CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله حمل و نقل و ترافیکبررسی وضعیت فرهنگ و رفتار ترافیکی و عوامل موثر بر آن در گره های شهری (نمونه موردی: میدان 22 بهمن شهر ایلام)

عنوان مقاله: حمل و نقل و ترافیکبررسی وضعیت فرهنگ و رفتار ترافیکی و عوامل موثر بر آن در گره های شهری (نمونه موردی: میدان 22 بهمن شهر ایلام)
شناسه (COI) مقاله: CESC15_521
منتشر شده در پانزدهمین کنفرانس دانشجویان عمران سراسر کشور در سال ۱۳۹۳
مشخصات نویسندگان مقاله:

زینب کلی وندی - اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان ایلام
مهریار رستمی نیا - دانشگاه پیام نور مرکز ایلام
عبدالمحمد صفری - اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان ایلام

خلاصه مقاله:
میدان 22 بهمن یکی از میدانهای قدیمی و معروف شهر ایلام محسوب میشود که در نقطه تلاقی چهار خیابان فردوسی،سیدالشهدا،آیت ا... حیدری و خیابان سعدی ایلام واقع شده است. این میدان را میتوان مرکز اصلی ایلام محسوب نمود. چراکه محل استقرار مراکز متعدد باربری و میوه و تره بار، مجتمع های تجاری ،داروخانه ها،مطب پزشکان ، توقفگاه اتوبوسهای شرکت واحد است و همین موضوع موجباتی را فراهم نموده کهاین منطقه با معضلات زیست محیطی مرتبط با حمل و نقل، تردد وسایل نقلیه موتوری همراه با راه بندانهای طولانی نیز روبرو باشد. همجواری آن با مکان استقرار جایگاه میوه و تره بار واقع در پارکینگ شهرداری و پاساژهای تجاری در این میدان، گره شهریی با ویژگیها و فرهنگ ترافیکی منحصر به فرد ایجاد نموده است. در این پژوهش که به شکل مطالعه موردی و با استفاده از تکنیکهای روش تحقیق کیفی همچون مشاهده،مشاهده مشارکتی و مصاحبه عمیق برای جمع آوری داده استفاده شده، تلاش میگردد که در اولویت اول وضعیت ترافیکی منطقه و رفتار ترافیکی استفاده کنندگان از این میدان شناخته شود و به توصیفی غنی از وضعیت رفت و آمد و فرهنگ ترافیک این میدان با تاکید بر شکل هندسی میدان و راستههای منتهی به آن بدست آید؛ در اولویت دوم به تبیین نابهنجاری های موجود در فرهنگ ترافیکی میدان دست یابیم و در پایان کار نیز براساس نتایج بدست آمده از دو مرحله قبل تلاش می گردد راهکارهایی در جهت بهبود وضعیت عبور و مرور و همچنین رفتار ترافیکی استفاده کنندگان از میدان ارائه گردد.

کلمات کلیدی:
میدان 22 بهمن، گره ترافیکی، فرهنگ ترافیکی، رفتار ترافیکی.

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-CESC15-CESC15_521.html