CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

مطالعه وضعیت آنزیم ACC دآمیناز در برخی سویههای ریزوبیوم بومی ایران

اعتبار موردنیاز: ۱ | تعداد صفحات: ۲ | تعداد نمایش خلاصه: ۱۲۵۱ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: بیولوژی و بیوتکنولوژی خاک
سال انتشار: ۱۳۸۶
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: SSCI10_153
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۶۸.۱۴ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله مطالعه وضعیت آنزیم ACC دآمیناز در برخی سویههای ریزوبیوم بومی ایران

  هوشنگ خسروی - دانشجوی دکتری دانشکده مهندسی آب و خاک دانشگاه تهران
  حسینعلی علیخانی - استادیار دانشکده مهندسی آب و خاک دانشگاه تهران
  باقر یخچالی - استادیار پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و دانشکده مهندسی آب

چکیده مقاله:

باکتریهای افزاینده رشد گیاه یا اصطلاحا ) Plant Growth Promoting Rhizobacteria (PGPR از طریق مکانیسمهای متفاوتی بر شاخصهای مختلف رشد گیاه تأثیر میگذارند . از جمله این مکانیسمها میتوان به توانایی سنتز هورمون ایندول استیک اسید یا IAA ، جیبرلیک اسید، سیتوکینین، تثبیت غیر همزیستی نیتروژن، توان حل - کنندگی فسفاتهای نامحلول و سایر عناصر غذایی، کنترل پاتوژنهای گیاهی از طریق ایجاد رابطه آنتاگونیستی با آنها که ممکن است بوسیله تولید آنتیبیوتیک، سیانید هیدروژن، کیتیناز، سیدروفور و بتا 1 و 3 گلوکاناز باشد اشاره کرد . از جمله باکتریهای PGPR میتوان به Azospirillum ، Acetobacter ، Azotobacter و Pseudomonas اشاره نمود . ریزوبیومها نیز معمولاً از طریق تثبیت همزیستی نیتروژن میتوانند بر رشد لگومها مؤثر واقع شوند . برخی از سویههای ریزوبیومی قادرند بر رشد گیاهان غیر لگوم نیز از طریق مکانیسمهای غیر از تثبیت نیتروژن مؤثر واقع شوند . اتیلن گازی است که مقدار آن در شرایط تنشی به میزان قابل توجهی در گیاه افزایش پیدا میکند و باعث پیری زودرس گیاه میگردد . گزارش شده که مقدار اتیلن در حدود 0/025 پیپیام موجب کاهش 25 درصدی عملکرد گندم شده است . اخیراً کشف شده که بسیاری از باکتریهای PGPR حاوی آنزیمی به نام -1 آمینوسیکلوپروپان -1- کربوکسیلات دآمیناز ) ACC دآمیناز ) هستند که قادر است -1) ACC آمینوسیکلوپروپان -1- کربوکسیلات ) که پیشماده مستقیم اتیلن در گیاهان است را به آمونیاک و آلفاکتوبوتیرات تبدیل نماید، و از این طریق موجب کاهش اتیلن ناشی از تنش شود . در این فرآیند آمونیاک به عنوان منبع نیتروژن برای باکتری مورد استفاده قرار میگیرد . لذا چنانچه سویه یا سویههایی از باکتریهای PGPR دارای مزیتهای مختلفی باشند میتوانند اثرات بهتری در رشد گیاه داشته باشند . به عنوان نمونه کاهش اثرات اتیلن تنشی بر روی رشد گیاه می تواند از طریق استفاده از باکتریهای دارای توان سنتز آنزیم ACC دآمیناز حاصل شود . بدیهی است که در شرایط تنشی شوری و خشکی خاکهای ایران اهمیت این موضوع
بیشتر میباشد . لذا توسعه کودهای بیولوژیک دارای مزیت سنتز آنزیم ACC دآمیناز یکی از مهمترین اهداف تحقیق جاری است که لازمه آن شناسایی باکتریهای تولید کننده ACC دآمیناز است . در تحقیق حاضر باکتریهای ریزوبیومی کلکسیون میکروبی آزمایشگاه بیولوژی خاک پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران از این نظرمورد بررسی قرار گرفتهاند . در این تحقیق330 سویه ریزوبیومی از چهار گونه 168) Sinorhizobium meliloti سویه ) ،Rhizobium leguminosarum bv. viciae (سویه ، 44) Rhizobium leguminosarum bv. Phaseoli
58) سویه ) و 60) Mesorhizobium ciceri سویه ) بومی خاکهای مناطق مختلف ایران از نظر توان سنتز آنزیم ACCدآمیناز مورد بررسی قرار گرفتند . نتایج نشان داد که 28/2 درصد از کل سویهها دارای توان سنتز آنزیم ACC دآمیناز میباشند . بیشترین درصد سویههای دارای فعالیت آنزیمی مربوط به گونه Sinorhizobium meliloti با 46/5 درصد و کمترین مربوط به گونه Mesorhizobium ciceri با 6/7 درصد بود ( جدول ).1 سویههای دارای فعالیت آنزیم ACCدآمیناز بر اساس اندازه قطر کلنی روی محیط کشت RMM نسبت به شاهد در پنج گروه صفر، ، 4-6 ، 2-4 6-8 و 8-10 میلیمتر تقسیمبندی شدند . از هر گروه چهار سویه برای ادامه تحقیقات انتخاب شد . توان حل کنندگی فسفاتهای نامحلول و تولید سیانید هیدروژن در سویههای انتخابی مشاهده نگردید . توان سنتز ایندول استیک اسید (IAA ) در سویههای مختلف انتخابی بین صفر تا 16 میکروگرم در میلیلیتر در 24 ساعت بود. کاتلان و همکاران(1999) از 116جدایه باکتری جداسازی شده از ریزوسفر سویا شش جدایه را دارای توان سنتز آنزیم ACC دآمیناز گزارش کردند . ما و همکاران (2002) گزارش دادند که از 13 سویه ریزوبیوم از لگومهای مختلف تعداد پنج سویه دارای فعالیت آنزیم ACC دآمیناز و در واقع دارای توان استفاده از ACC به عنوان منبع نیتروژنی بودهاند

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-SSCI10-SSCI10_153.html
کد COI مقاله: SSCI10_153

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
خسروی, هوشنگ؛ حسینعلی علیخانی و باقر یخچالی، ۱۳۸۶، مطالعه وضعیت آنزیم ACC دآمیناز در برخی سویههای ریزوبیوم بومی ایران، دهمین کنگره علوم خاک ایران، کرج، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، https://www.civilica.com/Paper-SSCI10-SSCI10_153.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (خسروی, هوشنگ؛ حسینعلی علیخانی و باقر یخچالی، ۱۳۸۶)
برای بار دوم به بعد: (خسروی؛ علیخانی و یخچالی، ۱۳۸۶)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :

 • Glick, B. R., _ M. Penrose, and J. Li. 1998. ...
 • Grichko, V. P., and B. R. Glick. 2001. Amelioration of ...
 • Cattelan A.J., P.G. Hartel and J.J. Fuhrmann. 1999.Screening for Plant ...
 • Ma, W., D.M. Penrose and Glick, B.R.(2002). Strategies used by ...
 • کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


  بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش ۱ مقاله استفاده شده است.

  علم سنجی و رتبه بندی مقاله

  مشخصات مرکز تولید کننده این مقاله به صورت زیر است:
  نوع مرکز:
  تعداد مقالات: ۶۴۰۷۳
  در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

  مدیریت اطلاعات پژوهشی

  اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات مرتبط جدید

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر درباره COI

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.