیین نظرات مادران نسبت به آموزش کودکان قبل از بروز حادثه 400 کودک از بین 7861 کودک ثبت نام شده در مهدکودک های ناحیه یک 4101) نفر ) و دو ) 3760) نفر رشت بـه روش سیـستماتیک به عنوان نمونه انتخاب شدند پرسشنامه به آنان داده می شد تا توسط مادرانشان تکمیل و مجددا به مهدکودک برگشت دهند . پرسشنامه دارای بخش مشخصات فردی و بخش دوم 18 عبارت مشتمل بر مواردی که قبـل از حادثـه مـی تـوان بـه فرزنـدان آموزش داد تهیه شده بود پاسخ ها به صورت موا فقم و مخالفم بود همچنین در مقابل هر عبارت سن پیشنهادی ذکـر مـی شـد نهایتا 110 پرسشنامه تکمیل شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت . یافته ها : یافته ها نـشان داد کـه میـانگین سـن مـادران 31/92 سال بود . 83/5 درصد شاغل، %26 دارای دو فرزند ، %58/7 لیسانس و بالاتر بودندو %69/1 تجربـه حادثـه نداشـتند . بـا آموزش موارد نام ونام خانوادگی %96/3 ، نام مادر %98/1 نام پدر %96/4 ، محل اشتغال پدر % 95/1 ، آدرس محـل اشـتغال مـادر %95 ، آگاهی از بیماری خاصی که دارد %86/5 ، آگاهی از حساسیت دارویی که دارد %88/7 ، آگاهی از حساسیت غـذایی %82/8 ، نکات ای منی در موقع سیل %92 ، نکات ایمنی در موقع زلزله %92/1 ، تجربـه زنـدگی در چـادر بـه مـدت چنـد روز %78/1 ، تحربه زندگی با یکی از نزدیکان بدون پدر و مادر به مدت چند روز %77/6 ، تجربه اسـتفاده از توالـت عمـومی %85/7 ، تجربـه مصرف غذاهای کنسروی %73/7 ، شنا %97/1 ، کوهنورد ی %79/8 ، آدرس محل زندگی یکی از آشنایان در شهر دیگر %81/9 و آدرس محل کار یکی از آشنایان در شهر دیگر %79/2 موافق بودند . این در حالی است که اکثـرا مـوارد فـوق را بـه فرزندانـشان آموزش نداده بودند . همچنین سن پیشنهادی برای آموزش موارد فوق در اکثر موارد بین 3-4 سال بود . بحـث و نتیجـه گیـری : پیشنهاد می شود قبل از بروز حوادث طرح مقابله با حادثه با تاکید بر آموزش کودکان در سطح خانواده ها اجرا گردد زیـرا ایـن کار علاوه بر آگاه سازی کودکان آنان را به سمت درک بهتر و تطابق بیشتر با حادثه سوق خواهدداد .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_290.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_290

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
جوکار, فرحناز؛ کبری سلامی کهن؛ زهرا طاهری ازبرمی و فریبرز منصور قناعی، ۱۳۸۵، بررسی نظرات مادران نسبت به آموزش قبل از بروز حادثه به کودکان، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_290.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (جوکار, فرحناز؛ کبری سلامی کهن؛ زهرا طاهری ازبرمی و فریبرز منصور قناعی، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (جوکار؛ سلامی کهن؛ طاهری ازبرمی و منصور قناعی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.