CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله اثر آبیاری با پساب تصفیه شده مشهد بر جوانه زنی دو گونه چمن ژاپنی (matrella Zoysia) و چمن فستوکا (tryac Festuca)

عنوان مقاله: اثر آبیاری با پساب تصفیه شده مشهد بر جوانه زنی دو گونه چمن ژاپنی (matrella Zoysia) و چمن فستوکا (tryac Festuca)
شناسه (COI) مقاله: ECONF05_090
منتشر شده در پنجمین همایش سراسری محیط زیست، انرژی و پدافند زیستی در سال ۱۳۹۵
مشخصات نویسندگان مقاله:

علی باقرزاده - دانشکده کشاورزی، دانشگاه آزاد اسلامی - واحد مشهد
امین قلی زاده - دانشکده کشاورزی، دانشگاه آزاد اسلامی - واحد مشهد
علی کشاورزی - گروه علوم و مهندسی خاک، دانشگاه تهران

خلاصه مقاله:
چمن مهم ترین گیاه پوششی جهان محسوب می شود و بسیاری از پارک های مناطق شهری کشور با این گیاه پوشش یافته است. این در حالی است که بسیاری از مناطق خشک و نیمه خشک ایران با بحران کمبود منابع آب مواجه است و نیاز آب آبیاری این گیاه زیاد است. در این شرایط استفاده از منابع آب با کیفیت کم مورد توجه است. از سویی مناطق شهری کشور دارای حجم بالایی از فاضلاب شهری هستند که دفع نامناسب آن می تواند مشکلات محیط زیستی در اطراف مناطق مذکور بوجود آورد. در بسیاری از تحقیقات بهترین راه دفع آن استفاده در آبیاری است. در این شرایط به منظور رعایت مسایل بهداشتی لازم است حداقل تماس مستقیم انسان با پساب رخ دهد. به این منظور، اثر آبیاری با پساب مشهد بر دو گونه چمن ژاپنی (matrella Zoysia (و چمن فستوکا (tryac Festuca (طی مطالعه ای بررسی گردید. در این آزمایش 2 تیمار آبیاری برای هر گونه چمن شامل آبیاری با آب معمولی (شاهد) و با پساب طراحی شد. برای هر تیمار 4 تکرار درنظر گرفته شد. نتایج به دست آمده علیرغم معنی دار نشدن اکثر داده ها، افزایش کاملا مشهود رشد و درصد و سرعت جوانه زنی را نشان داد. در مجموع این تحقیق نشان می دهد استفاده از پساب در آبیاری چمن با رعایت مسائل بهداشتی و زیست محیطیامکان پذیر است.

کلمات کلیدی:
چمن ژاپنی، چمن فستوکا، پساب، فاضلاب شهری

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-ECONF05-ECONF05_090.html