CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)
عنوان
مقاله

بررسی تأثیر مایه تلقیح ازتوباکتر و آزوسپیریلوم بر عملکرد گندم و جو

اعتبار موردنیاز: ۱ | تعداد صفحات: ۲ | تعداد نمایش خلاصه: ۳۷۰۲ | نظرات: ۰
سرفصل ارائه مقاله: بیولوژی و بیوتکنولوژی خاک
سال انتشار: ۱۳۸۶
نوع ارائه: پوستر
کد COI مقاله: SSCI10_174
زبان مقاله: فارسی
حجم فایل: ۶۹.۹۸ کلیوبایت
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

اصل مقاله فوق در بانک مقالات سیویلیکا موجود نیست. مقالات کنفرانس‌های کشور توسط دبیرخانه‌های مربوط منتشر می‌شوند و در صورتی که اصل مقاله توسط دبیرخانه منتشر نشده باشد، امکان ارائه آن توسط سیویلیکا وجود ندارد. در صورتی که نویسنده این مقاله هستید، می‌توایند اصل مقاله را جهت درج در بانک مقالات به سیویلیکا ارسال نمایید.

خرید و دانلود PDF مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی تأثیر مایه تلقیح ازتوباکتر و آزوسپیریلوم بر عملکرد گندم و جو

  پرویز مهاجرمیلانی - عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات خاک و آب و مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان
  منوچهر کلهر - عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات خاک و آب و مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان

چکیده مقاله:

مقالات بسیاری اهمیت باکتریهای ازتوباکتر و آزوسپیریلوم را بر روی حاصلخیزی خاک مورد بحث قرار داده اند و نتیجه گیری نمودند که تأثیر مثبت ازتوباکتر و آزوسپیریلوم بر روی گیاهان بیشتر به خاطر تولید فرآورده های رشد یا هورمونهای گیاهی است تا فعالیت آنها در زمینه تثبیت ازت . نتایج تحقیق وجود ازتوباکتر در محیط طبیعی ( یعنی خاک ) را در یوگسلاوی، ژاپن و کانادا، بر روی خاکهای مختلف نشان داد و همزمان با آن تحقیق بر وجود ازتوباکتر در مجاورت ریشه گیاهان ( ریزوسفر ) آغاز گردید . این مطالعات نشان داد که فراوانی ازتوباکتر در ریزوسفر گیاهان آن بسیار
زیادتر از خاک اطراف آن است . ریزوسفر سویا و سایر گیاهان خانواده لگومینوز دارای مقادیر قابل توجهی از این باکتری هاست در حالیکه در منطقه ریشه گندم در مقایسه با ذرت، سویا و آفتابگردان هیچ ازتوباکتری یافت نشد . علاوه بر آن نشانه هایی وجود دارد که ازتوباکتر در بعضی شرایط بیماریهای گیاهی را از طریق بیولوژیکی کنترل می کند . نتایج تحقیقات انجام شده به کمک مدیریت جهاد کشاورزی الشتر و مرکز خدمات کشاورزی علی آباد در اراضی 1-2 هکتاری توسط 10 نفر از زارعین منطقه هنام در الشتر استان لرستان در سال زراعی 1384-1385 بر روی گندم آبی و جو دیم نشان داد که با تلقیح بذور گندم و جو با کود حاوی ازتوباکتر و آزوسپیریلوم افزایش عملکرد دانه گندم آبی و جو دیم به ترتیب معادل 920 و 823 کیلوگرم در هکتار بوده است . این در حالی است که کاه و کلش گندم و جو بترتیب 2787 و 511 کیلوگرم در هکتار افزایش نشان داده است . متوسط هزینه برای گندم آبی 50000 ریال و برای جو دیم 25000 ریال در هکتار بوده است .
محققین بیشماری اهمیت باکتریهای ازتوباکتر و آزوسپیریلوم را بر روی حاصلخیزی خاک مورد بحث قرار داده اند . نتایج محققین نشان داد که این باکتریها می توانند در محیط بدون نیتروژن به زندگی ادامه داده و تولید مثل نماید . بیشتر مؤلفین تلاش نمودند تا کاربرد عملی این پدیده را کشف نمایند ولیکن نتایج متفاوتی بدست آوردند ونتیجه گیری نمودند که تأثیر مثبت این باکتریها بر روی گیاهان، بیشتر به خاطر تولید فرآورده های رشد (growth substances) است تا فعالیت آنها در زمینه تثبیت نیتروژن Rao .( 1964 ،Menuke و Georgiu ؛1976 ،Brown (و همکاران (1984) وجود این باکتری را در خاکهای ژاپن گزارش نمودند در حالیکه Kole و همکاران (1988) فرآوانی ازتوباکتر را در خاکهای در ورتیسول شرق کانادا مورد تحقیق قرار دادند و بالاخره Mrkovaki و همکاران 1997) آ، 1998 آ، 1998 ب ) جمعیت ازتوباکتر در خاکهای چرنوزیوم یوگسلاوی را بررسی و گزارش نمودند . تحقیق بر روی وجود ازتوباکتر در مجاورت ریشه گیاهان ( ریزوسفر ) محصولات عمده همزمان با مطالعه بر روی خاک بعنوان محیط طبیعی ازتوباکتر شروع شد . این مطالعه نشان داد که فراوانی ازتوباکترها در ریزوسفر گیاهان بسیار زیادتر از خاک اطراف آن است . این فراوانی به گونه های گیاهی بستگی داشت . آزمایش های مزرعه ای اجرا شده در مناطق مختلف نشان داد که تحت شرایط محیطی مشخص، تلقیح خاک با ازتوباکترها اثرات سودمندی بر عملکرد گیاهان دارد . اثر ازتوباکتر کروکوکوم بر رشد رویشی و عملکرد ذرت، بویژه تأثیر تلقیح این باکتری بر گندم توسط شماری از محققین مطالعه شده است . اثرات تلقیح بذور چغندرقند با سویه هایی از ازتوباکتر کروکوکوم توسط (1997) Antipchuk ، Mezei و همکاران (1997) و Steinberga و همکاران (1996) مورد مطالعه قرار گرفته است . نتایج تحقیقات انجام شده بوسیله (1974) Brown جمع بندی و منتشر شده است . او اظهار داشت با تلقیح بذور یا ریشه ها با ازتوباکتر تغییراتی در رشد گیاهان و افزایش محصول حاصل می شود . بهترین نتیجه در خاکهایی که
کودهای شیمیایی و آلی مصرف نموده بودند بدست آمد . مطالعات Brown و (1963) Cooper بر روی گندم نشان دادند که مصرف نیتروژن به تأثیر بیشتر ازتوباکتر می انجامد و اظهار داشتند که تأثیر ازتوباکتر بر رشد گیاهان به خاطر تثبیت بیولوژیکی ازت نیست بلکه این باکتری ها در منطقه رشد ریشه، فرآورده های رشد یا هورمونهای گیاهی تولید می کنند که بوسیله گیاهان جذب و مصرف می شود . علاوه بر آن نشانه هایی وجود دارد که ازتوباکتر در بعضی شرایط بیماریهای گیاهی را از طریق بیولوژیکی کنترل می کند ) Brown ، ).1974 تحقیقات مشاهده ای انجام شده در بیش از 800 نقطه در استانهای فارس، کرمان، خراسان، اردبیل، مرکزی، مازندران، سیستان و بلوچستان، خوزستان و قم نشان داد که بطور میانگین با کاربرد مایه تلقیح ازتوباکتر، بطور میانگین عملکرد دانه گندم آبی به میزان 500 کیلوگرم و عملکرد گندم دیم به میزان 200 کیلوگرم افزایش داشته است ( در دست انتشار ).

کلیدواژه‌ها:

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
https://www.civilica.com/Paper-SSCI10-SSCI10_174.html
کد COI مقاله: SSCI10_174

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
مهاجرمیلانی, پرویز و منوچهر کلهر، ۱۳۸۶، بررسی تأثیر مایه تلقیح ازتوباکتر و آزوسپیریلوم بر عملکرد گندم و جو، دهمین کنگره علوم خاک ایران، کرج، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، https://www.civilica.com/Paper-SSCI10-SSCI10_174.html

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (مهاجرمیلانی, پرویز و منوچهر کلهر، ۱۳۸۶)
برای بار دوم به بعد: (مهاجرمیلانی و کلهر، ۱۳۸۶)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :

 • Antipchuk A. F., Rangelova V. M., Tatsyurenko O. V., Shevcenko ...
 • Brown M. (1976). Role of Azotobacter pasoali in association with ...
 • Brown, M. E. and Cooper, R. 1963. Pot experiments On ...
 • Georgiu V., Menuke L. (1964). Azotobacter chroococcumn (am 100) kak ...
 • Mezei S., Popovi M., Kovavl., Mrkovaki N., Nagl N., Kovael., ...
 • Mrkovacki N., Mezei S., Kovaev L., Sklenar P. (1998a). The ...
 • Mrkovacki N., Mezei S., Kovaek L., Sklenar P., Mili V. ...
 • Mrkovacki N., Mezei S., Milic V. (1998b). Effect of inoculation ...
 • Mrkovacki N., Milic V. (2001). Use of Azotobacter chroococcumn as ...
 • Rao N. S., Tsuru S., Singh C. S. (1984). A ...
 • علم سنجی و رتبه بندی مقاله

  مشخصات مرکز تولید کننده این مقاله به صورت زیر است:
  نوع مرکز:
  تعداد مقالات: ۸۳۱
  در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

  مدیریت اطلاعات پژوهشی

  اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  مقالات مرتبط جدید

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر درباره COI

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.
  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.