CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله بررسی میزان تغییرات ژئوشیمیایی آب زیرزمینی در دراز مدت و اثرات زیست محیطی آن (مطالعه موردی: دشت راین، جنوب شرقی کرمان)

عنوان مقاله: بررسی میزان تغییرات ژئوشیمیایی آب زیرزمینی در دراز مدت و اثرات زیست محیطی آن (مطالعه موردی: دشت راین، جنوب شرقی کرمان)
شناسه (COI) مقاله: CAGE05_143
منتشر شده در پنجمین همایش ملی زمین شناسی و محیط زیست در سال ۱۳۸۹
مشخصات نویسندگان مقاله:

بلال اروجی - دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی (گرایش ژئوشیمی) دانشگاه تربیت معلم ت
مهین فرهادیان بابادی - دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی (گرایش ژئوشیمی) دانشگاه تربیت معلم ت
سمیه نظری - دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی (گرایش ژئوشیمی) دانشگاه تربیت معلم ت
عباس اروجی - دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی

خلاصه مقاله:
بررسی روند تغییرات ژئوشیمیایی در 17 حلقه از چاه های دشت راین در جنوب شرقی کرمان در یک مقطع زمانی 6 ساله، تغییرات عمده ای را در گسترش پارامتر های کیفی آب زیرزمینی منطقه نشان می دهد. نمونه برداری سالیانه 2 بار با در نظر گرفتن فصول مرطوب و خشک صورت گرفت. جهت تحلیل روند تغییرات از نقشه های هم ارزشی که توسط نرم افزار Arcmap 9.3 به روش درون یابی IDW تهیه شده بودند، استفاده شد. نتایج از وجود یک روند جنوب شرقی به غرب منطقه حکایت دارد. افزایش 8 درصدی در مقدار میانگین هدایت الکتریکی نشان از نفوذ آلودگی به نواحی غربی محدوده می باشد. روند تغییرات طی اجرای طرح برای تمامی یون ها محسوس می باشد. لیتولوژی منطقه و در مرحله بعد نزدیکی به نواحی مسکونی از مهمترین عوامل آلوده بودن آب های زیرزمینی منطقه است. شیوع بیماریهای پوستی و ریوی، محدودیت در کشاورزی و افزایش شوری خاک از عواقب استفاده از این آب های آلوده می باشد. کنترل برداشت از سفره آب زیرزمینی منطقه، اجرای طرح های تغذیه مصنوعی و سدهای زیرزمینی و همچنین ترویج روش های مدرن آبیاری از مهمترین راهکارهای کنترل آلودگی در منطقه می باشد. عدم مدیریت در این زمینه مشکلات زیست محیطی جبران ناپذیری را در منطقه ایجاد می کند

کلمات کلیدی:
دشت راین، آب زیرزمینی، تغییرات شیمیایی، آلودگی، GIS

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-CAGE05-CAGE05_143.html