CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله تدوین نظام برنامه راهبردی توسعه پایدار اکوتوریسم در مناطق حفاظت شده با بهره مندی تلفیقی از تکنیکهای SWOT ، IEM و QSPM (مطالعه موردی: منطقه حفاظت شده ورجین)

عنوان مقاله: تدوین نظام برنامه راهبردی توسعه پایدار اکوتوریسم در مناطق حفاظت شده با بهره مندی تلفیقی از تکنیکهای SWOT ، IEM و QSPM (مطالعه موردی: منطقه حفاظت شده ورجین)
شناسه (COI) مقاله: ECONF02_034
منتشر شده در دومین همایش سراسری محیط زیست، انرژی و پدافند زیستی در سال ۱۳۹۳
مشخصات نویسندگان مقاله:

فرزانه براتی - دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت، برنامه ریزی و آموزش محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد
سید ابوالقاسم میرحسینی - استادیار گروه آموزشی محیط زیست و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد
شیرین آقانجفی - استادیار گروه آموزشی محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد

خلاصه مقاله:
امروزه اکوتوریسم به عنوان یک استراتژی برای حفاظت از اکوسیستم های طبیعی به شمار می رود. آنچه از اکوتوریسم انتظار می رود این است که با خود منافع اقتصادی- فرصت های آموزشی و انگیزه جهت حفاظت از منابع طبیعی را به همراه داشته باشد. منطقه حفاظت شده ورجین در استان تهران و در محدوده شمیرانات واقع شده است که از ارزش زیست محیطی و قابلیت اکولوژیکی بالایی برخوردار است. جهت تعیین پتانسیل های اکوتوریسمی منطقه از مدل SWOT که بر اساس شناسایی نقاط قوت و ضعف(عوامل داخلی) و فرصت ها و تهدیدها (عوامل خارجی) می باشد استفاده گردید که نتایج حاصل از آن به صورت جداول تجزیه و تحلیل عوامل داخلی و خارجی ارائه شد. مجموع امتیاز وزنی عوامل استراتژیک داخلی برابر با 2/428 و مجموع امتیاز وزنی عوامل استراتژیک خارجی برابر با 2/964 مشخص گردید. این امر نشان می دهد که منطقه با وجود پتانسیل های طبیعی فراوان جهت جذب گردشگر به دلیل عدم وجود زیر ساخت های مناسب و برنامه ریزی سیستماتیک به منظور توسعه اکوتوریسم از نظر عوامل داخلی دچار ضعف می باشد و همچنین درخصوص استفاده از فرصت ها و مقابله با تهدیدها به خوبی عمل می کند. پس از ارائه راهبردها و استراتژی ها از ماتریس IE برای تعیین وضعیت منطقه استفاده گردید. نتایج ماتریس IE نشان می دهد که منطقه در وضعیت محافظه کارانه می باشد و بنابراین باید از استراتژی های WO (ضعف- فرصت) مینیمم/ ماکزیمم بهره جست . جهت تجزیه و تحلیل نهایی و اولویت بندی استراتژیها از ماتریس برنامه ریزی کمی راهبردی (QSPM) استفاده گردید و استراتژی 5 WO (تخصیص اعتبارات بیشتر در جهت مدیریت و حفاظت از منطقه و همچنین جهت انجام پروژه های تحقیقاتی) با امتیاز 12،895 در رده اول قررار گرفت. در یک نتیجه گیری کلی می توان گفت اکوتوریسم موفق و پایدار در منطقه حفاظت شده ورجین نیازمند مدیریت و برنامه ریزی اصولی، محدود کردن اثرات زیست محیطی، ایجاد زیر ساخت های مناسب، مشارکت جوامع محلی و آموزش های صحیح در منطقه می باشد.

کلمات کلیدی:
اکوتوریسم ، منطقه حفاظت شده ورجین، مدل SWOT ، ماتریس IE ، ماتریس برنامه ریزی کمی راهبردی QSPM

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-ECONF02-ECONF02_034.html