CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله بررسی عوامل مؤثر بر تمایل سالمندان جهت استفاده از پارکهای محله ای در شهر مشهد ( مطالعه موردی: پارکهای محله سجاد مشهد )

عنوان مقاله: بررسی عوامل مؤثر بر تمایل سالمندان جهت استفاده از پارکهای محله ای در شهر مشهد ( مطالعه موردی: پارکهای محله سجاد مشهد )
شناسه (COI) مقاله: AUUM02_226
منتشر شده در دومین کنفرانس سالانه پژوهش های معماری، شهرسازی و مدیریت شهری در سال ۱۳۹۵
مشخصات نویسندگان مقاله:

غلامرضا عباس زاده - دکتری برنامه ریزی شهری ، دانشگاه فردوسی مشهد
سارا دوگانی - دانشجوی لیسانس مهندسی شهرسازی، دانشگاه پیام نور
فاطمه کوکبی - دانشجوی لیسانس مهندسی شهرسازی، دانشگاه پیام نور
هدی محمودی - دانشجوی لیسانس مهندسی شهرسازی، دانشگاه پیام نور

خلاصه مقاله:
امروزه با توجه به افزایش درصد جمعیت سالمند کشور و پیش بینی رشد ان در دوره های آتی، تأمین امکانات و خدمات مورد نیاز این قشر در فضاهای شهری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پارک ها از جمله فضاهای باز شهری هستند که سالمندان برای گذران اوقات فراغت، پیاده روی و غیره بسیار به آن جا مراجعه می کنند. بدین منظور در این مقاله به شناسایی و ارزیابی عوامل مؤثر بر تمایل سالمندان جهت استفاده از پارکهای محله ای در محله سجاد شهر مشهدپرداخته شده است. روش تحقیق، توصیفی- تحلیلی بوده و با استفاده از ابزار پرسشنامه ( 109 پرسشنامه تکمیل شده توسط سالمندان ) و مدل لاجیت ترتیبی انجام شده است. نتایج نشان می دهد که بیشترین اثر متغیر بر روی میزان تمایل سالمندان به استفاده از فضاهای پارکها، متغیر وجود تجهیزات ورزشی و اقلام فرهنگی با احتمال 9% است. همچنین متغیرهای وجود صندلی های راحت و مکان های مسقف، تمیزی و نظافت پارکها و امکان تعاملات اجتماعی و دید و بازدید بین افراد، بر روی احتمال تمایل سالمندان به استفاده از فضاهای شهری تأثیر مثبت دارند. لذا لازم است مدیران و متولیان امر در زمینه تجهیز فضاهای پارک های محله ای به گونه ای که تمایل این قشر به استفاده از آن افزایش یابد، توجه بیشتری را داشته باشند.

کلمات کلیدی:
سالمندان، فضاهای شهری، مشهد، مدل لاجیت دوتایی

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-AUUM02-AUUM02_226.html