CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

ایمنی حریق در بیمارستان

اعتبار موردنیاز PDF: ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۹۶۴۶ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: مدیریت
سال انتشار: ۱۳۸۵
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: ICHMCM03_329
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۱۹.۹۲ کیلوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده و درپایگاه سیویلیکا موجود نمی باشد.

منبع مقالات سیویلیکا دبیرخانه کنفرانسها و مجلات می باشد. برخی از دبیرخانه ها اقدام به انتشار اصل مقاله نمی نمایند. به منظور تکمیل بانک مقالات موجود، چکیده این مقالات در سایت درج می شوند ولی به دلیل عدم انتشار اصل مقاله، امکان ارائه آن وجود ندارد.

خرید و دانلود فایل PDF مقاله

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد

مشخصات نویسندگان مقاله ایمنی حریق در بیمارستان

مریم مرشدی زاده - دانشکده بهداشت ،گروه بهداشت حرفه ای تهران

چکیده مقاله:

آتش سوزی یکی از خطرناکترین پ دیده هایی است که خسارات جانی و مالی عمده ای رابوجود آورده و خطـری واقعـی برای مراکز خدماتی همچون بیمارستانهاست . از آنجا که ساکنین بیمارستان عموما افراد ناتوانی هستند که امکان نجات خـود را ندارند بنابراین آتش سوزی در بیمارستان بیشتر از هر مکان عمومی دیگری میتو اند باعث خسارات جـانی شـود، بعـلاوه بـدلیل وجود دستگاهها و تجهیزات گرانقیمت و متعدد در بیمارستان ،آتش سوزی میتواند باعث خسارات مالی بزرگی نیز شود و البتـه شدیدا به وجهه عمومی بیمارستان آسیب برساند . از انجا که آتش سوزی میتواند خسارات جبران ناپذیری را بر پیکره بیم ارستان وارد کند، ایمنی بیمارستان دربرابر آتش سوزی یکی از فاکتورهای مهم در نگهداری و ایمنی بیمارستان به حساب می آیدوباید مورد توجه مدیر یت ومورد بحث کارشناسی قرار گیرد . در این راستا،این مقاله مدیریت ایمنی حریق در بیمارستان رامورد بحـث قرارداده است . متن مدیری ت حریق بیمارستان و تهیه و تدارک استراتژی ایمنی حریق در آن قبل از سـاخت سـاختمان شـروع میشود و از طراح بیمارستان تا سطوح مختلف مدیریت در بیمارستان و تمـامی پرسـنل ،بیمـاران ، عیـادت کننـدگان ،لـوازم و تجهیزات همه و همه درروشهای مدیریت حریق در بیمارستان که شامل پیشگی ری کشف و اعلام فرار و نجات کوچک سـازی و اطفا حریق است نقش دارند . دراین راستا، وظیفه مدیر بیمارستان و مسئول ایمنی بیمارستان از همه بیشتر ونقش انهـا پررنـگ تر است . در متن اصلی مقاله به شرح وظایف ومسئولیتهای مدیر بیمارستان و مسئول ایمنی بیمارستان در این زمینـه پرد اختـه شده است . یکی ازاین وظایف طراحی برنامه ایمنی حریق در بیمارستان است . در برنامه ایمنی بیمارسـتان بایـد تـلاش شـود تـا احتمال مرگ و صدمه ساکنان تا حد ممکن کاهش یابد و به اسکلت ساختمان ومحتویات آن کمتـرین آسـیب وارد شـود . بـرای
رسیدن به این اهداف از روشـهای ایمنـی حریـق اسـتفاده میـشود،که بطـور خلاصـه شـامل مـوارد زیراسـت : -1 پیـشگیری از ایجادحریق : پیداست که اولین مرحله پیشگری است وفقط زمانی که این روش اثرش را از دست داد روشهای دیگر مـورد توجـه ققرار میگیرد . طراحی مناسب اسکلت وبنای ساختمان ونگهداری صحیح آن، نگهداری مناسب دسـتگاههاوتجه یزات وسرویـسها، توجه جدی به مناطق دارای احتمال آتش سوزی بالا ، آموزش کارکنان در جهت نحوه صحیح کار با دستگاههاوتجهیزات ، تهیه دستورالعمل های مناسب برای موارد فوق وبازرسی مداوم از راههای پیشگیری از ایجادحریق وکنتـرل منـابع حریـق اسـت . -2 ارتباطات ( سیستم های کشف وا علام حریق ) : باید مطمئن شد در صورت بروز حریق ساکنان و بخـصوص مـسئولین مربوطـه بـا خبر شده وتمامی سیستم های حساس به حریق یکی پس از دیگری به کار خواهنـد افتـاد . اگـر ارتباطـات موفـق باشـد آنگـاه عملیات فرار ونجات واطفا حریق می تواند اجراشود واگر ارتباطات موفقیت آمیز نبا شد تنها محدود کردن حریق به عنـوان تنهـا روش در دسترس باقی می ماند . -3 عملیات نجات وفرار : درهنگام حریق باید مطمئن شد که ساکنین ساختمان شامل بیماران ،پرسنل وعیادت کنندگان قبل از آنکه بوسیله گرما یا دود صدمه ببیننـد، بـه منطـق امـن برونـد . تعریـف اصـولی فراریـاخروج اضطراری آن است که افراد به خارج از ساختمان ویا به محل امـن برونـد وایـن کاربایـد درهمـه قـسمتهای سـاختمان ممکـن باشد . دواستراتژی عمده برای فراروجوددارد : الف - خروج نهایی یافرار کامل : که شامل خروج ازساختمان ورسیدن به فضای بـازامن توسط افرادیست که قادربه انجام این کارهستند . خروج نهایی ورسیدن به فضای بازنجات مطلق را بوجود می آورد . ب - ورود بـه پناهگاه یامنطقه امن : این روش بخصوص برای بیماران بستری کاربرددارد . این عمل ،نجات نسبی رافراهم میکند . پناهگاه یامنطقه امن، محلی درهمان طبقه است که ازحفاظت وایمنی بالا دربرابرآتش ومحصولا ت آن ب رخورداراست . منطقه حفاظت شده یا امن ومسیرهای فرار بایددارای معیارهای خاصی به منظور ایمن بودن دربرابر گسترش حریق ویاورود محـصولات حریـق باشـند . -4 محدود کردن حریق ومحصولات آن : حصول اطمینان از آنکه حریق در حداقل است وبنـابراین میـزان وسـایل وافـرادی کـه در معرض تهدید هستند محدوداست . که روش ای عمده دستیابی به آن ها در اصل مقاله ذکر شـده اسـت نتیجـه گیـری ایمنـی بیمارستان دربرابر آتش سوزی یکی از فاکتورهای مهم در نگهداری و ایمنی بیمارستان به حساب می آیدوباید مورد توجه خاص مدیر یت قرار گیرد . طراحی برنامه ایمنی حریق بیمارستان یک ی از وظایف مدیر بیمارستان است،که از طریق روشهای فوق قابل دستیابی است . روشهای فوق چهارچوبی کلی آنچه را که در طی برنامه مدیریت حریق در بیمارستان باید انجام شود نشان مـی دهد،ضمنا پنج روش فوق در یک نظم وترتیب منطقی باید مد نظرباشد . توجه کافی به انهـا میتوانـد دستر سـی بـه سـطح قابـل قبولی از ایمنی حریق را ممکن سازد . هرکدام از روشهای فوق از فرایند طراحی بیمارستان تا کوچکترین مراحل خدمات رسـانی پزشکی در بیمارستان را شامل میشود،بطوریکه ساختمان، افراد و لوازم بطور تاکتیکی درجهت کاهش خطر حریق مورد استفاده قرار می گیرند .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_329.html
کد COI مقاله: ICHMCM03_329

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
مرشدی زاده, مریم، ۱۳۸۵، ایمنی حریق در بیمارستان، سومین کنگره بین المللی بهداشت، درمان و مدیریت بحران در حوادث غیرمترقبه، تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، https://www.civilica.com/Paper-ICHMCM03-ICHMCM03_329.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (مرشدی زاده, مریم، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (مرشدی زاده، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:
 • مدیریت بحران > آتش سوزی
 • علوم پزشکی > مدیریت بیمارستان
 • اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  مقالات مرتبط جدید

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر درباره COI

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.