CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

راهنمای کاربردی تکتیک بازگویی روانشناختی برای متخصصین بهداشت روانی و کارکنان امداد و نجات در بالای طبیعی (توصیف نظری و مروری بر پژوهش ها)

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۰ | تعداد نمایش خلاصه: ۹۶۴ | نظرات: ۰
سال انتشار: ۱۳۸۴
کد COI مقاله: SRM02_017
زبان مقاله: فارسی
فایل PDF حاوی متن کامل این مقاله در حال حاضر در سایت موجود نمی‌باشد.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده و درپایگاه سیویلیکا موجود نمی باشد.

منبع مقالات سیویلیکا دبیرخانه کنفرانسها است. برخی از دبیرخانه ها اقدام به انتشار اصل مقاله نمی نمایند. به منظور تکمیل بانک مقالات موجود، چکیده این مقالات در سایت درج می شوند ولی به دلیل عدم انتشار اصل مقاله، امکان ارائه آن وجود ندارد.

خرید و دانلود PDF مقاله

اصل مقاله (فول تکست) فوق منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد

مشخصات نویسندگان مقاله راهنمای کاربردی تکتیک بازگویی روانشناختی برای متخصصین بهداشت روانی و کارکنان امداد و نجات در بالای طبیعی (توصیف نظری و مروری بر پژوهش ها)

جعفر میرزائی - کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
فرید براتی سده - دانشجوی دکترای روان شناسی

چکیده مقاله:

بلایا از جمله معضلات بزرگ جوامع انسانی هستند و بشر به رغم پیشرفت های علمی، صنعتی و فن آورانه هنور نتوانسته است بر فجایع و اثار آنها تسلط یابد. اگرچه پیشرفته های صنعتی و فناورانه در بعضی از جنبه های پیشگیرانه فاجعه موثر بوده اند، اما خود نیز به ابعاد حوادث مصیبت بار افزوده اند. تا جایی که سازمان ملل متحد، دهه 1990 میلادی را دهه کاهش حوادث و بلایای طبیعی نامیده است.
تخریب روانشناسی شامل تخریب انگاره ها و الگوهای زندگی و نیز تخریب پاسخ های مقابله ای و سازگاری معمولی افراد است (رافائل 1986).
تیلور و فریز (1982) فاجعه را یک عامل فشارزای روانی- اجتماعی تعریف می کنند که باعث عدم تعادل بین نیازهای محیط و توان پاسخدهی ارگانیسم می شود. مداخلات اولیه بهداشت روانی در بلایا و سوانح را می توان مداخلاتی عمل گرا دانست.
اهرنرایک (2001) معتقد است که بالاترین اولویت برای ارائه خدمات روانی اجتماعی در مرحله اولیه پس از بروز بلا، امدادگرانی هستند که عملکرد موثر و مدام آنان ضروری است. این مداخلات ممکن است شامل مدیریت بحران، مداخله در بحران، حل تعارض، روش های کنترل اضطراب ، و شیوه های رفتاری شناختی، در جهت کمک به حل مسئله یا توزیع فشار باشد.
یکی از مداخلات روانی اجتماعی که توسط متخصصین بهداشت روانی بکار می رود. تکنیک بازگویی روانشناختی ، در جهت کمک به حل مسئله یا توزیع فشار باشد.
یکی از مداخلات روانی اجتماعی که توسط متخصصین بهداشت روانی بکار می رود . تکنیک بازگویی روانشناختی Psychologucal Debriefing می باشد. مقاله حاضر با هدف توصیف روش ها و مراحل این شیوه درمانی برای کارکنان امداد و نجات کارشناسان تهیه شده است.
روش بازگویی روانشناختی PD در مفهوم به بازگویی فشار روانی ناشی از واقعه بحرانی CISD اطلاق می شود. PD دارای 8 مرحله می باشد که عبارت است از:
1. مرحله آمادگی
2. مرحله معرفی
3. مرحله واقعیت
4. مرحله تفکر درباره فاجعه و شرح ماجرا
5. مرحله بروز واکنش های هیجانی و عاطفی نسبت به بلایا
6. مرحله بروز علائم و نشانگان مرتبط با فشار روانی
7. مرحله آموزش
8. مرحله مرور و پیگیری می باشد.
سپس از وقوع بلایا ارائه خدمات روانشناختی به قربانیان جزءاقدامات اساسی محسوب می گردد. در مراحل فوریتی و اورژانس که تلاش های عمدتا معطوف به عملیات امداد و نجات و تامین سرپناه می باشد مداخلات بهداشت روانی پا به پای تامین نیازهای اساسی بازماندگان ارائه میشود.
هدف از اجرای گام به گام PD آن است که به بازماندگان جهت شناخت، درک، کنترل هیجانات و عواطف شدید ناشی از بلایا آموزش داده شود تا آنان ضمن شناخت علائم و مشکلات خود بتوانند راهبردهای مقابله ای coping strategies موثر در رویارویی با بلایا را بکار برد، و در خصوص حمایت های روانی اجتماعی لازم را از کارشناسان بهداشت ر وانی، همسالان، بستگان ، روستان و افراد محیط خود بدست آورند. گروه هدف در این مداخلات، قربانیان بلایا و امدادگران بوده و زمان کاربرد آن از هفته های پس از سانحه تا یک سال بعد تداوم می یابد.
روش مطالعه حاضر به قصد تهیه راهنمای کاربر ی گام به گام برای متخصصان بهداشت روانی بوده وبصورت مروری بر مطالعات ادبیات تحقیق و بررسی مطالعات تصادفی و نظارت شده بوسیله مقالات، کتب اصلی و وب سایت های اینترنتی مربوط به بلایا با کلید واژه CISD، بلایا، مداخلات روانی اجتماعی از سال های 2003-1979 صورت گرفته است.
پس از مروری بر مطالعات انجام شده در CISD ,PD که از طریق نتایج پژوهش های کارازمایی شده تصادفی و کنترل شده صورت گرفته ، نتایج بیانگر اثر بخشی اجرای روش های وق به همراه مداخله در بحران بعنوان روشی موثر در کاهش اضطراب، افسردگی و آشفتگی روانی می باشد (بان و کلارک 1979، بورد پوریت 1979).
نتایج پژوهش بوهل (1991 و 1995) در خصوص اثر بخشی مداخلات اثر بخشی مداخلات روش مبتنی بر CISD بر روی گروه هایی که در معرض سانحه بوده اند، بیانگر اثر بخشی آن درجلوگیری از اضطراب ، افسردگی،واکنش خشم و نشانگان فشار روانی بوده است.
نتایج مطالعات جنگیز (1996) در مورد اثر بخشی روانی اجتماعی PD در بین کارکنان اورژانس های پزشکی بیانگر آن است که فرایند بهبودی پس از انجام مراحل CISD سریعتر صورت گرفته و افسردگی و نشانگان مرتبط با فشار روانی نیز کمتر دیده شده است.
نتایج مطالعات کمپ فیلد و میلز (2001)، ریچاردز (2001) اورلی وبویل (1999) و اورلی و فلاتری 2001، 2002 ، یانگ و همکاران 2002 و میچل(2003) بیانگر اثر بخش بودن برنامه های PD, CISDبوده که تا پیگیری 12 ماهه موردبررسی قرار گرفته آن. نتایج پژوهش یاسمی و همکاران (1382) نیز بیانگر اثر بخشی PD به روش گروهی همراه با دیگر مداخلات رفتاری شناختی مانند کنترل افکار مزاحم و... روی کودکان و نوجوانان بوده است. نتایح پژوهش براتی سده و همکاران (1382) نیز بیانگر اثر بخشی PD به همراه دیگر روش های حمایتی آموزشی، رفتار و شناختی بوده است.
به نظر می رسد این روش با رعایت اصول فوق توسط متخصصین بهداشت روانی چون رواشناسان، روانپزشکان و مددکاران که خود تحت آموزش قرار گرفته و در این روش دارای تجربه می باشند، با احتیاط صورت بگیرد. زیر اثر بخش بودن آن بر روی افراد دچار سانحه در کارآزمایی های متعدد کنترل شده گزارش شده است.

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-SRM02-SRM02_017.html
کد COI مقاله: SRM02_017

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
میرزائی, جعفر و فرید براتی سده، ۱۳۸۴، راهنمای کاربردی تکتیک بازگویی روانشناختی برای متخصصین بهداشت روانی و کارکنان امداد و نجات در بالای طبیعی (توصیف نظری و مروری بر پژوهش ها)، دومین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات، تهران، موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی هلال ایران، https://www.civilica.com/Paper-SRM02-SRM02_017.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (میرزائی, جعفر و فرید براتی سده، ۱۳۸۴)
برای بار دوم به بعد: (میرزائی و براتی سده، ۱۳۸۴)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات مرتبط جدید

شبکه تبلیغات علمی کشور

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.