CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله ارزیابی ریسک محیط زیستی سدها در فازهای ساختمانی و بهره برداری با استفاده از روش ویلیام فاین (مطالعه موردی: سد عمارت در استان اردبیل)

عنوان مقاله: ارزیابی ریسک محیط زیستی سدها در فازهای ساختمانی و بهره برداری با استفاده از روش ویلیام فاین (مطالعه موردی: سد عمارت در استان اردبیل)
شناسه (COI) مقاله: IAUEP01_081
منتشر شده در اولین کنفرانس ملی آلودگی های محیط زیست با محوریت زمین پاک در سال ۱۳۹۳
مشخصات نویسندگان مقاله:

عادل قاسم پور نیاری - دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، دانشجوی کارشناسی ارشد آلودگی های محیط زیست، اردبیل، ایران
ابراهیم فتائی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، استادیار گروه مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست، اردبیل، ایران

خلاصه مقاله:
امروزه بحران کم آبی و خشکسالی جهانیان را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است. برای غلبه بر این مشکل و همچنین جهت تولید انرژی، دولتها مجبور به احداث سدها در مناطق مختلف گردیده اند. اما انجام پروژه های سدسازی، تاثیرات زیادی بر محیط زیست خواهند داشت این تاثیرات در مراحل مختلف احداث، بهره برداری و پایان عمر مفید سدها، به اشکال مختلف بروز خواهند نمود. واقعیت امر اینست که در کشور ما و بسیاری از کشورهای دنیا در بیشتر سدهای احداث شده ارزیابی ریسکهای محیط زیستی بطور کامل در نظر گرفته نشده است. روش های متعددی جهت ارزیابی ریسک زیست محیطی سدها وجود دارد در این مقاله سعی شده است با استفاده از روش ویلیام فایم ریسکهای محیط زیستی سد عمارت واقع در استان اردبیل مورد ارزیابی قرار گیرد. بطوریکه پس از شناسایی ریسکهای موجود در منطقه و با توجه به شدت اثر، احتمال وقوع و پیامدهای احتمالی مواجهه آن با محیط زیست، کار ارزیابی و طبقه بندی ریسکها انجام گرفت و نتایج نشان داد که در ارزیابی ریسک سد عمارت در فازهای ساختمانی و بهره برداری با استفاده از روش ویلیام فاین در هیچ یک از فعالیتها میزان ریسک اضطراری دیده نشد اما در فعالیتهایی نظیر خاکبرداری و خاکریزی، فعالیت تجهیزات و ماشین آلات، احداث جاده های دسترسی و دپوی مصالح حاصل از منابع قرضه، میزان ریسک غیر طبیعی وجود دارد که نیازمند بررسی و توجه هر چه سریعتر است.

کلمات کلیدی:
ارزیابی ریسک محیط زیستی، فازهای ساختمانی و بهره برداری، سد عمارت، روش ویلیام فایم

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-IAUEP01-IAUEP01_081.html