CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله بررسی تغییر رنگ نوری درون چوب بلوط اندود شده (بدون پیش تیمار) با ورنی UV اصلاح شده با نانو دی اکسید تیتانیوم (TiO2)

عنوان مقاله: بررسی تغییر رنگ نوری درون چوب بلوط اندود شده (بدون پیش تیمار) با ورنی UV اصلاح شده با نانو دی اکسید تیتانیوم (TiO2)
شناسه (COI) مقاله: IAUCCWP02_066
منتشر شده در دومین همایش ملی فن آوری های نوین در صنایع چوب و کاغذ در سال ۱۳۹۳
مشخصات نویسندگان مقاله:

فرزاد کیا - دانشجوی کارشناسی ارشد صنایع چوب و کاغذ دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس
رضا بخشی - استادیار گروه صنایع چوب و کاغذ دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس
مجتبی سلطانی - استادیار گروه صنایع چوب و کاغذ دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس

خلاصه مقاله:
برای حفاظت در برابر نور UV از انواع تیمارها می توان استفاده کرد. ازجمله از تیمار سطحی که خود تیمار سطحی به روش های مختلفی صورت می گرد که یک روش ارزیان و سریع آن استفاده از پوشش های رنگی می باشد در این پژوهش اثر اشعه ماورابنفش را بر روی درون چوب گونه بلوط که با ورنی UV اصلاح شده با دی اکسید تیتانیوم تیار شده است مورد بررسی قرار گرفت. نانو دی اکسید تیتانیوم ، فاز آناتایی مورد نیاز ، محصول شرکت us research nanomatersal از کشور آمریکا تهیه گردید و به نسبت های 0، 1 و 2 درصد به ورنی uv اضافه گردید و با دستگاه التراسونیک محصول آماده شد. محلول ها با قلم مو به سطح نمونه ها مالیده شد و در دستگاه منعقد کننده uv در چاپخانه قرار گرفت و یک فیلم نازک بر روی سطح آنها ایجاد شد. نمونه ها با دستگاه تست رنگ در سازمان استاندارد گرگان میزان رنگ آنها اندازه گیری شد سپس نمونه ها به اتاق uv انتقال داده شده و طی زمان های 200 و 400 و 800 ساعت قرار گرفتند و مقدار تغییر رنگ آنها در هر نوبت محاسبه گردید. نتایج نشان می دهد که بیشترین تغییرات تا 200 ساعت تابش اشعه UV بوده و با افزایش زمان تابش تا 400 و 800 ساعت میزان تغییر رنگ افزایش یافته است و همچنین کمترین تغییرات رنگ در مصرف نانو به میزان 1% و بیشترین تغییرات رنگ در نانو 2% می باشد.

کلمات کلیدی:
نانو دی اکسید تیتانیوم ف اشعه ماوراء بنفش، UV، تغییر رنگ، ورنی، بلوط

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-IAUCCWP02-IAUCCWP02_066.html