CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله مطالعه تأثیراستیلولیتها بر روی کیفیت مخزنی سازند کنگان در یکی از مخازن جنوب غربی ایران با استفاده از نمودار تصویرگر (FMI)

عنوان مقاله: مطالعه تأثیراستیلولیتها بر روی کیفیت مخزنی سازند کنگان در یکی از مخازن جنوب غربی ایران با استفاده از نمودار تصویرگر (FMI)
شناسه (COI) مقاله: UGOS01_047
منتشر شده در اولین همایش ملی ذخیره سازی زیر زمینی نفت و گاز در سال ۱۳۹۳
مشخصات نویسندگان مقاله:

مریم منصوری هفشجانی - دانشگاه تهران، دانشکده زمین شناسی، دانشجوی کارشناسی ارشد، رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی
حسین رحیم پوربناب - دانشگاه تهران، دانشکده زمین شناسی،استاد دانشگاه
دنیا ظاهری عبده وند - دانشگاه تهران، دانشکده زمین شناسی، دانشجوی کارشناسی ارشد رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی

خلاصه مقاله:
یکی از مهمترین منابع موجود برای مطالعه خصوصیات مخازن زیر سطحی مغزه ها می باشند. اما به دلایل مختلف بسیاری از چاه ها فاقد مغزه هستند. نمودارهای تصویرگر می توانند ابزار مناسبی برای شناخت مخازن زیر سطحی باشند. در این تحقیق استیلولیت های سازند کنگان در منطقه مورد مطالعه که در اثر فرایند فشار- انحلال ایجاد شدهاند با استفاده از نمودار تصویرگر(FMI)، نمونه های مغزه و مقاطع نازک حاصل از مغزه ها مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج حاصل از این مطالعات با یکدیگر مقایسه شدند. همچنین تأثیر استیلولیت ها در کاهش و یا افزایش کیفیت مخزنی این سازند مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه نشان داد که استیلولیت ها در فواصلی که با شکستگی های کششیهمراه بودند باعث افزایش کیفیت مخزنی و در بقیه موارد کیفیت مخزنی را در سازند مورد مطالعه کاهش دادهاند. همچنین این مطالعه مشخص کرد که نمودارهای تصویرگر ابزار مناسبتری برای شناسایی استیلولیت ها نسبت به مقاطع نازک هستند.

کلمات کلیدی:
نمودار تصویرگر (FMI)، استیلولیت، سازند کنگان ، بریدگی کششی، کیفیت مخزنی

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-UGOS01-UGOS01_047.html