CIVILICA We Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
عنوان
طرح

بررسی تغییرات کیفی سفره آب زیرزمینی متاثر از طرح های پخش سیلاب

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۱۴۱ | تعداد نمایش خلاصه: ۳۳
سازمان/دانشگاه مجری پروژه: پژوهشکده تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری
نوع محتوی : طرح پژوهشی تاریخ انتشار: بهمن ۱۳۹۶
استان موضوع گزارش: تهران    شهر موضوع گزارش: تهران
کد COI طرح: R-3121     تاریخ درج در سایت: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
زبان اصلی طرح پژوهشی: فارسی     دسته بندی علمی طرح پژوهشی: علوم کشاورزی
این طرح فاقد فایل پیوست می باشد.

مشخصات نویسندگان بررسی تغییرات کیفی سفره آب زیرزمینی متاثر از طرح های پخش سیلاب

علیرضا مجیدی - ,
میر مسعود خیرخواه زرکش - ,
اباذر مصطفایی - ,
احمد فاتحی مرج - ,
پیمان دانش‌کار آراسته - ,
ابراهیم گوهری - ,
جهانگیر پرهمت - ,
سعید نبی‌پی لشکریان - ,
عزیز علی‌نژاد - ,
مزدا کمپانی - ,

چکیده طرح بررسی تغییرات کیفی سفره آب زیرزمینی متاثر از طرح های پخش سیلاب:

مرکز تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری از سال 1364 اقدام به اجرای طرح های تغذیه مصنوعی به روش پخش سیلاب در 36 نقطه کشور کرده است. بررسی مستمر اثرگذاری کیفی به منظور ارایه راهکارهای مناسب اجرایی و مدیریتی این قبیل طرح ها، جز ملزومات طرح های پخش سیلاب محسوب می شود. از آنجا که تغذیه سفره توسط آب با کیفیت مناسب سبب تغییر و بهبود کیفیت آب می گردد، لذا، هدف از این تحقیق بررسی تاثیر شبکه های پخش سیلاب اجرا شده در چهار منطقه (دشت های تسوج، سرچاهان، گربایگان و هرات) بر تغییرات کیفی سفره آب زیرزمینی می باشد. این تحقیق با انتخاب 15 تا 30 چاه انتخابی تا شعاع 5 کیلومتری عرصه پخش در سطح سفره و با نمونه برداری آب زیرزمینی از آنها و تجزیه شیمیایی و اندازه گیری پارامترهای کیفی و شیمیایی آب بصورت دوره ای و ترسیم نقشه های خطوط هم ارزش و گرافهای کیفی برای پارامترهای مختلف هیدرو شیمی در سطح سفره و در نهایت با بررسی و مقایسه مقدار، نرخ و روند تغییرات پارامترهای کیفی و شیمیایی آب در ایستگاه های مختلف با در نظر گرفتن زمانهای بارندگی و سیلاب و حجم سیلابهای پخش شده، انجام پذیرفته است. همچنین به منظور حصول نتایج بهتر، به دلیل نسبت وسعت عرصه های پخش به وسعت دشت و حجم سیلابی که برای پخش استحصال شده به کل حجم سیلاب و روان آب ایجاد شده و با در نظر گرفتن شیب هیدرولیکی نسبتا زیاد سفره در محدوده عرصه ها و جهت جریان آب از سمت عرصه به پایین دست و وقوع خشکسالی و ازدیاد چاههای بهره برداری و احجام برداشت از آب سفره، مبادرت به تقسیم بندی چاهها و منابع آب انتخابی در این بررسی و مقایسه در سه گروه واقع در محدوده عرصه، واقع در حاشیه عرصه و دور از عرصه گردید. تعداد رخداد سیل در ایستگاه تسوج، سرچاهان، گربایگان و هرات به ترتیب عبارت است از 45، 13، 116 و 34 در بررسی ها مشخص شد که ایستگاه سرچاهان بیشترین و ایستگاه هرات کمترین راندمان تغذیه را به علت تفاوت پروفیل خاک در لایه غیر اشباع تا سطح آب زیرزمینی و ضخامت غیر اشباع آبرفت، دارا می باشد. نتایج این بررسی به ویژه مقدار و روند و نرخ تغییرات پارامترهای قابلیت هدایت الکتریکی (EC) و غلظت یون کلراید (Cl) آب در محدوده عرصه های پخش و حاشیه آنها و مقایسه با نواحی دور از عرصه، با در نظر داشتن زمان وقوع و پخش سیلاب و حجم آنها، مشخص نمود که پخش سیلاب در تغذیه مصنوعی آبخوان ها موثر بوده است.کلیدواژه ها: آب های زیرزمینی، پخش سیلاب، تغذیه مصنوعی آبخوان، توسعه منابع آب، کیفیت شیمیایی آب زیرزمینی، قابلیت هدایت الکتریکی (EC) آب.

کد/لینک ثابت به این طرح پژوهشی

برای لینک دهی به این طرح پژوهشی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت طرح پژوهشی در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد: https://www.civilica.com/R/3121
کد COI طرح: R-3121

تهیه کنندگان طرح پژوهشی

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

این طرح تحقیقاتی در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:
 • مدیریت بحران > سیلاب
 • گزارشهای مرتبط

  مقالات مرتبط جدید

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر در مورد گزارشها

  گزارش فنی مدرکی است که به توصیف مراحل پیشرفت کار یا معرفی نتایج یک مطالعه فنی یا علمی می‌پردازد. امروزه گزارش‌های فنی در زمره منابع اطلاعاتی علمی و فنی مهم به شمار می روند. این نوع گزارش‌ها ممکن است در سطح یک سازمان برای استفاده داخلی یا چند سازمان توزیع شوند. غالب این گزارشها، هیچ وقت به صورت عمومی منتشر نمی شوند و در بخش منابع خاکستری سازمان بایگانی می گردند.