CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله امکان سنجی استفاده از روش اسمز معکوس برای حذف شوری زه آب های کشاورزی جهت استفاده مجدد از آنها (مطالعه موردی کشت و صنعت دعبل خزاعی)

عنوان مقاله: امکان سنجی استفاده از روش اسمز معکوس برای حذف شوری زه آب های کشاورزی جهت استفاده مجدد از آنها (مطالعه موردی کشت و صنعت دعبل خزاعی)
شناسه (COI) مقاله: IDNC02_029
منتشر شده در دومین همایش ملی مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی در سال ۱۳۸۷
مشخصات نویسندگان مقاله:

الهام زنگنه یوسف آبادی - دانشجوی کارشناسی ارشد آبیاری و زهکشی دانشگاه شهید چمران
هادی معاضد - دانشیار گروه آبیاری و زهکشی دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز

خلاصه مقاله:
آب خروجی از منطقه طرح زهکشی به لحاظ کمیت و کیفیت دارای ویژگی هایی است که رودخانه یا منطقه ای را که زه آ ب وارد آن می شود، تحت تاثیر قرار می دهد. زه آب اثرات مخرب کوتاه و بلند مدتی بر روی محیط زیست ، حاصلخیزی خاک، کیفیت آبهای سطحی و زیرزمینی دارد . یکی از مشکلات زهکشی در مناطق خشک و نیمه خشک مانند استان خوزستان، عدم وجود خروجی مناسب جهت تخلیه زه آب هاست، از سوی دیگر با توسعه کشاورزی در این استان ، با حجم وسیعی از زه آب مواجه هستیم . از آنجایی که کشور ما به دلیل شرایط آب و هوایی خشک و نیمه خشک با بحران کمبود آب روبروست، ناچار به استفاده مجدد از آب های با کیفیت پایین از جمله زه آب خواهیم بود . در این مقاله امکان سنجی استفاده از روش اسمز معکوس جهت تصفی ه و حذف شوری از زه آب های کشت و صنعت دعبل خزاعی و همچنین اقتصادی بودن این روش جهت استفاده مجدد از زه آب ارزیابی می گردد . بر اساس نتایج اولیه، با استفاده از روش اسمز معکوس با راندمان 92 درصد ، متوسط EC آب زهکش در فصل بهار ds/m 10/32 به ds/m 0/82 و در فصل تابستان ds/m 9/48 به ds/m 0.75 و در فصل پاییز ds/m 10/87 به ds/m 0/86 و در فصل زمستان ds/m 9/63 به ds/m 0/77 می رسدکه این مقادیر EC ، برای کشف نیشکر و بسیاری گیاهان مستعد کشت در خوزستان مناسب می باشد.

کلمات کلیدی:
زه آب، اسمز معکوس ، ارزیابی اقتصادی

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-IDNC02-IDNC02_029.html