CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

بررسی پراکنش تیپ های پوشش گیاهی تحت خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک با استفاده از تحلیل های آماری چند متغیره

اعتبار موردنیاز: ۱ | تعداد صفحات: ۴ | تعداد نمایش خلاصه: ۲۳۵۵ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: فرسایش و حفاظت خاک
سال انتشار: ۱۳۸۴
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: SSCI09_579
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۱۲۶.۰۸ کلیوبایت (فایل این مقاله در ۴ صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد)

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اگر در مجموعه سیویلیکا عضو نیستید، به راحتی می توانید از طریق فرم روبرو اصل این مقاله را خریداری نمایید.
با عضویت در سیویلیکا می توانید اصل مقالات را با حداقل ۳۳ درصد تخفیف (دو سوم قیمت خرید تک مقاله) دریافت نمایید. برای عضویت در سیویلیکا به صفحه ثبت نام مراجعه نمایید. در صورتی که دارای نام کاربری در مجموعه سیویلیکا هستید، ابتدا از قسمت بالای صفحه با نام کاربری خود وارد شده و سپس به این صفحه مراجعه نمایید.
لطفا قبل از اقدام به خرید اینترنتی این مقاله، ابتدا تعداد صفحات مقاله را در بالای این صفحه کنترل نمایید. در پایگاه سیویلیکا عموما مقالات زیر ۵ صفحه فولتکست محسوب نمی شوند و برای خرید اینترنتی عرضه نمی شوند.
برای راهنمایی کاملتر راهنمای سایت را مطالعه کنید.

خرید و دانلود PDF مقاله

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این مقاله را که دارای ۴ صفحه است در اختیار داشته باشید.

قیمت این مقاله : ۳۰,۰۰۰ ریال

آدرس ایمیل خود را در زیر وارد نموده و کلید خرید با پرداخت اینترنتی را بزنید. آدرس ایمیل:

رفتن به مرحله بعد:

در صورت بروز هر گونه مشکل در روند خرید اینترنتی، بخش پشتیبانی کاربران آماده پاسخگویی به مشکلات و سوالات شما می باشد.

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی پراکنش تیپ های پوشش گیاهی تحت خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک با استفاده از تحلیل های آماری چند متغیره

  کاظم نصرتی - عضو هیات علمی دانشگاه شیراز
افسانه شهبازی - دانش آموخته کارشناسی ارشد محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهرا

چکیده مقاله:

خاک نتیجه رابطه متقابل بین مـواد مـادری، توپـوگرافی، آب و هـوا ( باران، دمـا و بـاد ) و فاکتورهـای بیولـوژیکی مـی باشـد . در منـاطق خشک آب قابل دسترس کم بوده و پدیده خاکسـازی بـه آرامـی طـی میشـود . در ایـن منـاطق خاکهـا عمومـاً کـم عمـق، شـنی و شـور میباشند . مواد آلی در این خا کها کم بوده که خصوصیات شـیمیایی و فیزیکی ویژه را در این خاکهـا ایجـاد مـی کنـد . از فاکتورهـای مهـم محیطی مؤثر بر جوانه زنی و استقرار گیاهان مرتعی در مناطق خشـک می توان به مقـدار و توزیـع زمـانی و مکـانی بـارش، رطوبـت قابـل دسترس، عمق آب سطحی و خصوصیات فیزیکـی و شـیمیایی خـاک اشــاره کــرد . Katharine و (2003)Brock بــه اهمیــت آب قابــل دسترس در طول فصل بارش در استقرار گیاه اشاره کرده و رابطه رژیم
رطــوبتی بــا بافــت خــاک را بررســی کــرده انــد . Assaeed و همکـاران (1998) رابطـه اسـتقرار گیـاه Hammada elegans و فراوانی و مقدار بارش را بررسی نموده و نتیجه گرفتند که استقرار ایـن گیاه تحت تأثیر مقـدار بارنـدگی نمـی باشـد امـا فراوانـی بارنـدگی در استقرار آن مهم می باشد . ویژگیهای خاک مانند pH ، تراکم لایه ها، بالا بودن سطح آب، کمبود مواد غذایی و کاهش رطوبت خاک ممکن است مانع استقرار گیاه شوند . سـاختمان خـاک و مـو اد معـدنی آن در استقرار ابتدایی و اولیه گیاهان مؤثر بوده و در صـورت نامسـاعد بـودن شرایط تنش شدیدی به گیـاه جـوان وارد مـی گـردد ( دنـین، 1996) محققـــانی ماننـــد Carvaca و همکـــاران (2003) ، Carrera و همکــــــاران (2003) ، Sarah و (2004)Rodeh ، جعفــــــری و همکاران (1382) و گیتـی (1375) اثـرات گیاهـان را روی خصوصـیات فیزیکی و شیمیایی خاک بررسی نموده و تأکید نموده انـد کـه برخـی گیاهان منجر به بهبود خصوصیات خاک شده و محیط را برای استقرار
گیاهان جدید فراهم می نماینـد . (2003)Chantal اسـتقرار دو گونـه Picea abies و Pinus sylvestris را در ارتباط با ویژگیهـای خاک و محیطی بررسی کرد . نتایج تحقیق وی نشان داد که هر چنـد بافت و ساختمان خاک اثر قوی بر مقدار و ظرفیت آب خاک می گذارد، اما این دو فاکتور در شرایط محیطی مرطوب عامل مهم اسـتقرار گیـاه نمی باشد . همچنین آب و هوای گرم و خشک اثر منفـی بـر اسـتقرار نهالهای جوان دارند .
عمق آب زیرزمینی یکی از مهمترین فاکتورهای مـؤثر بـر فرآینـدهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک است . بنـابرا ین پوشـش گیـاهی نیز تحت تأثیر آن خواهد بود . جعفـری و همکـاران (1381) در بررسـی عوامل مؤثر در پـراکنش تیـپ هـای پوشـش گیاهـای مراتـع حاشـیه پلایای سیرجان نشان دادند که تغییـر در عمـق سـفره آب زیرزمینـی، هدایت الکتریکی خاک، میزان یون ها و کـاتیون هـای خـاک و بافـت خاک موجب ایجاد تیپ های مختلف گیاهی از حاشیه پلایا بـه طـرف ارتفاعات می شود و دو عامل شوری و عمق سـفره آب زیرزمینـی را از مهمترین عوامل استقرار تیپ های گیاهی معرفی نموده اند . جعفری و همکاران (1381) با استفاده از روش هـای تجزیـه و تحلیـل چنــدمتغیره روابــط پوشــش گیــاهی مراتــع پشــتکوه اســتان یــزد بــا خصوصیات فیزیکی و شـیمیایی خـاک بررسـی نمـوده و خصوصـیات هدایت الکتریکی، بافت، املاح پتاسیم، گچ و آهـک را از مهمتـرین عوامل مؤثر د ر تفکیک تیپ هـای رویشـی منطقـه مطالعـاتی معرفـی نموده اند . حشمتی (1382) در بررسی آثار عوامل محیطی بر استقرار و گسترش گیاهان مرتعـی بـا اسـتفاده از آنـالیز چنـدمتغیره، مهمتـرین عوامل مؤثر بر تفکیک جوامع گیاهی را عمق آب زیرزمینـی، جهـت و شوری خاک ذکر کرده است . همچنین می توان بـه مطالعـات مشـابه Taviliو همکاران (2003) ، کریم پور ریحانی و همکـاران و (2003) (1999)Duplessisاشاره نمود
هدف از این مطالعه، بررسی روابط پوشش گیاهی با خصوصیات خاک و تعیین مهمترین فاکتورهای مؤثر در استقرار و گسـترش تیـپ هـای پوشش گیاهی مرتعی شهرستان داراب می باشد .

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-SSCI09-SSCI09_579.html
کد COI مقاله: SSCI09_579

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
نصرتی, کاظم و افسانه شهبازی، ۱۳۸۴، بررسی پراکنش تیپ های پوشش گیاهی تحت خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک با استفاده از تحلیل های آماری چند متغیره، نهمین کنگره علوم خاک ایران، تهران، مرکز تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری کشور، https://www.civilica.com/Paper-SSCI09-SSCI09_579.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (نصرتی, کاظم و افسانه شهبازی، ۱۳۸۴)
برای بار دوم به بعد: (نصرتی و شهبازی، ۱۳۸۴)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :

 • جعفری، م.د، م.ع. زارع چاهوکی، ح. آذرنیوند، ن. باغستانی میبدی ... (مقاله ژورنالی)
 • جعفری، م.، ح. آذرنیوند، ا. مداحلی و ح. ارزانی، ۱۳۸۱. ... (مقاله ژورنالی)
 • جعفری، م.، ح. نیک نهاد و ر. عرفانزاده، ۱۳۸۲. بررسی ...
 • حشمتی، غ.، ۱۳۸۲. بررسی آثار عوامل محیطی بر استقرار و ... (مقاله ژورنالی)
 • گیتی، ع.، ۱۳۷۵. اثر کشت گیاهان گز و آتریپلکس بر ... (مقاله ژورنالی)
 • Assaeed, A.M., A.A. Al-Dossand and M. AlQarawl . 1998. Seedling ...
 • Carrera, A.L., M.B. Bertiller, C.L. Sain and M.J. Mazzarin. 2003. ...
 • Carvaca, F., M.M. Aiquacil, D. Figueroa, J.M. Barea and A. ...
 • Chantal, M.D.E., K. Leinonen, H. Ivesniemi and C .J .O.H.A.N. ...
 • Dannin, A., 1996. Plants of Desert Dunes, Springer Publication, 177 ...
 • Duplessis, W.P. 1999. Linear regression relationships between NDVI, vegetation and ...
 • Karimpour Reihani, M., H. Azarnivand and A. Ahmadi. 2003. D ...
 • Katharine, C. and M.A. Brock. 2003. How do water regine ...
 • Sarah, P. and Y. Rodeh. 2004. Soil structure variations under ...
 • Tavili, A., M. Jafari, H. Azarnivand and M.A. Zarechaho uki. ...
 • کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


  بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش ۱ مقاله استفاده شده است.

  علم سنجی و رتبه بندی مقاله

  مشخصات مرکز تولید کننده این مقاله به صورت زیر است:
  نوع مرکز:
  تعداد مقالات: ۱۹۳۳۰
  در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

  مدیریت اطلاعات پژوهشی

  اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  مقالات مرتبط جدید

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر درباره COI

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.