CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله پیشنهاد شبکه هوشمند ارزیابی شاخص آسیب پذیری لرزه ای شبکه جمع آوری فاضلاب در بستر GIS (مطالعه موردی: شهر کرد)

عنوان مقاله: پیشنهاد شبکه هوشمند ارزیابی شاخص آسیب پذیری لرزه ای شبکه جمع آوری فاضلاب در بستر GIS (مطالعه موردی: شهر کرد)
شناسه (COI) مقاله: JR_WWJ-26-100_010
منتشر شده در مجله آب و فاضلاب در سال ۱۳۹۴
مشخصات نویسندگان مقاله:

محمد علی رهگذر - استادیار ،دانشکده حمل و نقل ،دانشگاه اصفهان
محمد رضا زارع - استادیار، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه اصفهان
سیدمحمد هاشمی فشارکی - کارشناسی ارشد مهندسی زلزله اصفهان

خلاصه مقاله:
شبکه جمع آوری فاضلاب به موجب پراکندگی و قرارگیری در سطح وسیعی از گستره زمین، در هنگام زلزله در معرض آسیبهای فراوانی قرار دارد. این آسیب دیدگی علاوه بر زیان مستقیم به شبکه، پیامدهایی همچون آلودگی محیط زیست را نیز به دنبال دارد. در هنگام زلزله های بزرگ، تعمیرات خرابی های متعدد در شبکه از جمله شکست لولهها و تخریب اتصالات آنها بسیار پرهزینه و زمان بر اسات. بنابراین از دیدگاه مدیریت ریسک زلزله، وجود ابزاری هوشمند که قادر به ارزیابی آسیب پذیری لرزهای برای هر نقطه از شبکه جمع آوری فاضلاب به عنوان یک شریان حیاتی و در هر لحظه از زمان باشد، بسیار با اهمیت است. در این مقاله با استفاده از روش وزندهی و ارایه الگوریتمی هوشمند تحت سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS که قابلیت بهروز رسانی اطلاعات ورودی شبکه را بسته به زمان و مکان دارا باشد، به ارزیابی شاخصی آسیب پذیری لرزهای شبکههای عظیم جمع آوری فاضلاب شهری پرداخته شد. به عنوان یک مطالعه موردی، نقشه های پهنهبندی شاخصی آسیب پذیری لرزهای شبکه جمع آوری فاضلاب شهرکرد، منطقهای با خطر لرزهای بالا، در بستر GIS ارایه شد. نتایج نشان می دهد که شاخصی آسیب پذیری لرزه ای خطوط لوله فاضلاب شهرکرد در حد کم و متوسط است و در جنوب شهرکردبه خصوص در بافت قدیمی شهر که لولههای آن ترد است، از دیگر نقاط بیشتر است.

کلمات کلیدی:
شاخصں آسیب پذیری لرزهlی، شبکه هوشمند، شبکه جمع آوری فاضلاب، روشں وزاندهی، سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS، شهرکرد

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-JR_WWJ-JR_WWJ-26-100_010.html