CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله مقایسه دوزهای آرام بخش و بیهوش کننده اسانس گل میخک بارگذاری شده بر نانو ذرات آهن و اسانس میخک معمولی در ماهی مولی (Poecilia sphenops )

عنوان مقاله: مقایسه دوزهای آرام بخش و بیهوش کننده اسانس گل میخک بارگذاری شده بر نانو ذرات آهن و اسانس میخک معمولی در ماهی مولی (Poecilia sphenops )
شناسه (COI) مقاله: NCER04_051
منتشر شده در اولین همایش بین المللی و چهارمین همایش ملی پژوهش های محیط زیست و کشاورزی ایران در سال ۱۳۹۴
مشخصات نویسندگان مقاله:

سیده ژینو حسینی - دانشجوی کارشناسی ارشد،گروه شیلات،دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان
معصومه ماچانلو - دانشجوی کارشناسی ارشد،گروه شیلات،دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان
سعید ضیایی نژاد - استادیار گروه شیلات،دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان

خلاصه مقاله:
استفاده از داروهای بیهوشی در آبزیان پرورشی به خصوص در ماهیان، دارای کاربردهای متعددی است. نانو ذرات آهن در صنعت، کشاورزی و پزشکی اهمیت بسیار زیادی دارد و می توانند کاربردهای بالقوه زیادی در سم زدایی و سلول های بیولوژیکی، انتقال کنترل شده داروهای ضد سرطان و غیره داشته باشند. در این مطالعه تعداد 80 قطعه ماهی مولی با میانگین وزنی 1/8 گرم در 8 تیمار ( 10 قطعه در هر تکرار) در معرض غلظت های 25ppm و 50ppm و 75ppm و 100ppm نانو ذرات اهن و میانگین گل میخک قرارداده شدن و زمان های رسیدن به مراحل از دست رفتن تعادل، بیهوشی، و بازگشت تعادل و احیای کامل در آنان اندازه گیری و تثبیت شدند. نتایج نشان داد که کمترین غلظت مورد نیاز اسانس میخک بارگذاری شده با نانو ذرات آهن جهت بی هوش نمودن ماهی مولی ppm 25 بودکه به طور میانگین طی مدت زمان 97/8 ثانیه موجب بیهوشی ماهی گردید و همچنین زمان لازم برای بازگشت واکنش پذیری ماهی نسبت به محرک های خارجی در این مقدار 285/9 ثانیه بود. مشاهده رفتار ماهیانه بی هوش شده تا 96 ساعت پس از بیهوشی نشان دهنده بی خطر بودن اسانس میخک بارگذاری شده با نانو ذرات آهن در غلظت های به کار رفته برای ماهی مولی است، زیرا هیچ گونه اثر نامطلوب جانبی شامل تغییرات رفتاری، مشکلات تنفسی در ماهیان بی هوش شده مشاهده نگردید. همچنین در طول مدت آزمایشی هیچ گونه تلفاتی در ماهیان رخ نداد.

کلمات کلیدی:
اسانس میخک،بیهوشی،ماهی مولی،نانو ذرات آهن،دوز آرام بخش

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-NCER04-NCER04_051.html