CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

مطالعه و اجرای طرح بازیافت پساب خروجی بخش فیلتراسیون تصفیه خانه پلساتوری آب شرب مرغزار

اعتبار موردنیاز: ۱ | تعداد صفحات: ۵۷ | تعداد نمایش خلاصه: ۱۹۴۰ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: بهره برداری و نگهداری از سازه ها و تاسیسات آبی
سال انتشار: ۱۳۸۵
کد COI مقاله: MAHAB04_011
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۲.۴۶ مگابات (فایل این مقاله در ۵۷ صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد)

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اگر در مجموعه سیویلیکا عضو نیستید، به راحتی می توانید از طریق فرم روبرو اصل این مقاله را خریداری نمایید.
با عضویت در سیویلیکا می توانید اصل مقالات را با حداقل ۳۳ درصد تخفیف (دو سوم قیمت خرید تک مقاله) دریافت نمایید. برای عضویت در سیویلیکا به صفحه ثبت نام مراجعه نمایید. در صورتی که دارای نام کاربری در مجموعه سیویلیکا هستید، ابتدا از قسمت بالای صفحه با نام کاربری خود وارد شده و سپس به این صفحه مراجعه نمایید.
لطفا قبل از اقدام به خرید اینترنتی این مقاله، ابتدا تعداد صفحات مقاله را در بالای این صفحه کنترل نمایید. در پایگاه سیویلیکا عموما مقالات زیر ۵ صفحه فولتکست محسوب نمی شوند و برای خرید اینترنتی عرضه نمی شوند.
برای راهنمایی کاملتر راهنمای سایت را مطالعه کنید.

خرید و دانلود PDF مقاله

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این مقاله را که دارای ۵۷ صفحه است در اختیار داشته باشید.

قیمت این مقاله : ۳۰,۰۰۰ ریال

آدرس ایمیل خود را در زیر وارد نموده و کلید خرید با پرداخت اینترنتی را بزنید. آدرس ایمیل:

رفتن به مرحله بعد:

در صورت بروز هر گونه مشکل در روند خرید اینترنتی، بخش پشتیبانی کاربران آماده پاسخگویی به مشکلات و سوالات شما می باشد.

مشخصات نویسندگان مقاله مطالعه و اجرای طرح بازیافت پساب خروجی بخش فیلتراسیون تصفیه خانه پلساتوری آب شرب مرغزار

رامین متقی - کارشناس مکانیک امورآب و فاضلاب و خطوط انتقال سیالات بخش مهند

چکیده مقاله:

دراین مقاله روند انجام مطالعات آزمایشگاهی و نیز عملیا ت اجــــرایی طــرح بازیافت پساب خروجی بخش فیلتراسیون در تصفیه خانه آب مرغزار که یکـی از تصـفیه خانـه های آب شرب وابسته به ساز مان آب و برق خوزستان می باشد و همچنـین فعالیتهـای مربوط به بهره برداری آزمایشی از طــرح مذکور، تشریح شده است . این طرح با هدف جلــوگیری از هــدرروی حجــم قابــل ملاحظــه ای آب قابــل استحصــال ازبخـــش فیلتراسیــــون تصفیــــه خـــــانه مذکــــور در هنگــــام شستشــــوی معکـــــوس فیلتــــرهای شنی (Backwash) مطالعه طراحی و اجراء شده است که امیـد مـی رود نتایج حاصل ازآن در دیگـر تصفیه خانه های مشابه در سطح کشور نیز مـورد اسـتفاده قرار گیرد . بررسی ها نشان می دهد روزانه مقادیر متنـابهی پسـاب ناشـی از شستشـوی معکـوس
فیلترها به خارج از تصفیه خانه دفع می گردد کـه قسـمت اعظـم آن قابـل بازیافـت و استحصـــال می باشد . بازیافت چنین حجمی از آب در شـبانه روز ، عـلاوه بـر صـرفه جویی درمصرف آب که در سالیـان اخیــر بدلیـل بـروز بحرانهـای کـم آبـی و نیـز مصرف روزافزون مشترکین ، جنبه حیاتی یافته است ، بر اسـاس بـرآوردهای دقیـق اقتصادی با افزایش حجم فروش آب ، منافع مالی چشمگی ــری را نیـز بدنبـ ـال خواهـد داشت . از ای ــن رو ارائه راه کارهای مناسب برای استحصال پسـاب خروجـی بخـش فیلتراسیون بسیار ض ــروری و اجتناب ناپذیر می باشد . به همین منظور پس از انجـام بررســـــی های لازم و مقایسه گزینه های موجود ، مطالعه امکان انعقاد سـازی و تـه نشینی سریع پساب در حوضچه های موجود جم ــــع آوری و تخلیه لجـن در تصـفیه
خانه مذکور با استفاده از یک ماده منعقــد کننده مناسـب و پـس از آن بازگشـت آب استحصال شده به ابتدای بخش فیلتراسیون ، به عنوان گزینه برتر ، مد نظر قرار گرفته است .
مطالعات انجام شده نشان می دهد از میان دو ماده منعقد کننده متداول در تصفیه آب یعنی سـولفات آلـومینیم و کلرایـد آهـن ) III کلروفریـــ ک ) ، اسـتفاده از کلراید آهن III برای انعقاد س ـازی پساب نتایج بسیار مطلوب تری را به دنبال خواهــد داشت و با تزریق دوز مناسب ــی از این ماده حتـی در بـدترین شـرایط کـدورت آب خـام ورودی به تصفیه خانه ، امک ـــان کاه ـش کدورت پساب به حد مجاز تعیین شده برای بازگشت به فرآ یند تصفیه ، فراهم خواهد گردید . ذکر این نکته ضروریسـت کـه نتـایج آزمایشگاهی نشان داده است میان کدورت آب خام ورودی به تصـفیه خانـه و کـدورت
پساب خروجی از بخش فیلتراسیون ارتباط مستقیم وجود دارد در فاز اجرایی طرح ، ابتدا سیستم تزریـق کلرایـد آهـن III بـا توجـه بـه خصوصـیات فیزیکی و شیمیایی این ماده بر مبنای تزریق ثقلی سیال و استفاده از لوازم وتجهیـزات مقاوم در برابر خوردگی ( مخـازن ، لوله ها و اتصالات پلی پـروپیلن ) طراحـی و نصـب گردیده و همچنین به منظـور انتقال آب بازیافت شده از حوضچه های تخلیه لجـن به ابتدای بخـش فیلتراسیون یـک ایسـتگاه پمپـاژ شـامل دو دسـتگاه الکتروپمـپ سانتریفیوژ و یک خط لوله انتقـال بـه همـراه کلیـه اتصـالات و شـیر آلات و ملزومـات الکتریکی و مکانیکی مورد نیاز ، طراحی و اجراء شده است . نتایج حاصل از بهره برداری آزمایشی از طرح نشان می دهـد کـدورت آ ب بازیـافتی در کلیه موارد کاملاً در محدوده مجاز تعیین شده قرارداشته و حجم آب بازیافت شده نیـز در حدود پیش بینی شده قبل ـی بوده است . همچنـین میـزان آهـن باقیمانـده در آب استحصالی در کلیه نمونه هـای اخـذ شـده ، کمـتر از میـزان مجاز اسـتاندارد آب
آشامیدنی ، مشاه ــده ش ده است . علاوه بر این برگشت آب بازیافتـی به ابتدای بخش فیلتراسیون منجر به کاهش ً نسبتا قابل ملاحظه ای در کدورت آب فیلتر شده نهایی ( خروجی بخش فیلتراسیون ) گردیده کـه نشـان دهنـده بهبـود فرآینـد حـذف ذرات کلوئیــــدی در این بخش است . از دیگر نتایج بدست آمده در طی بهره برداری آزمایشی از طرح ، کاهـش شدید ضریب چسبندگی ذرات لجن ، در حوضچه های جمع آوری لجن پـس از تزریـق کلراید آهن III می باشد که باعث شده است لجن جم ـع آوری شـده در حوضـچه هـا بصورت شیرآبــه در آمده و به آسانــی تخلیه گردد .
منافع جانبی حاصل از اجرای این طرح را می توان به شرح ذیل برشمرد . با اجرای طرح مذکور زمان کار الکتروپمپهای شناور مخصوص تخلیـه لجـن بـه شـدت کاهــش یافته و ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل استهـلاک کمتر قطعات ، عمــر مفیــد این پمپها نیز افزایش می یابد . علاوه بر این هزینـه هـای مربـوط بـه لجن روبی های دوره ای حوضچــه های جمع آوری و تخلیـه لجـن بـدلیل کـاهش ضریب چسبندگی ذرات لجن که منـجربه تخلیـه سریع و آسان لجــن از ایـن حوضچه ها می گـردد ، حـذف شـده اسـت . و بلاخـره اجـرای طـرح یـاد شـده باعـث
جلوگیری از هدرروی حجـم نسبتا زیـادی از آب خـام در هنگـام انجـ ـام سرویسـهای دوره ای شش ماه ــه برروی واحـــدهای پلساتور گردیده ( بدلیل تخلیه اجباری آنهـا ) که قبل از اجرای طرح تمامی این حجم آب به خارج از تصفیه خانه تخلیه مـی گردیـد ولی اکنون با استفاده از ایستگاه پمپاژ احداثی ، مج ــدد اً بـه فرآینـد تصـفیه بـا ز مـ ـی گردد و از این بابت نیز علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب ، نفع مال ـــی قابل ملاحظه ای حاصل می شود .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-MAHAB04-MAHAB04_011.html
کد COI مقاله: MAHAB04_011

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
متقی, رامین، ۱۳۸۵، مطالعه و اجرای طرح بازیافت پساب خروجی بخش فیلتراسیون تصفیه خانه پلساتوری آب شرب مرغزار، چهارمین همایش تبادل تجربه های پژوهشی، فنی و مهندسی، کرمانشاه، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، شرکت مدیریت منابع آب ایران، https://www.civilica.com/Paper-MAHAB04-MAHAB04_011.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (متقی, رامین، ۱۳۸۵)
برای بار دوم به بعد: (متقی، ۱۳۸۵)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :

 • محمد چالکش امیری، اصول تصفیه آب، چاپ اول، نشرارکان، اصفهان، ...
 • محمد شریعت پناهی، اصول کیفیت و تصفیه آب و فاضلاب، ...
 • مرتضی خلخالی، شیمی جامع، چاپ اول، انتشارات سوگند، تهران، ۱۳۷۷ ...
 • مرتضی حسینیان، طراحی تصفیه خانه های آب، چاپ اول، خودش، ...
 • گروه مولفین : حسین حقیقی، اکبر شاه کرمی، فرامرز شاه ...
 • مهدی ماحوزی، گزارش نویسی و آیین نگارش، چاپ ششم، انتشارات ...
 • حسین خوش کیش، مبانی و کاربرد انواع پمپها، چاپ اول، ...
 • احمد نوربخش، پمپ و پمپاژ، چاپ ششم، انتشارات دانشگاه تهران، ...
 • حسین عبده تبریزی و پرویز مشیرزاده مویدی، مدیریت مالی، چاپ ...
 • Victor L. Streeter & E. Benjamin Wylie, Fluid Mechanics, 7th ...
 • مدیریت اطلاعات پژوهشی

  اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  مقالات مرتبط جدید

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر درباره COI

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.