CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله معماری منعطف باسازه های متحرک ( از سازه های چادر عشایر شاهسون دامنه سبلان تا سازه های پناهگاه های سیار و سازه نمایشگاه های بین الملل)

عنوان مقاله: معماری منعطف باسازه های متحرک ( از سازه های چادر عشایر شاهسون دامنه سبلان تا سازه های پناهگاه های سیار و سازه نمایشگاه های بین الملل)
شناسه (COI) مقاله: AUUM02_099
منتشر شده در دومین کنفرانس سالانه پژوهش های معماری، شهرسازی و مدیریت شهری در سال ۱۳۹۵
مشخصات نویسندگان مقاله:

سلیم صفریان - فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی ،واحد خلخال ،اردبیل،ایران
یاور رستم زاده - دانشجوی دکتری معماری، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران

خلاصه مقاله:
در سال های اخیر سرعت رشد صنایع و علوم و فنون نسبت به گذشته بصورت تصاعدی افزایش یافته و به همان نسبت نیز تغییرات در عرصه استانداردها، عملکردها، کاربری ها و غیره بیشتر عیان گشته است. این امر بیانگر آنست که معماری امروز نیازمند تغییرات و پویایی بیشتری نسبت به گذشته است و بنظر می رسد که ساختمان های جدید، باید متنوع تر، انعطاف پذیرتر و قابل انطباق با هر گونه تغییرات احتمالی آینده باشند که این امر تمهیداتی را در طراحی و بخصوص در سازه می طلبد. با نگاهی به گذشته می توان دریافت که انسان چگونه با خلق اولین و ابتدایی ترین ساختار متحرک با مشکلات زندگی خود کنار آمد و خانه های متحرک و شهرسازی انعطاف پذیر را برپایه نیازهای خود چنان طراحی کرد که بتواند از آن در آینده نیز بهره گیرد . سیستم های سازه ای مرسوم اغلب صلب بوده و در طول عمر خود ثابت باقی می مانند و در خوش بینانه ترین حالت برای بحرانی ترین شرایط سال از نظر محیطی و نیز نیازهای آن زمان کاربران خود طراحی می شوند، در حالی که با استفاده از مکانیسم سازه ای متحرک می توان بنایی انعطاف پذیرتر طراحی کرد. این متحرک سازی حتی در پل سازی نیز حضور یافت و بدین ترتیب قابلیت انطباق با نیازهای آینده را دارا شد.

کلمات کلیدی:
سازه های متحرک؛ معماری انعطاف پذیر؛ساخت محلی؛چادر

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-AUUM02-AUUM02_099.html