CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

گواهی نمایه سازی مقاله ارایه الگویی جهت پیشگیری از جرم و کاهش جرایم و ارتقا امنیت محیطی در محله مسکونی با تکیه بر رویکرد طراحی محیطی(C.P.T.E.D)

عنوان مقاله: ارایه الگویی جهت پیشگیری از جرم و کاهش جرایم و ارتقا امنیت محیطی در محله مسکونی با تکیه بر رویکرد طراحی محیطی(C.P.T.E.D)
شناسه (COI) مقاله: UUSD01_0936
منتشر شده در اولین کنفرانس ملی شهرسازی، مدیریت شهری و توسعه پایدار در سال ۱۳۹۳
مشخصات نویسندگان مقاله:

معصومه حیدرپورشادهی - کارشناسی ارشد رشته طراحی شهری دانشگاه دیلمان لاهیجان
افشین عموزاده لیچایی - استادیار هنر و دانشکده معماری دانشگاه گیلان

خلاصه مقاله:
نحوه طراحی محیطی می تواند در پیشگیری از جرم تقش مهمی بازی کند. با تأکید بر عواملی مانند تعیین قلمرو ، نظارت ایجاد تصویر مثبت از فضا ، ازبین بردن نقاط کور و غافل گیری و نگهداری و مراقبت مستمر از محله و در عین حال ، مشارکت دادنمردم در مساله پیشگیری ازجرم می توان بر بسیاری از جرایم رایج مرتبط با فضای ساخته شده غلبه کرد. CPTED مدعی این نیست که می تواند پادزحر تمام جرایم باشد و از تمام جرایم پیشگیری کند. بلکه در غالب یک برنامه جامع پیشگیری و در کنار سایر راهبردهای پیشگیری از جرم می تواند نقش موثری در پیشگیری از جرم ایفا کند.نظریه پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیطی درصدد است تا با طراحی و به کارگیری درست فضا ، از فرصت های مجرمانه که معلول طراحی نامناسب فضا هستند، بکاهد. با به بکارگیری این راهبردها می توان علاوه بر پیشگیری از جرم ، ایجاد فضای مثبت و ارتقای کیفیت زندگی ، از هزینه های جرم نیز کاست

کلمات کلیدی:
طراحی محیطی، نظارت اجتماعی، کاهش جرایم شهری، CPTEDT ، امنیت، محله مسکونی

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://www.civilica.com/Paper-UUSD01-UUSD01_0936.html