CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله پیش بینی ظرفیت تبادل کاتیونی خاک با استفاده از مدل رگرسیونی و آنالیز مولفه های اصلی(مطالعه موردی: دشت یزد-اردکان )

عنوان مقاله: پیش بینی ظرفیت تبادل کاتیونی خاک با استفاده از مدل رگرسیونی و آنالیز مولفه های اصلی(مطالعه موردی: دشت یزد-اردکان )
شناسه (COI) مقاله: NEWCONF01_427
منتشر شده در اولین کنفرانس بین المللی یافته های نوین در علوم کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست در سال ۱۳۹۳
مشخصات نویسندگان مقاله:

روح الله تقی زاده مهرجردی - استادیار دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه اردکان
زهره زهیری - دانشجوی کارشناسی ارشد آبخیزداری دانشگاه اردکان
پریسا محمدی - دانشجوی کارشناسی ارشد بیابانزدایی دانشگاه اردکان
مریم اسدی - دانشجوی کارشناسی ارشد آبخیزداری

خلاصه مقاله:
ظرفیت تبادل کاتیونی از مهمترین ویژگیهای شیمیایی خاک است که کیفیت خاکها را از جنبه های مختلف تحت تاثیر قرار میدهد. روشهای آزمایشگاهی که در اندازه گیری این ویژگی به کار میروند معمولا وقتگیر و مشکل اند. از این رو داشتن مدلی که بتواند CEC خاک را از روی دیگر ویژگیهای خاک تخمین بزند ضروری است. در این تحقیق با استفاده از مدل رگرسیونی رابطه ظرفیت تبادل کاتیونی (به عنوان متغیر وابسته) با درصد اندازه ذرات، درصد موادآلی، شوری و pH (به عنوان متغیرهای مستقل) بررسی گردید. نتایج نشان داد که کربن آلی با کمترین خطا (3/51= RMSE) و بیشترین دقت (0/26=R^2) ، مهمترین عامل موثر بر ظرفیت تبادل کاتیونی است. همچنین به منظور کاهش حجم داده های خاک به دو مولفه اصلی تبدیل شد. بررسیها نشان داد که مولفه های اصلی با حداکثر دقت (0/303=R^2) و حداقل خطا (3/43=RMSE) نسبت به تکتک ورودیها برای پیشبینی ظرفیت تبادل کاتیونی مناسبتر میباشند.

کلمات کلیدی:
ظرفیت تبادل کاتیونی، توابع انتقالی خاک، ارزیابی

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-NEWCONF01-NEWCONF01_427.html