CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله شناسایی و طبقه بندی مواد شیمیایی مصرفی شرکت بهره برداری نفت و گاز در جنوب خوزستان براساس قانون حفاظت و بازیافت منابع(RCRA)

عنوان مقاله: شناسایی و طبقه بندی مواد شیمیایی مصرفی شرکت بهره برداری نفت و گاز در جنوب خوزستان براساس قانون حفاظت و بازیافت منابع(RCRA)
شناسه (COI) مقاله: NEWCONF01_106
منتشر شده در اولین کنفرانس بین المللی یافته های نوین در علوم کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست در سال ۱۳۹۳
مشخصات نویسندگان مقاله:

فاطمه کنجوری - دانش آموخته گروه علوم محیط زیست،پردیس علوم و تحقیقات خوزستان، دانشگاه آزاد اسلامی،اهواز،ایران
نعمت اله جعفرزاده حقیقی فرد - مرکز تحقیقات فناوری های زیست محیطی ،دانشگاه علوم پزشکی اهواز ، اهواز ، ایران

خلاصه مقاله:
چرخه تولید نفت از اکتشاف و حفاری گرفته تا بهره برداری و تولید، تصفیه و پخش فرآورده های آن فرآیندی است که به تولید پسماند می انجامد و در صورت عدم مدیریت صحیح ممکن است اثرات زیست محیطی غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد و مشکلاتی که به دلیل سوء مدیریت در این زمینه ممکن است به وجود آید بسیار تکان دهنده است. لذا توجه به مقوله مدیریت پسماند و طراحی و اجرای پروژه های بزرگ در این بخش هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری بلندمدت است . با توجه به قوانین موجود در دنیا و از سوی دیگر رویکرد بشر به موضوع توسعه پایدار، مدیریت پسماند را بسیار حائز اهمیت ساخته است. هدف از این تحقیق، شناسایی و طبقه بندی مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایند بر اساس قانون حفاظت و بازیافت منابع (RCRA) میباشد. در این مطالعه بعد از بررسی اسناد موجود و انجام بازدیدهای میدانی از فرایند تولید واحد مورد مطالعه و مصاحبه با مسئولین و کارشناسان، نقاط تزریق مواد شیمیایی، نوع و مقدار مواد شیمیایی مصرفی و نوع و مقدار پسماندهای ناشی از استفاده از این مواد مشخص گردید. پس از تجزیه و تحلیل برروی اطلاعات گردآوری شده و بازدیدهای میدانی میزان مصرف مواد شیمیایی شناسایی شده در واحد مورد مطالعه 611.6 تن در سال براورد گردید. نتایج به دست آمده از پژوهش نشان داد با توجه به طبقه بندی RCRA صد درصد مواد شیمیایی مصرفی خطرناک میباشد. همچنین کلیه مواد شیمیایی مصرفی ماهیت مایع داشته وهمه آنها جز مواد خطرناک بوده و تعلیق شکن بیشترین میزان مصرف و آنتی فوم و اکسیژن زدا کمترین میزان مصرف را دارا می باشند.

کلمات کلیدی:
پسماند خطرناک، مواد شیمیایی، RCRA ، نفت و گاز

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-NEWCONF01-NEWCONF01_106.html