CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله ارزیابی میزان اثربخشی اعتبارات خرد در توسعه سکونتگاههای روستایی مطالعه موردی (دهستان کوهسارات، شهرستان مینودشت)

عنوان مقاله: ارزیابی میزان اثربخشی اعتبارات خرد در توسعه سکونتگاههای روستایی مطالعه موردی (دهستان کوهسارات، شهرستان مینودشت)
شناسه (COI) مقاله: GSCONFKH01_043
منتشر شده در اولین کنفرانس بین المللی علوم جغرافیایی در سال ۱۳۹۴
مشخصات نویسندگان مقاله:

رضا سلیمانگلی - دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه شهید بهشتی
عقیل اجاق - دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی آمایش و کیفیت محیط مناطق روستایی
هادی قراگوزلو - دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه خوارزمی
سید رضا حسینی - کارمند آموزش و پرورش شهر گالیکش

خلاصه مقاله:
اعطای اعتبارات خرد از جمله سیاستهایی است که از سوی دولتمردان به عنوان ابزاری برای توانمندسازی روستاییان مورد توجه قرار گرفته است. به نحوی که تا پایان سال 2009 بیش از 128 میلیون نفر در جهان اعتبارات خرد دریافت نموده اند کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و در طی سالهای اخیر تلاش شده است با اعطای اعتبارات و تسهیلات زمینه را هرچه بیشتر برای توسعه روستاها فراهم آورد. تحقیق حاضر به دنبال ارزیابی میزان اثربخشی اعتبارات خرد در توسعه سکونتگاههای روستایی در دهستان کوهسارات واقع در بخش مرکزی شهرستان مینودشت می باشد. روش تحقیق در این پژوهش توصیفی- تحلیلی بوده و اطلاعات مورد نظر با استفاده از کتب و اسناد معتبر و همچنین تکمیل پرسشنامه ( 100 مورد) گردآوری شده است. جامعه آماری نیز شامل روستاییانی بوده که از اعتبارات خرد استفاده نموده و حداقل سه سال از مدت دریافت این اعتبارات گذاشته باشد. برای تحلیل داده نیز از نرم افزار spss و مدل تحلیل عاملی استفاده شده است. نتایج تحقیق حاکی از آن است کهاعتبارات بیشترین تأثیر خود را در ابعاد اقتصادی از جمله در افزایش درآمد، رونق فعالیت های اقتصادی و تنوع اشتغال به جا گذاشته است. از سوی دیگر به واسطه روابط نظاموار سکونتگاههای روستایی ابعاد اجتماعی و کالبدی نیز متحول گشته اند به کلام دیگر بواسطه تغییرات اقتصادی صورت گرفته، ابعاد اجتماعی و کالبدی نیز دچار تغییر و تحول گشته اند. کاهش مهاجرت، افزایش کیفیت مسکن، افزایش سطح زندگی و رضایت شغلی از جمله این اثرات است.

کلمات کلیدی:
ارزیابی، اعتبارات خرد، توسعه، سکونتگاههای روستایی، دهستان کوهسارات

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-GSCONFKH01-GSCONFKH01_043.html