CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله تدوین سیستم پایش منابع آبهای زیرزمینی در آلاینده های غیر نقطه ای، با استفاده از نرم افزار BASINS مطالعه موردی (رودخانه سیوند قبل از اتصال با کر در استان فارس)

عنوان مقاله: تدوین سیستم پایش منابع آبهای زیرزمینی در آلاینده های غیر نقطه ای، با استفاده از نرم افزار BASINS مطالعه موردی (رودخانه سیوند قبل از اتصال با کر در استان فارس)
شناسه (COI) مقاله: ECONF02_044
منتشر شده در دومین همایش سراسری محیط زیست، انرژی و پدافند زیستی در سال ۱۳۹۳
مشخصات نویسندگان مقاله:

فاطمه فروتن - کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست (آب و فاضلاب)
ناصر طالب بیدختی - استاد تمام وقت دانشگاه مهندسی شیراز
محمد مهدی تقی زاده - استادیار تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد استهبان

خلاصه مقاله:
رودخانه کروسیوند در قسمت شمال غربی استان فارس واقع شده اند. رودخانه کر از بلندی های جنوبی زاگرس سرچشمه گرفته و پس از طی یک مسیر حدوداً 310 کیلومتری به دریاچه بختگان تخلیه می شود. این رودخانه در طول مسیر خود مسیل و رودخانه های متعددی را به خود می پذیرد که مهمترین آنها رودخانه سیوند می باشد. رودخانه سیوند پس از 47 کیلومتر طی مسیر، در نزدیکی شهرستان مرودشت، در محل پل خان به رودخانه می پیوندد. این دو رودخانه تقریباً اصلی ترین منبع تامین آب مورد نیاز کشاورزی دشت های شمالی و مرکزی استان می باشند. آنچه از نتایج تحقیقات گذشته بدست می آید حاکی از این است که قسمت هایی از حوضه آبریز کروسیوند دارای کیفیت مطلوبی است در حالی که در مناطق دیگر آلودگی به شدت مشاهده می شود که به دلیل متغیر بودن منابع آلاینده نقطه ای و غیرنقطه ای در این حوضه می باشد برای این که دقیق تر به مسئله منابع منابع آلاینده بپردازیم از نرم افزار BASINS4.0 و مدل HSPF استفاده شده است که با توجه به استفاده از این مدل منابع آلاینده غیرنقطه ای قبل از اتصال به کر مورد مطالعه قرار گرفته و فاکتورهای DO,NO3 در بازه زمانی 5 و 10 و 15 مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:
رودخانه کر, DO, NO3, BASINS

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-ECONF02-ECONF02_044.html