CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله مطالعه وبررسی رخساره ها و محیط رسوبی سازند داریان (شعیبا) در دو برش زیر سطحی چاه های X1 و X2 در میدان نفتی سلمان ( خلیج فارس )

عنوان مقاله: مطالعه وبررسی رخساره ها و محیط رسوبی سازند داریان (شعیبا) در دو برش زیر سطحی چاه های X1 و X2 در میدان نفتی سلمان ( خلیج فارس )
شناسه (COI) مقاله: NEPC01_007
منتشر شده در اولین کنگره ملی کاوش نفت و گاز - تولید صیانتی در سال ۱۳۸۸
مشخصات نویسندگان مقاله:

بیتا میرزاپور - دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی، رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی، دانشگ
داود جهانی - عضو هیات علمی گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
سید حمید وزیری - کارشناس مطالعاتی شرکت نفت فلات قاره

خلاصه مقاله:
سازند داریان ( آپتین ) یکی از سنگ مخزن های مهم هیدروکربن در جنوب باختر ایران است. با توجه به این که ارزیابی دقیق سنگ های مخزن با بررسی میکروفاسیس ها ومحیط رسوبی آنها امکان پذیر است ، دراین راستا، دو برش زیرسطحی (چاه های X1 و X2 ) ازسازند داریان در میدان نفتی سلمان، واقع در ۱۴۴ کیلومتری جنوب جزیره لاوان ( خلیج فارس ) با اهداف یاد شده انتخاب و بررسی گردید. بررسی های گسترده و دقیق میکروسکوپی نهشته سنگ های سازند داریان دربرش های یاد شده به شناسایی رخساره های گوناگون در قالب 4دسته رخسار های وابسته به محیط های دریای باز (A ) ، سد (B ) ، تالاب ( C ) و پهنه جزر و مدی (D ) انجامیده است. شایان ذکر است در برش زیر سطحی چاه X1 ، هر ۴ دسته رخسار های یاد شده شناسایی شده است در حالی که در برش زیر سطحی چاه X2 تنها دسته رخسار های وابسته به محیط دریای باز شناسایی شده است. بررسی تغییرات عمودی و جانبی رخساره ها و مقایسه آنها با محیط های رسوبی امروزى و قدیمى نشان می دهد که رخساره های سازند داریان دربرش های مورد مطالعه در یک پلاتفرم کربناته از نوع شلف پدید آمده اند وعمده رخساره ها در بخش ژرف این پلاتفرم کربناته نهشته شده اند.

کلمات کلیدی:
رخساره - محیط رسوبی - شلف - سازند داریان و میدان نفتی سلما ن

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-NEPC01-NEPC01_007.html