CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله مسئولیت مدنی رانندگان در تصادف با عابرین پیاده (تحلیل حقوقی ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389)

عنوان مقاله: مسئولیت مدنی رانندگان در تصادف با عابرین پیاده (تحلیل حقوقی ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389)
شناسه (COI) مقاله: TTC12_085
منتشر شده در دوازدهمین کنفرانس مهندسی حمل و نقل و ترافیک ایران در سال ۱۳۹۱
مشخصات نویسندگان مقاله:

مراد مرادی - کارشناس ارشد مدیریت ترافیک و کارشناس عالی تصادفات
سعید کاظمی - کارشناسی ارشد مدیریت ترافیک، راهنمایی ورانندگی تهران بزرگ

خلاصه مقاله:
یکی از مهمترین حوادث رانندگی، تصادفات وسایل نقلیه ی در حال حرکت با عابرین پیاده است که در سطح جوامع مختلف از فراوانی بسیار بالایی برخوردار بوده که به دلیل اهمیت امر موجب گردیده قانونگذاران در کشورهای مختلف در این موارد اقدام به وضع مقررات نمایند. هدف از تحقیق حاضر تعیین مسئولیت مدنی رانندگان در خسارت ناشی از تصادفات رانندگی با عابر پیاده مطابق با ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 می باشد. در این تحقیق از روش کتابخانه ای و اسنادی برای جمع آوری دادهها و اطلاعات مورد نیاز استفاده شده است. به این معنا که با مطالعه منابع مدون موجود و مرتبط شامل کتب،مقالات،نشریات،جزوات، پایان نامه ها و تحقیقات علمی اطلاعات مورد نیاز گردآوری شده است. نتایج حاصل از این تحقیق نشان میدهد که در حقوق ایران ، قانونگذار در حوادث رانندگی وسایل نقلیه با عابرین پیاده ، تنها به قواعد عام مسئولیت مدنی اکتفا نکرده و با توجه به اهمیت موضوع ، در این خصوص احکام خاصی مقرر نموده و با تصویب ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 89 در راستای حمایت از زیان دیده و جبران خسارت وی گام برداشته است.

کلمات کلیدی:
مسئولیت مدنی، تصادفات، عابر پیاده

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-TTC12-TTC12_085.html