CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله پلاستیکهای PET و بازیافت آن در مدیریت موادزاید جامد

عنوان مقاله: پلاستیکهای PET و بازیافت آن در مدیریت موادزاید جامد
شناسه (COI) مقاله: SADHE02_213
منتشر شده در دومین همایش ملی توسعه پایدار کشاورزی و محیط زیست سالم در سال ۱۳۹۲
مشخصات نویسندگان مقاله:

سمیرا عرب زاده - مهندس بهداشت محیط، کانون مهندسی بهداشت محیط، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
سودابه پورفداکاری - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط، کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
نرگس شمس الدینی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط، کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
هوشنگ ملک نیا - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط، کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.

خلاصه مقاله:
تصور جهان مدرن فعلی بدون وجود پلاستیکها سخت می باشد. امروزه این مواد جزئی از زندگی ما به حساب می آیند و درساخت اشیاء مختلف ازوسایل خانگی و مورد مصرف تا ابزار دقیق و پیچیده پزشکی و علمی استفاده می شوند. روشن است که بازیادشدن تولیدات مواد اولیه پلاستیکی، ضایعات پلاستیکی نیز با همان هزینه یا کمی کمتر زیاد می شود. امروزه پلاستیک و مشتقات آن به عنوان جایگزینی مناسب برای شیشه و حتی فلزات در ساخت ظروف و ابزار مصرفی به وفور استفاده می شود و مسائلی را از نظر تلنبار شدن زباله های پلاستیکی فراهم آورده است. این مشکلات از آنجا نشات می گیرد که پلاستیک مانند کاغذاز طریق میکروارگانیسم ها تجزیه نشده و می توانند سالهای سال در محیط باقی بماند از جمله مطلوبترین و زیادترین پلاستیکهای مورد استفاده در انواع بسته بندیها در سراسردنیا بطریهایPETمی باشند. پلی اتیلن ترفتالاتPETترموپلاستیکی است که ازپلیمریزاسیون تراکمی ترفتالیک اسیدTPAیا دی متیل ترفتالاتDMTو اتیلن گلایکول تولید می گردد. خصوصیات مطلوب این ترموپلاستیک سبب گسترش فراوان آن درصنایع گوناگون شده است

کلمات کلیدی:
پلاستیک,بازیافت/.PET , TPA, DMT

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-SADHE02-SADHE02_213.html