CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله بررسی مولفه های نو آورانه در خلق آثار معماری دهه 80 تا 90 مطالعه موردی: ( آثار برتر مسابقه جایزه بزرگ معمار در بخش عمومی )

عنوان مقاله: بررسی مولفه های نو آورانه در خلق آثار معماری دهه 80 تا 90 مطالعه موردی: ( آثار برتر مسابقه جایزه بزرگ معمار در بخش عمومی )
شناسه (COI) مقاله: AUUM02_210
منتشر شده در دومین کنفرانس سالانه پژوهش های معماری، شهرسازی و مدیریت شهری در سال ۱۳۹۵
مشخصات نویسندگان مقاله:

امید دژدار - استادیار معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
سید جلیل موسوی - استادیار معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
الهام نجفی - کارشناس ارشد معماری ، دانشگاه آزاد اسلامی، واحدهمدان

خلاصه مقاله:
زندگی پیچیده امروزی ، در حال نو شدن است و خلاقیت و نوآوری ، ضرورت استمرار زندگی فعال ، انسان برای خلق نشاط و پویایی در زندگی نیازمند نوآوری و ابتکار است تا انگیزه تنوع طلبی خود را ارضا کند. در میان توانایی های مختلف انسان بدون تردید خلاقیت سازنده ترین و بنیادی ترین آنهاست. دستیابی به قانون مندی هایی که به شناخت و تغییر جهان منجر شده بدون استفاده از نیروی خلاق انسان ها امکان پذیر نبوده است .همه آثار پر ارزش اصیل و ماندنی فرهنگ بشری که زندگی انسان را معنا بخشیده، ریشه در خلاقیت داشته است و این همه را تاریخ علم و هنر به روشنی نشان می دهد. در این پژوهش سعی شده است باتوجه به اهمیت مسابقات جایزه بزرگ معمار، به تحلیل و بررسی 6 اثر برتر گروه عمومی و تجزیه و تحلیل آنها در قالب نمونه های موردی پرداخته شود و هریک کدبندی شده و ایده های نوآورانه بکار رفته در آنها با هدف شناخت بهتر راه های نوین بازخوانی شود سوال اصلی این تحقیق به این گونه است: توان دسته بندی مشخصی از مفهوم نوآوری در مفهوم نوآوری در معماری ده سال گذشته ایران واجد چه جنبه هایی است و چگونه می آثار معماری ده سال گذشته ایران بدست آورد؟ نوع تحقیق از نوع توصیفی – تحلیلی و روش تحقیق، کیفی است در نهایت با بررسی این آثار و شیوه و ارزش های منحصر به فرد هریک، 13 مقوله که بیانگر ویژگی های نوآورانه در آثار فوق هستند مورد شناسایی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:
خلاقیت در معماری ، معماری نو گرا، نوآوری ،معماری معاصر ایران

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-AUUM02-AUUM02_210.html