CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله موثرترین طرحهای عمرانی برای ترافیک شهر ( «ترویج ایده ممانعت از اجرای آن بخش از طرحهای عمرانی ساخت معابر و تقاطع و ... که از آثار مثبت آن در راستای حمل و نقل و ترافیک اطمینان حاصل نشده است»)

عنوان مقاله: موثرترین طرحهای عمرانی برای ترافیک شهر ( «ترویج ایده ممانعت از اجرای آن بخش از طرحهای عمرانی ساخت معابر و تقاطع و ... که از آثار مثبت آن در راستای حمل و نقل و ترافیک اطمینان حاصل نشده است»)
شناسه (COI) مقاله: IRIMC04_133
منتشر شده در چهارمین کنفرانس بین المللی مدیریت در سال ۱۳۸۵
مشخصات نویسندگان مقاله:

مهرداد تقی زاده - مشاور عالی شهردار تهران در امور حمل و نقل و ترافیک
الهه عصاریان - کارشناس برنامه ریزی مدیریت شهری

خلاصه مقاله:
در چند ساله اخیر معضل ترافیک تهران و وخامت روزافزون آن یکی از بحث برانگیزترین مباحث و مشکلات مدیریت کلان شهر تهران بوده و مدیران شهری همواره در اندیشه ا رائه راهکاری جدی برای رهایی از این پدیده بوده اند تا با ایجاد ترافیکی روان در سطح شهر به بسیاری از مشکلات ناشی از این معضل پایان داده و به سوی ایجاد شهری سالم گام بردارند . در میان عوامل متعددی که هر یک به نوعی در ایجاد و یا تشدید وضعیت ترافیکی شهر موثر ه ستند، یکی از عوامل ، وجود ناهماهنگی میان بخش های مختلفی است که هر یک مسئولیت انجام برخی از امور شهری را بر عهده دارند . به عبارتی می توان گفت همواره بسیاری از اقدامات و طرح های عمرانی ساخت و توسعه معابر شهری بدون توجه به نیازهای بهره بردار و اثرات این طرحها اجرایی میگردیده اند . و در واقع نوعی عدم هماهنگی میان " بهره برداران " با " سازندگان یا مجریان " وجود دارد که می تواند لطمات زیادی را به ترافیک شهر وارد سازد . در حالیکه ضرورت وجود این هماهنگی امری کاملاً بدیهی و ساده به نظر می رسد اما شاهد هستیم که به دلیل بی توجهی به همین امور ساده اما بسیار کلیدی و موثر چه اثرات ناخوشایندی تا کنون برای ترافیک شهر ایجاد شده است . در این میان یکی از بخش هایی که اقدامات و طرح های آن همواره می تواند تاثیر بسزایی در وضعیت ترافیک و رفت و آمدهای شهری داشته باشد، معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران بوده است . وظیفه این معاونت انجام پروژه های ساخت و ساز در شهر است و حوزه بهره بردار از این اقدامات معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است که وظیفه ساماندهی امور ترافیکی شهر را بر عهده دارد . بنابراین هماهنگی و همکاری این دو واحد سازمانی کاملاً ضروری به نظر می رسد و این در حالی ست که در طول سال های متمادی این دو حوزه مستقل از هم و بدون هماهنگی عمل کرده اند و این عدم هماهنگی و عدم توجه به نیازهای بهره بردار و همچنین در نظر نگرفتن اثرات ترافیکی طرح های عمرانی بر وضعیت ترافیکی شهر سب ب افزایش معضلات ترافیکی و پیچیده تر شدن این کلاف سردرگم شده است . اما این خلاء وجود ارتباط وهماهنگی بین این دو معاونت کلیدی شهرداری سرانجام در نیمه دوم سال 84 با تشکیل کمیسیون حمل و نقل و عمران و ترویج ایده » ممانعت از اجرای آن بخش از طرح های عمرانی ساخت م عابر و تقاطع و ... که آثار مثبتی در وضعیت حمل و نقل و ترافیک شهری ندارند « برطرف شد، به طوری که امروزه شاهد کاهش اجرای پروژه هایی در سطح شهر هستیم که از توجیه ترافیکی برخوردار نیستند . البته این معضل در وزارت راه و ترابری و برخی وزارتخانه های دیگر هم وجود دارد فلذا نتایج این تجربه برای آنها نیز می تواند مفید باشد از همین رو در این نوشته تلاش کرده ایم تا با شرحی از مسئله و ضرورت و اهمیت آن ، تاریخچه ای کوتاه از سوابق مجموعه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و موقعیت مسئله ، توصیف تجربه و سپس تحلیل و نتیجه گیری از آن، چگونگی تحقق این تجربه را در عرصه عمل نمایان سازیم .

کلمات کلیدی:


صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-IRIMC04-IRIMC04_133.html