CIVILICA We Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
۸
اسفند

فراخوان مقاله نخستین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی

نخستین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای و سومین کنفرانس ملی مقاومسازی کشور با موضوع کلانشهر ها و بافت فرسوده  با محوریت مسجد کبود تبریز فیروزه اسلام  20-22مهر ماه 1387 ، ایران در شهر تبریز با شعار تبریز در آرامش پس از زلزله برگزار می شود. محورهای کنفرانس عبارتند از:

 • مقاوم سازی مجاری مدفون و ژئوتکنیک

 • کنفرانس مقاوم سازیمقاوم سازی و مرمت سازه های بنایی

 • مقاوم سازی ساختمان ها ادری، آموزشی و درمانی

 • مقاوم سازی مخابرات، راه آهن و فرودگاه ها

 • مقاوم سازی سازه های برق آبی و نیرو گاهی

 • مقاوم سازی ابنیه باستانی و میراث ماندگار

 • پدافند غیر عامل

 • کاربرد مهندسی معکوس و مهندسی ارزش در مقاوم سازی

 • بهسازی لرزه ای تمیز

 • تکنولوژی های نوین مقاوم سازی

 • اقتصاد کلان، مقاوم سازی و مدیریت بحران

 • نقش بیمه و بانکداری در مدیریت بحران و مقاوم سازی

 • نقش آموزش همگانی در مدیریت بحران و مقاوم سازی

علاقه مندان به ارائه مقاله در کنفرانس می توانند مقالات خود را حداکثر تا پایان فروردین ماه به دبیر خانه کنفرانس (www.retrofitting.ir) ارسال کنند.

 

 

 

اطلاعات بیشتر در باره کنفرنس:

 

نخستین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای
و سومین کنفرانس ملی مقاومسازی کشور با موضوع کلانشهر ها و بافت فرسوده
با محوریت مسجد کبود تبریز فیروزه اسلام

برگزار کننده:
مرکز ملی مقاوم سازی ایران
20-22مهر ماه 1387 ، ایران - کلانشهر امن تبریز
( با شعار تبریز در آرامش پس از زلزله )

 


عناوین کنفرانس:
* سخنرانی کلیدی
* ارائه مقاله در محور های مرتبط با کنفرانس
* کارگاه های تخصصی در 3 کارگروه : مقاوم سازی مجاری مدفون ، مقاوم سازی سازه های برق آبی و نیروگاهی ، مرمت و بهسازی بافت های فرسوده
* جشنواره بین المللی کاریکاتور مقاوم سازی با محور های مقاوم سازی در مقابل زلزله و پشت پرده ها ، مقابله با ساخت و سازهای غیر مهندسی و مدیریت بحران ، امداد و نجات
* نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان ، کتب و نشریات تخصصی
دبیر خانه شماره 1 : تبریز ، عمارت شهرداری ، دفتر کمسیون عمران شورای شهر ، دبیر خانه اولین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای
تلفن : 5532092 - 0411
دبیرخانه شماره 2 : تهران ، میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی، نرسیده به بلوار کشاورز، خیابان قدر، پلاک 72، طبقه 4 ، دبیر خانه اولین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای صندوق پستی : 155 - 16895
تلفن:66566449-021 ، تلفکس: 77056280 – 021
سایت کنفرانس : www.retrofitting.ir  
پست الکترونیکی : [email protected]مقدمه:
انسان از نخستین روزها همواره با انواع بلایای طبیعی بخصوص زلزله دست به گریبان بوده است. عواقب بلایای طبیعی به گونه ای است که بعضاً از تاثیرات آنی زودگذر فرا رفته و در صورت عدم وجود برنامه ریزی ،فرآیند توسعه یک کشور را سالها به تاخیر می اندازد ، لذا برنامه ریزی مقابله با بلایا به صورت های پیشگیری یا مقاوم سازی و بهسازی و درمان یا مرمت و احیا ، به عنوان یک وظیفه خطیر نیاز به استراتژی های خاصی دارد که در چارچوب آن می توان خطرات بالقوه بلایا را کاهش داد.
در روز پنجم دیماه سال 1382 خورشیدی شهر تاریخی بم با وقوع یک زمین لرزه با بزرگی 3/6 در مقیاس ریشتر با خاک یکسان شد . حدود 70 هزار نفر از هموطنان کشته و زخمی شده و نزدیک به 99 درصد از ساختمانهای آن تخریب گردید.
در کنار افسوس و اندوه ناشی از خسارت های شگفت جانی و مالی بر جای مانده از این حادثه تلخ است که می باید از آن آموخت و غفلت نکرد چرا که چشم بستن بر تجربه بم خسارت های هنگفت بعدی را در پی خواهد داشت.
از دیدگاه کارشناسی هیچ بحرانی بدون علائم و هشدارهای قبلی رخ نمی دهد. بارها شنیده ایم که « زلزله خبر نمی کند». و یا «فاجعه های طبیعی چون: طوفان، سیل، آتش سوزی ناشی از امتحان الهی است». فراتر از جنبه های تسلی بخش و اعتقاد پایه ای در فرهنگمان که کارکرد خود را داراست با دیدی کارشناسانه می دانیم که بحرانها هم قابل پیش بینی هستند و هم خبر می کنند. از طریق شناخت نقشه جهانی - منطقه ای نقاط زلزله خیز، ازطریق بسامدی (تکرار) زلزله ها و جدول شدت آنها، ازطریق علایم دائمی پایگاههای لرزه نگاری و وضعیت گسلهای فعال می توان وقوع زلـــزله را پیش بینی نمود.به نظر می رسد هیچکس وقوع زلزله را در ایران حتمی نمی داند اگر نسبت به عمق فاجعه ای که پیش رویمان است باور قلبی وجود داشت آنگاه نه یک دولت و نه یک ارگان که تمام نیروها و تمام افراد برای پیشگیری از فاجعه بسیج می شد. در کشورهای پیشرفته وقوع حوادث طبیعی به فرصتهایی برای توسعه تبدیل شده است،برنامه ریزی با این نگرش آسان نیست ولی شدنی است. حوادث ممکن است در قبال توسعه بعنوان "آغازی دگر" در نظر گرفته شوند چرا که امکان دارد موقعیتی بوجود آید که منابع بتوانند پاسخگوی پیشرفت وضع جوامع باشند. آمار و ارقام نشان می دهد که کشورهای توسعه یافته به موفقیتهای بزرگی در زمینه مقاوم سازی رسیده اند . ما هم با توجه به ریشه فرهنگی و قدرت مذهبی و با توکل به خدای آگاه و دانا موفق خواهیم شد اما فقط باید یک عزم ملی ایجاد گردد.
با توجه به اینکه ایران کشوری زلزله خیز است و در پهنه جغرافیایی آن ، گسل های فعال بسیاری مشاهده شده است ، لازم است با نگاهی علمی و آینده نگر به مسئله مقاوم سازی از خسارات جانی و مالی کاسته و امنیت خاطر بیشتری را برای هم میهنان فراهم آورد.
در این راستا بر آن شدیم تا با برگزاری اولین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای و سومین کنفرانس ملی مقاوم سازی کشور با موضوع کلانشهر ها و بافت فرسوده با محوریت مسجد کبود تبریز که پس از چندین زلزله مهیب هم اکنون پا پر جا میباشد، به بررسی و جمع آوری اطلاعات و بهره مندی از این اطلاعات در جهت بررسی وضعیت مقاوم سازی و ایمن سازی در کشور بپردازیم. بی شک استفاده از تجارب کمیته های بین المللی در دنیا و مقالات دریافت شده کنفرانس می تواند راهکارها و پیشنهادات مفیدی را در جهت مدیریت بهینه حوادث غیر قابل پیش بینی در کشورمان ارائه دهد.
این خبر به عنوان فراخوان نخست از تمامی اساتید و اعضای هیئت علمی، دانشجویان و دانش پژوهان، مهندسین و خبرگان اجرایی کشور دعوت به عمل می آورد تا با ارائه مقالات خود و حضور در کنفرانس با ما در آبادانی ایران زمین و جهان نیازمند پیرامونمان سهیم باشند.
محورهای کنفرانس:
علاقمندان می توانند پایان نامه و مقالات خود را در محور های زیر به دبیرخانه کنفرانس و یا به آدرس الکترونیکی کنفرانس ارسال نمایند.
* مقاوم سازی مجاری مدفون و ژئوتکنیک
* مقاوم سازی و مرمت سازه های بنایی
* مقاوم سازی ساختمان ها ادری، آموزشی و درمانی
* مقاوم سازی مخابرات، راه آهن و فرودگاه ها
* مقاوم سازی سازه های برق آبی و نیرو گاهی
* مقاوم سازی ابنیه باستانی و میراث ماندگار
* پدافند غیر عامل
* کاربرد مهندسی معکوس و مهندسی ارزش در مقاوم سازی
* بهسازی لرزه ای تمیز
* تکنولوژی های نوین مقاوم سازی
*اقتصاد کلان ، مقاوم سازی و مدیریت بحران
* نقش بیمه و بانکداری در مدیریت بحران و مقاوم سازی
* نقش آموزش همگانی در مدیریت بحران و مقاوم سازی

 

شرح کلی کنفرانس:
ارائه مقاله به دو صورت شفاهی و پوستر از فعالیت های اصلی کنفرانس می باشد. علاوه بر آن در طی برنامه سخنرانی هایی نیز برگزار می گردد. همزمان با برگزاری کنفرانس نمایشگاهی از توانمندی های شرکت های مختلف وجود دارد.

 

زمان بندی کنفرانس :
آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات: 31/1/1387
ارسال اصل مقالات : تا 31/4/1387
اعلام نتایج مقالات پذیرفته شده : 31/5/1387
زمان کنفرانس20 –22 مهر ماه 1387

 

کارگروه های کنفرانس :
پروفسور هشترودی می فرماید :" علم را از روی تجربه بیاموزید زیرا اصالت علم همان تجربه است ، دست عمله ای که کار میکند بهتر از مغز متفکری است که فکر میکند . ما به جوانان میگوییم هر که با دست کار میکنند عمله است ، باید فکر کنید که این اشتباه محض است و علم همان تجربه ا ست و با کار کرد دست به ما نتیجه میدهد ." با عنایت به فرمایشات استاد فرزانه در راستای هر چه بیشتر کاربردی کردن دانس کنفرانس تصمیم به ایجاد هسته های فکری تخصصی با مشارکت صاحب نظران و متخصصین مجرب به عنوان یک مرجع علمی و قابل تکیه در راستای کمک به بهینه سازی صنعت ساخت و ساز در سازندگی سرزمین پهناور ایران گرفته شد. از جمله نتایج این کار گروه ها که در 3 دسته می باشند عبارت است از :
1) برگزاری کارگاه های تخصصی
2) انتقال تکنولوژی های نوین مقاوم سازی به داخل کشور
3) تولید دانش و ارائه پیشنهاد و راهکارهای علمی
 

همکاران کنفرانس :
شهرداری تبریز
استانداری تبریز
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
وزارت مسکن و شهر سازی
سازمان عمران و بهسازی شهری
شرکت پویش پژوه
شرکت نوآوران مقاوم سازی اکباتان

حامیان اطلاع رسانی:
مرجع دانش سیویلیکا
مرکز عمران ایران
ماهنامه ساختمان و کامپیوتر
فصلنامه عمران و مقاوم سازی
گاهنامه عمران و بهسازی

اخبار مرتبط با کنفرانسها و ژورنالها

کانال اطلاع رسانی کنفرانسها و همایشها

مجموعه مقالات جدید

شماره‌های جدید ژورنال‌ها