CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله ارزیابی توان برخی ازباکتریهای خاک در تجزیه بیولوژیک و کاهش سولانین در مانده های سیب زمین (محورتخصصی:بیولوژی خاک)

عنوان مقاله: ارزیابی توان برخی ازباکتریهای خاک در تجزیه بیولوژیک و کاهش سولانین در مانده های سیب زمین (محورتخصصی:بیولوژی خاک)
شناسه (COI) مقاله: DEZFULWATERMECH01_079
منتشر شده در همایش ملی علوم آب، خاک، گیاه و مکانیزاسیون کشاورزی در سال ۱۳۸۸
مشخصات نویسندگان مقاله:

معصومه قنبری - عضو هیات علمی گروه خاکشناسی دانشگاه ملایر
علی اکبر صفری سنجانی - عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا همدان

خلاصه مقاله:
با توجه به این مسئله که حدود 40 درصد از توده گیاهان زراعی که طی یکسال در اثر فتوسنتز تولید میگردند، فرآورده فرعی محسوب میشوند، و از آنجا که ظرفیت تثبیت زیستی سالانه کربن در جهان حدود 85 هزار تن بوده، تجزیه میکروبی سلولز وهمی سلولز جهت حفظ تعادل چرخه کربن از اهمیت بسزایی برخوردار است . نشخوارکنندگان به علت دارا بودن آنزیم ویژه سلولاز در سیستم گوارشی خود، میتوانند مصرف کنندگان مناسب فراورده های فرعی باشند. البته ترکیبات مختلفی که به عنوان غذا برای خوراک دام مصرف می شوند سرشار از مواد فیبری و برخی نیز دارای ترکیبات ضد مغذی هستند که از راههای گوناگونی موجب ناهنجاری هایی در دامها می گردند. یکی از این مواد ضد مغذی سولانین موجود در بقایای سیب زمینی است. خاک یک محیط پویا میباشد که با استفاده ازبرخی باکتریها، قارچها و سایر ساکنین ان میتوان کارهای سودمندی نظیر کاهش مواد سمی موجود در بقایای کشاورزی انجام داد که این مهم با کمک بیولوژیستهای خاک میتواند انجام شود. در این پژوهش با بکارگیری سه مورد از باکتریهای خاکزی سعی در کاهش سولانین و همچنین بالا بردن پروتین و کاهش نسبت کربن به ازت مانده های سیب زمینی و در نهایت خوشخوراکی آن برای دام شد. در جریان تجزیه ببیولوزیک مانده های سیب زمینی هر سه باکتری موفق آمیز عمل نموده که نتایج در جمع بندی به تفضیل آورده خواهد شد.

کلمات کلیدی:
سولانین 2. باکتریهای خاکزی 3. تجزیه بیولوژیک

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-DEZFULWATERMECH01-DEZFULWATERMECH01_079.html