CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله اقدامات و راهکارهای اجرایی جهت مدیریت پسماند هادر شهر تهران و نحوه کاربرد GISدر این زمینه(مطالعه موردی منطقه 12شهرداری تهران)

عنوان مقاله: اقدامات و راهکارهای اجرایی جهت مدیریت پسماند هادر شهر تهران و نحوه کاربرد GISدر این زمینه(مطالعه موردی منطقه 12شهرداری تهران)
شناسه (COI) مقاله: CEE05_440
منتشر شده در پنجمین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست در سال ۱۳۹۰
مشخصات نویسندگان مقاله:

فرداد عدالتخواه - شهردار ناحیه 6 منطقه 12 تهران
سمیه متقی -
مهدی شفقتی -
اکرم نوروزی -

خلاصه مقاله:
امروزه با افزایش تولید پسماند در جوامع شهری و روستایی، سیستم مدیریت پسماند می تواند به عنوان بخشی از سیستم های جامع مدیریت به حساب آید. این سیستم شامل ساختار سازمانی، فعالیت های طرح ریزی، تعریف مسئولیت ها، تعیین روش ها و فرایند ها و همچنین در اختیار گیری منابع لازم برای تهیه، اجرا، بازنگری و حفظ خط مشی زیست محیطی سازمان است. سیستم های مدیریت کیفیت به منظور حفظ سطح کیفیت تعریف شده و به بهبود کیفیت از طریق اصلاح فرایند ها در هر پروسه و سازمان می پردازد. توانمند نمودن طرح مدیریت پسماند از طریق یافتن معضلات، ریشه یابی علل و تعیین اقدامات اصلاحی. ایجاد مکانیزمی برای ممیزی چگونگی اجرای طرح، حصول اطمینان از اجرای اثربخش آن و حفظ سیستم از اهم اهداف می باشد. در کلان شهرتهران روزانه بیش از 7500 تن پسماند تولید می شود . به منظور مدیریت این حجم عظیم پسماندورفع مشکلات زیست محیطی ناشی از آن و مدیریت هرچه بهتر امرنظافت و رفت وروب روزانه با بهره مندی از سیستم های نوین مدیریت پسماند و خدمات شهری و به کارگیری فن آوری ،تجهیزات و نیروهای متخصص میتوان اقدامات گسترده ای در زمینه پاکیزگی شهر ، جمع آوری مکانیزه پسماند ،طرح تفکیک پسماند در مبدأ ،کاهش تولید پسماند و افزایش ظرفیت پردازش و بازیافت پسماندهای شهری را به اجرا در آورد. از مهمترین این اقدامات می توان به اجرای طرح مکانیزاسیون جمع آوری پسماندهای جامد شهری ،تجهیز ناوگان نظافت و رفت وروب سطح شهر تهران با ماشین آلات مدرن ،بهره گیری از سیستم جمع آوری اطلاعات GIS برای ایجاد بستری مناسب جهت تصمیم گیری های کلان در آینده ،برگزاری دوره های آموزشی برای اقشار مختلف شهروندان،تجهیز ناوگان شهری ،سامان دهی هرجه بیشتر پیمانکاران مناطق جهت افزایش بهره وری خدمات اجرایی،برخورد قانونی با متخلفین ،نظافت علایم نصب شده در سطح شهر و اقدامات پیشگیرانه زیست محیطی در راستای نابودی جانوران موذی معابر شهر تهران اشاره کرد.از جمله اقدامات مهم مدیریت پسماند در شهر تهران می توان به تدوین برنامه جامع مدیریت پسماند شهرتهران اشاره نمود که برای نخستین بار در کشور با مطاله و بررسی کلیه جوانب و عوامل مؤثر در مدیریت پسماند با رویکرد کاهش تولید وافزایش ظرفیت بازیافت پسماندها اشاره خاص نمود. در مقاله حاضر ضمن اشاره به معضلات و چالشهای موجود در زمینه پسماندها و مشکلات موجود به ارائه راهکارها و برنامه های قابل پیش بینی در زمینه جمع اوری ،استحصال و دفع پسماند ها در منطقه 12 شهرداری تهران اشاره کرده و نتایج حاصله ارائه می گردد

کلمات کلیدی:
مدیریت پسماند،GIS ،مکانیابی،خدمات شهر

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-CEE05-CEE05_440.html