CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله جانمایی شناساگرهای گازی با استفاده از نرم افزار مدل سازی انتشار گاز (مطالعه ی موردی: واحد تصفیه گاز پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد)

عنوان مقاله: جانمایی شناساگرهای گازی با استفاده از نرم افزار مدل سازی انتشار گاز (مطالعه ی موردی: واحد تصفیه گاز پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد)
شناسه (COI) مقاله: NCCMPGP02_002
منتشر شده در دومین همایش بین المللی HSE در پروژه های عمرانی، معدن، نفت ،گاز و نیرو در سال ۱۳۹۴
مشخصات نویسندگان مقاله:

علی قرایی - مهندس ایمنی، شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد
محمدهادی خطیب - مسوول ایمنی، شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد
علی اعزازی پور - رییس ایمنی و آتش نشانی، شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد
سیداسماعیل قادری - رییس - HSE ، شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد

خلاصه مقاله:
در صنایع شیمیایی پتانسیل بروز حوادث به دلیل شرایط عملیاتی خاص وهمچنین وجود حجم بالایی از مواد شیمیایی خطرناک بسیاربالاست.صنعت گاز یکی از مهم ترین، حساس ترین و پرخطرترین بخش از صنایع موجود در کشور می باشد. از ویژگی های موادی که درتاسیسات گازی وجود دارند، فشار زیاد، قابلیت بالای اشتعال و سمیت می باشد . بنابراین، وقوع حوادثی از قبیل پخش مواد در این صنعتبسیار محتمل است . این حوادث می تواند تلفات زیادی را در حوزه های مختلف مادی، انسانی و زیست محیطی به بار آورند . از این رو، ارائهو تدوین روش های مبتنی بر ایمنی بمنظور شناسایی و مقابله با این حوادث و یا کاهش اثرات آن ها امری ضروری می باشد . یکی از راهکارهای مناسب بمنظور شناسایی و کنترل اثرات حوادث رهایش مواد و آتش سوزی محتمل، استفاده از دتکتورهای گاز در محیط می باشد .این سیستم ها معمولاً به صورت تجربی و یا با استفاده از مدل های مشابه برای واحد ها تعبیه می شده است . درصورتیکه علمی ترین راهبرای تعیین محل مناسب نصب دتکتورهای گاز، جانمایی بر اساس آگاهی از پیامد های حادثه می باشد. . با توجه به اهمیت مباحث ایمنی،افزایش توجه به آن ها باعث افزایش سطح ایمنی سیستم می گردد؛ بنابراین، با استفاده از این نرم افزار، تعیین بعد و شدت پیامد رهایشمواد ممکن خواهد گردید؛ درنتیجه، تمام بخش های واحد به طور دقیق و پیوسته توسط دتکتورهای گاز پایش خواهند شد تا در صورتشناسایی هرگونه گاز، اقدامات هشدار دهنده لازم انجام شوند . در این مقاله با استفاده ازنرم افزار شبیه سازی پیامد حوادث ( PHAST6.54) به بررسی مدلسازی نشتی و تعیین جانمایی دتکتورهای گازی در واحد تصفیه گاز پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد پرداخته شدهاست. بمنظور حل مشکلات موجود در شبیه سازی (تعیین مناسب ترین شرایط نقطه ی وقوع نشتی، سایز وقوع نشتی و شرایط آب و هواییبرای انجام شبیه سازی) از روش انتخاب Worst Case استفاده گردید. بدترین شرایط وقوع نشتی بر اساس هدف مدنظر از شبیه سازیتعیین می گردد. از آنجاییکه هدف از انجام شبیه سازی در این پروژه جانمایی دتکتورهای گاز بود، بدترین شرایط زمانی بوجود می آید کهگاز نسبت به سایر شرایط، پس از وقوع نشتی مسافت زیادتری را برای رسیدن به دتکتورطی کند و یا دیرتر به دتکتور برسد.اگر دتکتورها براین اساس جانمایی شوند، شناسایی گاز در سایر شرایط و در زمان مدنظر قطعی خواهد بود.

کلمات کلیدی:
جانمایی دتکتورهای گازی، مدلسازی نشتی، بدترین شرایط وقوع نشتی

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-NCCMPGP02-NCCMPGP02_002.html