CIVILICA We Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
عنوان
مقاله

بررسی نقش پرستاران درکاهش خدمات مطلوب اورژانس بیمارستان ها درهنگام وقوع بحران

اعتبار موردنیاز : ۰ | تعداد صفحات: ۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۲۱۳ | نظرات: ۰
سال انتشار: ۱۳۹۵
کد COI مقاله: INDM08_094
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۰۳.۴۹ کیلوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده و درپایگاه سیویلیکا موجود نمی باشد.

منبع مقالات سیویلیکا دبیرخانه کنفرانسها و مجلات می باشد. برخی از دبیرخانه ها اقدام به انتشار اصل مقاله نمی نمایند. به منظور تکمیل بانک مقالات موجود، چکیده این مقالات در سایت درج می شوند ولی به دلیل عدم انتشار اصل مقاله، امکان ارائه آن وجود ندارد.

خرید و دانلود فایل مقاله

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی نقش پرستاران درکاهش خدمات مطلوب اورژانس بیمارستان ها درهنگام وقوع بحران

  مسعود فلاحی - کارشناس ارشد پرستاری داخلی جراحی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
  سمیه مهدوی کیان - دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری داخلی جراحی، گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
  فاطمه رستمی - کارشناس پرستاری، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
  شیلا امینی - کارشناس ارشد پرستاری مراقبت ویژه، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران

چکیده مقاله:

بخش اورژانس، مهمترین بخش بیمارستان جهت ارائه خدمات درمانی به مصدومان ناشی از بحران می باشدﮐﻪ اگر آﻣﺎدﮔﯽ ﻻزم ﺟﻬﺖ اراﺋﻪ ﺧﺪﻣﺎت در ﺷﺮاﯾﻂ ﺑﺤﺮان را داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷد، منجر به ﺣﻔﻆ ﺣﯿﺎت و ﺳﻼﻣﺖ ﻣﺼﺪوﻣﯿﻦ خواهد شد اما ﺑﺮرﺳﯽ ﻫﺎی اﻧﺠﺎم ﺷﺪه در ﺧﺼﻮص اراﺋﻪ ﺧﺪﻣﺎت ﺳﻼﻣﺘﯽ در ﺑﻼﯾﺎ در اﯾﺮان ﻣﻌﺮف ﻋﺪم ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﯽ در ﺗﺄﻣﯿن، اراﺋﻪ مطلوب ﺧﺪﻣﺎت ﺑﻬﺪاﺷﺘﯽ و درﻣﺎﻧﯽ و عدم وجود مدیریت بحران در بخش های اوژانس در هنگام وقوع بحران است.در اﯾﻦ ﻣﯿﺎن ﭘﺮﺳﺘﺎران به عنوان نزدیک ترین افراد کادر درمان به بیماران، ﮔﺮوه ﺑﺰرﮔﯽ از ﺗﯿﻢ درﻣﺎﻧﯽ را تشکیل می دهند و ﺟﺰء اوﻟﯿﻦ ﮐﺴﺎﻧﯽ می باشند ﮐﻪ در اوراژانسﺑﺎﻣﺼﺪوﻣﯿﻦ روﺑﺮو خواهند شد. لذا هدف از این مطالعه مشخص نمودن نقش پرستاران در کاهش کیفیت عملکرد اورژانس بیمارستان ها در ارائه خدمات مطلوب در هنگام وقوع بحران می باشد. این مقاله از نوع مروری بوده و با استفاده از منابع معتبر اینترنتی(PubMed, ISI WEB of Science CINAHL SID Proust)در سال 1395 تهیه شده است.نتایج حاصل از بررسی متون نشان داد اکثر ﺑﯿﻤﺎرﺳﺘﺎنﻫﺎی دوﻟﺘﯽ و ﻏﯿﺮ دوﻟﺘﯽ فاقد ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ آﻣﻮزﺷﯽ ﻣﺪون ﺟﻬﺖ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﺣﻮادث ﻏﯿﺮﻣﺘﺮﻗﺒﻪ ﻣﯽﺑﺎﺷﻨﺪ ﯾﺎ اﮔﺮ ﻫﻢ ﭼﻨﯿﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪای ﻣﻮﺟﻮد ﺑﺎﺷﺪ، ﺑﻪ دﻟﯿﻞ وﺟﻮد ﻧﺪاﺷﺘﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺗﻤﺮﯾﻨﯽ و ﻋﺪم ﺑﺮﮔﺰاری ﻣﺎﻧﻮرﻫﺎی آﻣﻮزﺷﯽ، اﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺎ ﻓﺎﻗﺪ اﺛﺮﺑﺨﺸﯽ ﻻزم در ﻣﻮاﻗﻊ ﺑﺤﺮانﻫﺎ هستند. زمان وقوعﺣﻮادث،نیاز به ﻧﯿﺮوی اﻧﺴﺎﻧﯽ ﭘﺮﺳﺘﺎری ﺑﺎﺗﺠﺮﺑﻪ، دارای داﻧﺶ، ﻣﻬﺎرت و ﻧﮕﺮشﮐﺎﻓﯽ در ﺑﻪ ﮐﺎرﮔﯿﺮی ﻣﻬﺎرت ﻫﺎی ﺑﺮﻗﺮاری ارﺗﺒﺎط ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ اﻧﺴﺎنﻫﺎ است کهﻣﺴﺎﺋﻞ اﺧﻼﻗﯽ و ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ را در زمان بحران ﻣﺪ ﻧﻈﺮ ﻗﺮاردﻫﻨﺪ و از تمام دانش و مهارت خود در زمان بحران استفاده کنند و کمبود چنین پرستارانی به نوبه خود یک بحران محسوب میشود. یافته ها حاکی از آن است عدم آگاهی پرستاران از ضرورت تریاژ، اهمیت و اصول استفاده از آن در زمان بحران، عدم برگزاری دوره های مدون بازآموزی مدیریت بحران، عدم ارائه راهکارهای مناسب و به روز مقابله با بحران و متفاوت بودن مانورهای انجام شده از واقعیت و نمادی بودن مانورهای ایمنی از جمله دلایل عدم عملکرد مطلوب پرستاران در زمان بحران می باشد.برای ایجاد آمادگی لازم جهت مقابله با شرایط اضطراری،برگزاری مانورها الزامی خواهد بود. به همین دلیل بیمارستان ها در راستای ارایه هر چه بهترخدمات در زمان بروز بحران باید یک برنامه عملیاتی از قبل تدوین شده در جهت مقابله با بحران داشته باشند، لذا پیشنهاد میگردد در شرایط واقعی مانورهای ایمنی انجام گردد، همچنین در قالب دوره های بازآموزی، تمامی پرستاران بیمارستان ها از ضرورت وجود تریاژ، اهمیت و نحوه استفاده از آن در زمان بحران آگاهی داشته باشند. همچنین جهت ملموس شدن نکات آموخته شده، به صورت گردش در بخش، تمامی پرستاران تجربه کار در اورژانس و استفاده عملی از تریاژ را داشته باشند.

کلیدواژه‌ها:

پرستاران، مراقبت های پرستاری، عملکرد مطلوب، بحران

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-INDM08-INDM08_094.html
کد COI مقاله: INDM08_094

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
فلاحی, مسعود؛ سمیه مهدوی کیان؛ فاطمه رستمی و شیلا امینی، ۱۳۹۵، بررسی نقش پرستاران درکاهش خدمات مطلوب اورژانس بیمارستان ها درهنگام وقوع بحران، هشتمین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران، تهران، دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران، https://www.civilica.com/Paper-INDM08-INDM08_094.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (فلاحی, مسعود؛ سمیه مهدوی کیان؛ فاطمه رستمی و شیلا امینی، ۱۳۹۵)
برای بار دوم به بعد: (فلاحی؛ مهدوی کیان؛ رستمی و امینی، ۱۳۹۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

علم سنجی و رتبه بندی مقاله

مشخصات مرکز تولید کننده این مقاله به صورت زیر است:
نوع مرکز: علوم پزشکی
تعداد مقالات: ۱۳۰۴
در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:
 • مدیریت بحران > اورژانس
 • علوم پزشکی > مدیریت بیمارستان
 • علوم پزشکی > پرستاری عمومی
 • علوم پزشکی > طب اورژانس
 • اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات مرتبط جدید

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر درباره COI

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.