CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله انتخاب بهترین جنس لوله جهت توسعه ی شبکه جمع آوری فاضلاب با بهره گیری از روش مقایسات زوجی AHP (مطالعه موردی : شهرکرد)

عنوان مقاله: انتخاب بهترین جنس لوله جهت توسعه ی شبکه جمع آوری فاضلاب با بهره گیری از روش مقایسات زوجی AHP (مطالعه موردی : شهرکرد)
شناسه (COI) مقاله: JR_APDI-1-3_003
منتشر شده در فصلنامه انجمن علمی پدافند غیر عامل ایران در سال ۱۳۹۲
مشخصات نویسندگان مقاله:

سید محمد هاشمی فشارکی - دانشجوی کارشناسی ارشد عمران زلزله، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد، شهرکرد، ایران

خلاصه مقاله:
شبکه ی جمع آوری فاضلاب، یکی از مهم ترین شریان های حیاتی می باشد. داشتن یک شبکه جمع آوری فاضلاب خوب، نشان دهنده ی توسعه ی یک شهر می باشد. با زیاد شدن اجناس لوله ها، انتخاب جنس لوله ی فاضلاب از چالش های متصدیان این سامانه می باشد. شهرکرد یکی از اولین شهرهای صاحب شبکه ی جمع آوری فاضلاب در ایران است که با افزایش جمعیت و گسترش فضای شهری مواجه شده است. در این نوشتار انواع جنس های خطوط لوله ی موجود و معیارهای موثر بر انتخاب جنس لوله ی فاضلاب با استفاده از منابعکتابخانه ای و مصاحبه با افراد خبره در زمینه ی شبکه ی فاضلاب شناسایی گردید. در ادامه به منظور نظر سنجی از خبرگان، پرسشنامه ای جهت وزن دهی به شاخص های موثر و همچنین امتیاز دهی به هر یک از اجناس خطوط لوله در معرض دید 20 فرد خبره آشنا در زمینه های شبکه جمع آوری فاضلاب و مهندسی شریان های حیاتی قرار گرفت. از طریق بکارگیری روش تصمیمگیری گروهی بر اساس الگوی مقایسات زوجی ( AHP ) درجه ضرورت وجودی هر یک از معیارها و همچنین اجناس مشخص گردید و با هم مقایسه شد و گزینه ی بهینه ی جنس لوله ی فاضلاب مشخص گردید. بر اساس نتایج بدست آمده لوله های پلی اتیلنی و upvc بهترین جنس لوله جهت توسعه ی سامانه ی جمع آوری فاضلاب شهرکرد می باشند.

کلمات کلیدی:
شبکه جمع آوری فاضلاب، جنس لوله، شهرکرد، AHP، توسعه شهری

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-JR_APDI-1-3-JR_APDI-1-3_003.html